Zasady i tryb udzielania pozwoleń pracownikom resortu gospodarki komunalnej na doraźne wykonywanie projektów w budownictwie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 16 lutego 1959 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pozwoleń pracownikom resortu gospodarki komunalnej na doraźne wykonywanie projektów w budownictwie.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołana w zarządzeniu ustawa bez bliższego określenia oznacza ustawę z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217).
§  2.
1.
Osoby zatrudnione w jednostkach resortu gospodarki komunalnej, posiadające kwalifikacje fachowe określone w art. 2 ust. 4 ustawy, mogą przyjmować od jednostek państwowych i spółdzielni oraz od osób prywatnych zlecenia dotyczące wykonania projektów w budownictwie, jako zajęcia ubocznego, jeżeli:
1)
zlecenie według cennika obowiązującego w państwowych biurach projektów nie przekracza kwoty 15.000 zł,
2)
suma wynagrodzeń otrzymanych za wykonanie zleceń nie przekroczy kwoty 30.000 zł w stosunku rocznym,
3)
uzyskały na to pozwolenie.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych może być udzielone pozwolenie na przekroczenie sumy określonej w ust. 1 pkt 2.
3.
Pozwolenie określone w ust. 1 pkt 3 wymagane jest oddzielnie dla każdego zlecenia dotyczącego wykonania projektu w budownictwie.
4.
Powinna być prowadzona ewidencja udzielanych pozwoleń, w której między innymi należy:
1)
podać osobę, która pozwolenie uzyskała,
2)
określić przedmiot pozwolenia,
3)
wskazać termin, w którym zlecenie ma być wykonane,
4)
wymienić wysokość ustalonego wynagrodzenia za wykonanie zlecenia.
§  3.
Osobom zatrudnionym w jednostkach nadrzędnych zabrania się przyjmowania zleceń dotyczących wykonania projektów w budownictwie od jednostek podległych.
§  4.
Pozwoleń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, udzielają:
1)
osobom zatrudnionym w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej oraz Instytucie Gospodarki Komunalnej - Minister Gospodarki Komunalnej,
2)
osobom zatrudnionym w jednostkach resortu gospodarki komunalnej pozostających na budżecie centralnym oraz w tych spośród pozostających na budżecie terenowym, które nie są podporządkowane organom administracji prezydiów rad narodowych do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, z wyjątkiem Zarządów: Stołecznego i Śląskiego Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych oraz dyrekcji budowy osiedli robotniczych - dyrektor Departamentu Techniki i Dokumentacji w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej,
3)
osobom zatrudnionym w Zarządach: Stołecznym i Śląskim Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych oraz w dyrekcjach budowy osiedli robotniczych - dyrektorzy wspomnianych zarządów i dyrekcji w porozumieniu z prezydiami rad narodowych, którym podlegają, a dyrektorom wspomnianych zarządów i dyrekcji i ich zastępcom - dyrektor Departamentu Inwestycji Mieszkaniowych "ZOR" w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej,
4)
osobom zatrudnionym w pozostałych jednostkach resortu gospodarki komunalnej -

kierownicy organów prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

§  5.
Doraźne wykonywanie projektów w budownictwie przez osoby wymienione w § 2 ust. 1 nie może kolidować z obowiązkami służbowymi tych osób w ich miejscach pracy.
§  6.
1.
Osoby zatrudnione w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej oraz Instytucie Gospodarki Komunalnej składają wnioski o wydanie pozwolenia w Departamencie Techniki i Dokumentacji Ministerstwa.
2.
Osoby zatrudnione w pozostałych jednostkach resortu gospodarki komunalnej składają wnioski kierownikom swoich zakładów pracy, którzy, jeżeli sami nie są powołani do udzielenia pozwolenia, przedstawiają je wraz ze swoją opinią osobom powołanym do tego w myśl § 4 pkt 2, 3 i 4.
§  7.
1.
Wniosek o wyrażenie zgody na doraźne wykonanie projektu w budownictwie powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko projektanta,
2)
zajmowane stanowisko w urzędzie, instytucji lub przedsiębiorstwie, w którym pracuje,
3)
wyszczególnienie kwalifikacji fachowych i stażu pracy wymaganych do wykonania projektu,
4)
wyszczególnienie zakresu zlecenia, pełnej nazwy i adresu zleceniodawcy oraz warunków umownych.
2.
Opinia kierownika zakładu pracy powinna zawierać:
1)
potwierdzenie danych wykazanych we wniosku pracownika,
2)
stwierdzenie, czy przyjęta praca dodatkowa nie odbije się ujemnie na wykonywaniu przez pracownika normalnych obowiązków służbowych.
§  8.
Pracownicy jednostek resortu gospodarki komunalnej, którzy wykonują projekty w budownictwie nie uzyskawszy uprzednio pozwoleń określonych w niniejszym zarządzeniu, będą niezależnie od odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 10 ustawy pociągnięci do odpowiedzialności służbowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024