Zgłaszanie robót geodezyjnych i kartograficznych i przekazywanie materiałów powstałych w wyniku tych robót organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 8 grudnia 1959 r.
w sprawie zgłaszania robót geodezyjnych i kartograficznych i przekazywania materiałów powstałych w wyniku tych robót organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.

Na podstawie art. 9 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115) zarządza się, co następuje:

I.

Zgłaszanie robót.

§  1.
1.
Wykonawca robót geodezyjnych obejmujących prace polowe i kameralne bądź robót kartograficznych obejmujących opracowanie map i atlasów zobowiązany jest zgłosić te roboty przed przystąpieniem do ich wykonania właściwym organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.
2.
Zgłoszenie robót geodezyjnych i kartograficznych w trybie niniejszego zarządzenia nie zwalnia wykonawcy od obowiązków określonych przepisami o nadzorze nad publikacjami wydawanymi drukiem.
3.
Zgłoszenie robót geodezyjnych w trybie niniejszego zarządzenia nie upoważnia wykonawcy do rozpoczęcia tych robót, o ile nie został spełniony obowiązek uzgodnienia z delegaturą Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii zakresu oraz metod i dokładności w przypadkach przewidzianych w § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 40, poz. 182).
§  2.
Właściwymi organami państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej do przyjmowania zgłoszeń są:
1)
Główny Urząd Geodezji i Kartografii - w zakresie:
a)
robót kartograficznych,
b)
pomiarów astronomicznych, grawimetrycznych i magnetycznych, wykonywanych dla potrzeb geodezji;
2)
delegatury Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii właściwe dla terenu robót - w zakresie:
a)
pomiarów państwowej (podstawowej) osnowy geodezyjnej (triangulacji głównej, wypełniającej i zagęszczającej, poligonizacji precyzyjnej, niwelacji od I do IV klasy),
b)
prac fotogrametrycznych i topograficznych;
3)
organy administracji prezydiów powiatowych rad narodowych, prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty lub prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw, właściwe w sprawach geodezji, w dalszej treści zwane "organami administracji geodezyjnej prezydiów rad narodowych", właściwe dla terenu robót - w zakresie:
a)
pomiarów lokalnych (szczegółowych) osnów geodezyjnych, pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych niezależnie od wielkości obszaru i długości trasy,
b)
pomiarów uzupełniających,
c)
innych pomiarów nie wymienionych w pkt 1-3 lit. a) i b) i nie wyłączonych od obowiązku zgłaszania.
§  3.
1.
Wykonawca zgłasza robotę w formie pisemnej na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 lub nr 2 do niniejszego zarządzenia w terminie 14 dni przed przystąpieniem do jej wykonania. Termin rozpoczęcia roboty może ulec skróceniu za zgodą organu przyjmującego.
2.
W przypadkach nagłych, uzasadnionych awarią (w zakładach przemysłowych) lub klęską żywiołową, wykonawca roboty geodezyjnej może ją zgłosić po przystąpieniu do jej wykonania, przy czym terminy wymienione w ust. 1 liczy się od dnia rozpoczęcia roboty.
3.
Do zgłoszenia roboty geodezyjnej załącza się szkic lokalizacji projektowanej roboty, sporządzony z mapy w skali nie mniejszej od 1 : 100.000 lub na jej kopii, z podaniem przebiegu granic jednostek administracyjnych.
§  4.
1.
Niezależnie od zgłoszenia roboty geodezyjnej zgodnie z § 3 odpis zgłoszenia wraz ze szkicem wykonawca przesyła:
1)
delegaturze Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii - w razie zgłoszenia robót do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii;
2)
organom administracji geodezyjnej prezydiów rad narodowych - w razie zgłoszenia roboty do delegatury Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
2.
Pomiary lokalnych osnów geodezyjnych, pomiary sytuacyjne i wysokościowe, wykonywane w miastach i osiedlach na obszarach ponad 200 ha albo na trasach o długości ponad 10 km, a na terenach pozostałych na obszarach ponad 500 ha, albo na trasach o długości ponad 25 km, oraz roboty geodezyjne wykonywane na mniejszych obszarach i na krótszych trasach - jeżeli do ich wykonania jest wymagane założenie bądź rekonstrukcja państwowej lub lokalnej osnowy geodezyjnej - podlegają równoczesnemu zgłaszaniu do delegatur Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii i do organów administracji geodezyjnej prezydiów rad narodowych.
§  5.
1.
Na podstawie otrzymanego zgłoszenia organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej przyjmujący zgłoszenie obowiązany jest w terminach wymienionych w § 3 powiadomić wykonawcę na piśmie, jakie są istniejące lub będące w opracowaniu materiały geodezyjne i kartograficzne, które czynią zbędnym wykonanie zgłoszonej roboty, bądź:
1)
udostępnić wykonawcy posiadane materiały lub poinformować go na piśmie o ich braku;
2)
poinformować, gdzie i jakie materiały powinny być wykorzystane przy wykonywaniu zgłoszonej roboty,
2.
Organ wydający wykonawcy posiadane materiały geodezyjne, służące do nawiązania zgłaszanych robót do tych materiałów, dołączy ich charakterystykę sporządzoną według obowiązujących przepisów technicznych. W razie niemożności dostarczenia takiej charakterystyki należy poinformować wykonawcę o tym na piśmie.
3.
Jeżeli zgłoszenie było niekompletne lub wymaga dodatkowych wyjaśnień, termin, o którym mowa w ust. 1, przesuwa się odpowiednio, licząc od uzupełnienia zgłoszenia lub złożenia wyjaśnień przez wykonawcę.
4.
Nie udostępnia się materiałów w przypadku, gdy wykonawca nie jest organem państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej lub nie posiada zgody na wykonywanie robót geodezyjnych stosownie do przepisów art. 7 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115).
§  6.
1.
Zmiany zakresu i rodzaju robót należy zgłaszać w trybie i terminach przewidzianych do zgłaszania robót.
2.
W razie zaniechania wykonania zgłoszonej roboty wykonawca obowiązany jest powiadomić o tym w ciągu 7 dni właściwy organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej i zwrócić udostępnione mu materiały geodezyjne i kartograficzne, a materiały powstałe w wyniku wykonanej roboty przekazać do właściwego organu państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.

II.

Przekazywanie i przechowywanie materiałów powstałych w wyniku robót.

§  7.
1.
Wykonawca robót geodezyjnych obowiązany jest w ciągu 14 dni od zakończenia robót po ich ostatecznym odbiorze przekazać materiały, stanowiące wynik robót, określone obowiązującymi przepisami technicznymi, właściwym organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej. Przekazywane materiały powinny obejmować część archiwalną i ewidencyjną operatu geodezyjnego, określoną obowiązującymi przepisami technicznymi, oraz materiały przeznaczone dla zleceniodawcy.
2.
Wykonawca robót kartograficznych obowiązany jest w ciągu 14 dni od zakończenia druku wydawnictwa przekazać 3 egzemplarze tego wydawnictwa do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
§  8.
1.
Właściwymi organami państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej do przyjmowania i przechowywania przekazanych materiałów są:
1)
Główny Urząd Geodezji i Kartografii - w zakresie robót wymienionych w § 2 pkt 1 i pkt 2;
2)
organy administracji geodezyjnej prezydiów rad narodowych - w zakresie robót wymienionych w § 2 pkt 3.
2.
Delegatury Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii przechowują materiały wymienione w ust. 1 pkt 1 w zakresie ustalonym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
§  9.
Do przekazywanych materiałów geodezyjnych wykonawca obowiązany jest dołączyć:
1)
wyszczególnienie przekazywanych materiałów,
2)
odpis zgłoszenia roboty,
3)
udostępnione materiały,
4)
protokoły końcowej kontroli technicznej,
5)
sprawozdanie techniczne,
6)
dowody przekazania pod ochronę założonych znaków geodezyjnych,

o ile dokumenty te nie wchodzą w skład części archiwalnej lub ewidencyjnej przewidzianej obowiązującymi przepisami technicznymi.

§  10.
Wykonawca robót geodezyjnych wymienionych w § 4 ust. 2 obowiązany jest równocześnie z przekazaniem sporządzonych materiałów organom wymienionym w § 8 ust. 1 pkt 2 przekazać delegaturze Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii właściwej dla terenu robót kopie lub odpisy:
1)
szkicu osnowy geodezyjnej z naniesieniem sytuacji, umożliwiającej lokalizację na mapie topograficznej,
2)
wykazu współrzędnych i cech wysokości,
3)
opisów topograficznych znaków osnowy,
4)
sprawozdania technicznego.
§  11.
1.
Jeżeli robota była wykonana na obszarze dwu lub więcej powiatów (miast stanowiących powiaty), delegatura Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ustali, jakie materiały i którym organom wykonawca obowiązany jest przekazać.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do robót wymienionych w § 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a) i b).
§  12.
1.
Gdy robota geodezyjna ma charakter złożony i długotrwały, organ, do którego ją zgłoszono, może wyrazić zgodę na przekazywanie materiałów geodezyjnych z poszczególnych etapów roboty.
2.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności przy długotrwałej, etapowej realizacji geodezyjnych opracowań projektów (np. przy budowie zakładów przemysłowych, osiedli) za zgodą organu, do którego zgłoszono robotę, wykonawca może zatrzymać na określony czas część materiałów niezbędną do dalszych opracowań, z której to części obowiązany jest on udostępniać zainteresowanym materiały geodezyjne.
§  13.
Organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej przyjmujący materiały geodezyjne i kartograficzne:
1)
sprawdza, czy przekazywane materiały są kompletne i czy ich skład jest zgodny z przepisami technicznymi,
2)
włącza do zasobu kartograficzno-geodezyjnego składnicy geodezyjnej materiały wymienione w § 7 ust. 1 i §§ 8-11,
3)
zaopatruje w klauzulę według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia mapy i rejestry włączone do zasobu kartograficzno-geodezyjnego składnicy geodezyjnej, jak również przeznaczone dla zleceniodawcy,
4)
zwraca wykonawcy robót geodezyjnych materiały przeznaczone dla zleceniodawcy w terminie do 14 dni, o ile spełnione zostały warunki określone w pkt 1.
§  14.
1.
Organ państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej przyjmujący zgłoszenia i materiały prowadzi dziennik ewidencji robót według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 lub nr 5 do niniejszego zarządzenia.
2.
Do dziennika ewidencji robót geodezyjnych wpisuje się również pomiary sytuacyjne i wysokościowe, wykonywane przez organy administracji geodezyjnej prezydiów rad narodowych.

III.

Rodzaje robót i materiałów nie podlegających zgłaszaniu i przekazywaniu.

§  15.
1.
Zwalnia się wykonawcę od obowiązku zgłaszania robót i przekazywania materiałów w zakresie:
1)
pomiarów wykonywanych w celu ustalenia objętości mas ziemnych;
2)
pomiarów odkształceń budowli i urządzeń;
3)
pomiarów i czynności geodezyjnych wykonywanych w celu opracowania przekrojów podłużnych i poprzecznych tras teletechnicznych, energetycznych i innych, położonych poza terenem miast i osiedli;
4)
pomiarów i czynności geodezyjnych wykonywanych na zamkniętych terenach zakładów przemysłowych;
5)
pomiarów i czynności geodezyjnych wykonywanych na terenach przemysłowych zakładów górniczych, pomiarów obniżenia górotworu (powierzchni) na skutek eksploatacji górniczej, uproszczonych pomiarów służących do wyznaczania zasięgu złóż kopalin oraz określania warunków geologicznych i hydrogeologicznych;
6)
pomiarów wykonywanych na terenach kolei, lotnisk cywilnych oraz dróg lądowych i wodnych dla potrzeb eksploatacji i rozbudowy urządzeń;
7)
pomiarów gospodarczych przeprowadzanych przez państwowe gospodarstwa leśne na terenach lasów dla celów wyłączeń taksacyjnych, wyznaczania powierzchni popożarowych, wyznaczania i zdjęcia linii podziału powierzchniowego, remontu urządzeń komunikacyjnych i transportowych itp;
8)
pomiarów wykonywanych dla ustalania powierzchni zasiewów, organizacji terenów spółdzielni produkcyjnych i projektowania płodozmianu oraz dla celów renowacji i konserwacji urządzeń wodno-melioracyjnych;
9)
pomiarów wykonywanych dla celów szkoleniowych i dydaktycznych w ramach programów nauczania - o ile nie są wykonywane na zlecenie osób trzecich;
10)
kartograficznych opracowań roboczych do użytku służbowego urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych, schematów szlaków komunikacyjnych oraz map zamieszczonych w tekście książek i czasopism.
2.
Jeżeli w wyniku wykonania robót wymienionych w ust. 1 pkt 1-9:
1)
zostanie dokonana zmiana granic nieruchomości i użytków gruntowych lub
2)
zostaną założone według wymagań powszechnych przepisów technicznych trwale stabilizowane punkty osnowy geodezyjnej,

to roboty te podlegają zgłaszaniu, a materiały dotyczące granic oraz znaków osnowy, powstałe w wyniku tych robót, podlegają przekazywaniu w trybie niniejszego zarządzenia.

3.
Materiały, które zgodnie z ust. 1 nie są przekazywane do składnic geodezyjnych państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej, powinny być wpisane do ewidencji i przechowywane w resortowych składnicach geodezyjnych bądź też - w braku takich składnic - za zgodą Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w resortowych składnicach akt.
§  16.
Na wniosek zainteresowanego ministra Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii określi w porozumieniu z tym ministrem, jakiego rodzaju materiały powstałe w wyniku robót geodezyjnych, mających znaczenie wyłącznie dla potrzeb tego resortu, zostaną zwolnione od obowiązku przekazywania organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.

IV.

Przepisy końcowe.

§  17.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju z dnia 21 listopada 1947 r. o ewidencji prac pomiarowych i dokumentów mierniczych oraz o przekazywaniu dokumentów mierniczych do archiwów mierniczych Głównego Urzędu Pomiarów Kraju i jego organów podległych (Monitor Polski z 1948 r. Nr 3, poz. 10, z 1949 r. Nr A-34, poz. 499 i z 1950 r. Nr A-87, poz. 1091),
2)
zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii z dnia 29 kwietnia 1954 r. w sprawie zgłaszania robót geodezyjnych wykonywanych w terenie.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

ZGŁOSZENIE ROBOTY GEODEZYJNEJ

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 2

ZGŁOSZENIE ROBOTY KARTOGRAFICZNEJ

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 3

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 4

DZIENNIK

EWIDENCJI ROBÓT GEODEZYJNYCH

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 5

DZIENNIK

EWIDENCJI ROBÓT KARTOGRAFICZNYCH

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.102.545

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zgłaszanie robót geodezyjnych i kartograficznych i przekazywanie materiałów powstałych w wyniku tych robót organom państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.
Data aktu: 08/12/1959
Data ogłoszenia: 28/12/1959
Data wejścia w życie: 28/12/1959