Współpraca wojewódzkich zarządów dróg publicznych z prezydiami wojewódzkich rad narodowych w dziedzinie gospodarki na drogach publicznych.

OKÓLNIK
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 21 stycznia 1959 r.
w sprawie współpracy wojewódzkich zarządów dróg publicznych z prezydiami wojewódzkich rad narodowych w dziedzinie gospodarki na drogach publicznych.

W celu ujednolicenia postępowania wojewódzkich zarządów dróg publicznych przy wykonywaniu przepisów uchwały nr 366 Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie zakresu działania wojewódzkich rad narodowych w dziedzinie budowy i utrzymania dróg państwowych i mostów (Monitor Polski Nr 80, poz. 457), zwanej w dalszym ciągu "uchwałą", w uzgodnieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, ustala się następujący tryb postępowania:

I.

Uzgadnianie zadań planowych i zatwierdzanie rocznych planów techniczno-ekonomicznych.

1.
Przekazywanie wojewódzkim zarządom dróg publicznych wytycznych i wskaźników dotyczących opracowania projektów rocznych planów techniczno-ekonomicznych będzie odbywać się w sposób dotychczasowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Wojewódzkie zarządy dróg publicznych obowiązane są przed złożeniem projektów planów techniczno-ekonomicznych w Centralnym Zarządzie Dróg Publicznych przedstawiać te projekty planów prezydiom wojewódzkich rad narodowych, za pośrednictwem wojewódzkich komisji planowania gospodarczego do wstępnego zatwierdzenia. Przy składaniu projektu planu w Centralnym Zarządzie Dróg Publicznych wojewódzki zarząd dróg publicznych powinien przedstawić odpis uchwały właściwego prezydium wojewódzkiej rady narodowej o wstępnym zatwierdzeniu projektu danego planu.
3.
Wojewódzkie zarządy dróg publicznych powinny utrzymywać bieżący kontakt w szczególności z wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego w okresie opracowywania projektów planów rocznych; uzgadnianie zadań planowych z wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego, szczególnie w zakresie lokalizacji robót i podziału środków na poszczególne rejony eksploatacji dróg publicznych, powinno następować w trakcie prac nad projektami planów.

II.

Ostateczne odbiory robót na drogach i mostach państwowych.

4.
O ostatecznych odbiorach robót na drogach i mostach państwowych wojewódzkie zarządy dróg publicznych obowiązane są zawiadamiać prezydia wojewódzkich rad narodowych co najmniej na 7 dni przed terminem odbioru. Wojewódzkie zarządy dróg publicznych na żądanie prezydiów wojewódzkich rad narodowych obowiązane są informować te prezydia o przebiegu prac.

III.

Wykonywanie robót na drogach lokalnych przez rejony eksploatacji dróg publicznych.

5.
Roboty na drogach i mostach lokalnych, o których mowa w § 3 pkt 1 uchwały, powinny być zgłaszane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych wojewódzkim zarządom dróg publicznych w takich terminach, które umożliwiłyby włączenie tych robót do rocznych planów techniczno-ekonomicznych.
6.
W przypadkach gdy konieczność prowadzenia robót wynika z przyczyn klęsk żywiołowych, zgłoszenia mogą być dokonywane w takich terminach, które by umożliwiły włączenie tych robót do planów operatywnych właściwych rejonów eksploatacji dróg publicznych.
7.
Z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 6 wojewódzki zarząd dróg publicznych może odmówić wykonania robót nie objętych rocznym planem techniczno-ekonomicznym, jeżeli możliwości produkcyjne, materiałowe, sprzętowe i zatrudnienia właściwego rejonu eksploatacji dróg publicznych nie pozwalają na zwiększenie planu operatywnego.
8.
Roboty na drogach lokalnych powinny być przyjmowane do wykonania przez rejony eksploatacji dróg publicznych na zasadach ustalonych dla robót na drogach państwowych i fakturowane na podstawie kosztorysów załączonych do umów.

IV.

Odpłatne udostępnianie sprzętu ciężkiego i maszyn prezydiom rad narodowych.

9.
Odpłatne udostępnianie prezydiom rad narodowych sprzętu ciężkiego i maszyn do robót na drogach lokalnych, o którym mowa w § 3 pkt 2 uchwały, odbywa się według zasad, które określa Minister Komunikacji.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024