Zasady i tryb udzielania pozwoleń pracownikom resortu gospodarki komunalnej na doraźne wykonywanie projektów w budownictwie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 16 lutego 1959 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pozwoleń pracownikom resortu gospodarki komunalnej na doraźne wykonywanie projektów w budownictwie.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołana w zarządzeniu ustawa bez bliższego określenia oznacza ustawę z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217).
§  2.
1.
Osoby zatrudnione w jednostkach resortu gospodarki komunalnej, posiadające kwalifikacje fachowe określone w art. 2 ust. 4 ustawy, mogą przyjmować od jednostek państwowych i spółdzielni oraz od osób prywatnych zlecenia dotyczące wykonania projektów w budownictwie, jako zajęcia ubocznego, jeżeli:
1)
zlecenie według cennika obowiązującego w państwowych biurach projektów nie przekracza kwoty 15.000 zł,
2)
suma wynagrodzeń otrzymanych za wykonanie zleceń nie przekroczy kwoty 30.000 zł w stosunku rocznym,
3)
uzyskały na to pozwolenie.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych może być udzielone pozwolenie na przekroczenie sumy określonej w ust. 1 pkt 2.
3.
Pozwolenie określone w ust. 1 pkt 3 wymagane jest oddzielnie dla każdego zlecenia dotyczącego wykonania projektu w budownictwie.
4.
Powinna być prowadzona ewidencja udzielanych pozwoleń, w której między innymi należy:
1)
podać osobę, która pozwolenie uzyskała,
2)
określić przedmiot pozwolenia,
3)
wskazać termin, w którym zlecenie ma być wykonane,
4)
wymienić wysokość ustalonego wynagrodzenia za wykonanie zlecenia.
§  3.
Osobom zatrudnionym w jednostkach nadrzędnych zabrania się przyjmowania zleceń dotyczących wykonania projektów w budownictwie od jednostek podległych.
§  4.
Pozwoleń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, udzielają:
1)
osobom zatrudnionym w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej oraz Instytucie Gospodarki Komunalnej - Minister Gospodarki Komunalnej,
2)
osobom zatrudnionym w jednostkach resortu gospodarki komunalnej pozostających na budżecie centralnym oraz w tych spośród pozostających na budżecie terenowym, które nie są podporządkowane organom administracji prezydiów rad narodowych do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, z wyjątkiem Zarządów: Stołecznego i Śląskiego Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych oraz dyrekcji budowy osiedli robotniczych - dyrektor Departamentu Techniki i Dokumentacji w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej,
3)
osobom zatrudnionym w Zarządach: Stołecznym i Śląskim Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych oraz w dyrekcjach budowy osiedli robotniczych - dyrektorzy wspomnianych zarządów i dyrekcji w porozumieniu z prezydiami rad narodowych, którym podlegają, a dyrektorom wspomnianych zarządów i dyrekcji i ich zastępcom - dyrektor Departamentu Inwestycji Mieszkaniowych "ZOR" w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej,
4)
osobom zatrudnionym w pozostałych jednostkach resortu gospodarki komunalnej -

kierownicy organów prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

§  5.
Doraźne wykonywanie projektów w budownictwie przez osoby wymienione w § 2 ust. 1 nie może kolidować z obowiązkami służbowymi tych osób w ich miejscach pracy.
§  6.
1.
Osoby zatrudnione w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej oraz Instytucie Gospodarki Komunalnej składają wnioski o wydanie pozwolenia w Departamencie Techniki i Dokumentacji Ministerstwa.
2.
Osoby zatrudnione w pozostałych jednostkach resortu gospodarki komunalnej składają wnioski kierownikom swoich zakładów pracy, którzy, jeżeli sami nie są powołani do udzielenia pozwolenia, przedstawiają je wraz ze swoją opinią osobom powołanym do tego w myśl § 4 pkt 2, 3 i 4.
§  7.
1.
Wniosek o wyrażenie zgody na doraźne wykonanie projektu w budownictwie powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko projektanta,
2)
zajmowane stanowisko w urzędzie, instytucji lub przedsiębiorstwie, w którym pracuje,
3)
wyszczególnienie kwalifikacji fachowych i stażu pracy wymaganych do wykonania projektu,
4)
wyszczególnienie zakresu zlecenia, pełnej nazwy i adresu zleceniodawcy oraz warunków umownych.
2.
Opinia kierownika zakładu pracy powinna zawierać:
1)
potwierdzenie danych wykazanych we wniosku pracownika,
2)
stwierdzenie, czy przyjęta praca dodatkowa nie odbije się ujemnie na wykonywaniu przez pracownika normalnych obowiązków służbowych.
§  8.
Pracownicy jednostek resortu gospodarki komunalnej, którzy wykonują projekty w budownictwie nie uzyskawszy uprzednio pozwoleń określonych w niniejszym zarządzeniu, będą niezależnie od odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 10 ustawy pociągnięci do odpowiedzialności służbowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.23.103

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania pozwoleń pracownikom resortu gospodarki komunalnej na doraźne wykonywanie projektów w budownictwie.
Data aktu: 16/02/1959
Data ogłoszenia: 19/03/1959
Data wejścia w życie: 19/03/1959