Nadawanie sztandarów przechodnich Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz sztandarów przechodnich ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych załogom, które uzyskały najlepsze wyniki we współzawodnictwie pracy.

UCHWAŁA
CENTRALNEJ RADA ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
z dnia 5 marca 1959 r.
w sprawie nadawania sztandarów przechodnich Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz sztandarów przechodnich ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych załogom, które uzyskały najlepsze wyniki we współzawodnictwie pracy.

Dla podkreślenia wysiłków klasy robotniczej w budownictwie socjalizmu oraz w celu wyróżnienia załóg, które w socjalistycznym współzawodnictwie osiągnęły najlepsze wyniki, Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych uchwalają, co następuje:
§  1.
1.
Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych nadają sztandary przechodnie załogom przedsiębiorstw, które uzyskały najlepsze wyniki we współzawodnictwie pracy między przedsiębiorstwami w poszczególnych resortach.
2.
Wraz ze sztandarami przechodnimi, o których mowa w ust. 1, przyznaje się dyplomy i nagrody pieniężne.
3.
Gałęzie gospodarki narodowej, w których załogom przedsiębiorstw przyznaje się sztandary przechodnie Rady i Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych, oraz wysokość rocznego funduszu nagród określa załącznik do uchwały.
§  2.
Współzawodniczyć o sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych może załoga przedsiębiorstwa, która zapozna się i przyjmie na naradach produkcyjnych kryteria oraz zadania współzawodnictwa ustalone na dany okres w trybie przewidzianym w § 3, a konferencja samorządu robotniczego lub tam, gdzie nie ma konferencji samorządu robotniczego - konferencja ekonomiczna podejmie uchwałę o przystąpieniu załogi do współzawodnictwa pracy.
§  3.
1.
Właściwi ministrowie w uzgodnieniu z zarządami głównymi związków zawodowych ustalą na każdy okres, za który przyznaje się sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych, zadania i kryteria współzawodnictwa, które ze względu na potrzeby gospodarki narodowej i danej gałęzi przemysłu uznają za najbardziej ważne i konieczne.
2.
Sztandary przechodnie Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych przyznaje się załodze najlepszego przedsiębiorstwa jeden lub dwa razy do roku, w ustalonych przez właściwych ministrów i zarządy główne związków zawodowych okresach, które powinny uwzględniać specyfikę branżową, cykle produkcyjne itp.
3.
Ustalone okresy powinny umożliwiać podsumowanie wykonania wyznaczonych zadań oraz sprawdzenie innych wskaźników ekonomicznych na podstawie danych bilansowych ilustrujących gospodarkę zakładu bez sporządzania specjalnej sprawozdawczości.
§  4.
1.
Podsumowania i oceny wyników współzawodnictwa o sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych dokonują ministerstwa łącznie z zarządami głównych związków zawodowych, po każdym okresie i cyklu produkcyjnym, tak aby terminy oceny wyników pozwoliły na wręczenie sztandarów w zasadzie za pierwszy okres (IV i I kwartału) na uroczystościach pierwszomajowych oraz za drugi okres (II i III kwartału) w okresie święta rewolucji bądź świąt poszczególnych branż, a w zakładach o produkcji sezonowej po zakończeniu sezonu.
2.
Wnioski o przyznanie sztandaru przechodniego Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych przedstawia właściwy minister wraz z zarządem głównym związku zawodowego do decyzji Prezesowi Rady Ministrów i Przewodniczącemu Centralnej Rady Związków Zawodowych.
§  5.
Sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych wręcza Prezes Rady Ministrów i Przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych lub z ich upoważnienia właściwy minister i członek prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych.
§  6.
O rozdziale nagrody pieniężnej wśród załogi albo o przeznaczeniu jej części bądź całości na inne uzasadnione społecznie cele decyduje konferencja samorządu robotniczego, a tam gdzie nie ma konferencji samorządu robotniczego - konferencja ekonomiczna.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwo, którego załoga zdobyła kolejno trzykrotnie sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych lub pięciokrotnie niekolejno w ciągu kolejnych siedmiu okresów współzawodnictwa, zatrzymuje sztandar na własność i otrzymuje nagrodę specjalną Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych.
2.
W związku ze zdobyciem sztandaru na własność właściwy minister w porozumieniu z zarządem głównym związku zawodowego może wystąpić o nadanie odznaczenia państwowego przedsiębiorstwu, o którym mowa w ust. 1, oraz przedstawić do odznaczeń państwowych wyróżniających się we współzawodnictwie pracowników przedsiębiorstwa.
§  8.
Osiągnięcia w zakresie metod pracy i organizacji produkcji najlepszego przedsiębiorstwa powinny być szeroko wykorzystywane przez ministerstwa, zarządy przemysłu, zjednoczenia wspólnie z branżowymi związkami zawodowymi w celu spopularyzowania i zachęcenia innych zakładów pracy do ich stosowania. Należy przy tym w dużym zakresie wykorzystywać metodę porównawczych wskaźników produkcyjnych, technicznych i ekonomicznych charakterystycznych dla zakładów pracy analogicznych gałęzi gospodarki (przemysłu) w kraju i za granicą.
§  9.
Upoważnia się ministrów do ufundowania:
1)
sztandarów przechodnich ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych, nadawanych przedsiębiorstwom lub zakładom, które zdobędą pierwsze miejsce we współzawodnictwie;
2)
dyplomów i nagród pieniężnych przyznawanych wraz z tymi sztandarami przechodnimi.
§  10.
Zasady i tryb nadawania sztandarów przechodnich ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych oraz wysokość nagród związanych z ich nadaniem określą właściwi ministrowie wspólnie z zarządami głównymi związków zawodowych, w ramach posiadanych na ten cel funduszów.
§  11.
Sztandar przechodni ministra i zarządu głównego związku zawodowego wręcza minister oraz przewodniczący zarządu głównego związku zawodowego lub z ich upoważnienia podsekretarz stanu i członek prezydium zarządu głównego związku zawodowego.
§  12.
Upoważnia się przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do ufundowania:
1)
sztandarów przechodnich prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyliczonych z województw) i zarządów głównych związków zawodowych, nadawanych przedsiębiorstwom lub zakładom przemysłu terenowego, przemysłu terenowego materiałów budowlanych i przedsiębiorstwom terenowym budownictwa, które zdobędą pierwsze miejsce we współzawodnictwie;
2)
dyplomów i nagród pieniężnych przyznawanych wraz z tymi sztandarami.
§  13.
Zasady i tryb nadawania sztandarów przechodnich prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i zarządów głównych związków zawodowych oraz wysokość nagród związanych z ich nadawaniem określą właściwi przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z właściwymi ministrami wspólnie z zarządami głównymi związków zawodowych, w ramach posiadanych na ten cel funduszów.
§  14.
Sztandar przechodni przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i zarządów głównych związków zawodowych wręcza przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub z ich upoważnienia członek prezydium wojewódzkiej rady narodowej i członek prezydium zarządu okręgowego związku zawodowego.
§  15.
Dla najlepszych wydziałów, oddziałów i brygad (zespołów) wyróżniających się we współzawodnictwie mogą być nadawane proporce przechodnie i związane z tym nagrody pieniężne.
§  16.
Urząd Rady Ministrów, zainteresowani ministrowie i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Ministrem Finansów przeznaczą odpowiednie kwoty na pokrycie wydatków związanych z realizacją §§ 1, 8, 11, 12 i 15 uchwały.
§  17.
1.
Traci moc uchwała Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 15 października 1955 r. w sprawie ufundowania sztandarów przechodnich Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz sztandarów przechodnich ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych (Monitor Polski Nr 102, poz. 1401).
2.
Dotychczasowe wzory sztandarów, proporców i dyplomów zachowują moc.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

SZTANDARY PRZECHODNIE RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH ORAZ ROCZNY FUNDUSZ NAGRÓD

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.22.96

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nadawanie sztandarów przechodnich Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz sztandarów przechodnich ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych załogom, które uzyskały najlepsze wyniki we współzawodnictwie pracy.
Data aktu: 05/03/1959
Data ogłoszenia: 14/03/1959
Data wejścia w życie: 14/03/1959