Tryb postępowania organów zatrudnienia w zakresie przyjmowania oświadczeń od pracowników podejmujących zatrudnienie, nie posiadających legitymacji ubezpieczeniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 grudnia 1959 r.
w sprawie trybu postępowania organów zatrudnienia w zakresie przyjmowania oświadczeń od pracowników podejmujących zatrudnienie, nie posiadających legitymacji ubezpieczeniowych.

Na podstawie § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 października 1959 r. w sprawie legitymacji ubezpieczeniowych (Dz. U. Nr 56, poz. 338) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakład pracy wydaje legitymację ubezpieczeniową pracownikowi podejmującemu zatrudnienie, który dotychczas legitymacji nie otrzymał, po złożeniu przez niego odpowiedniego oświadczenia.
2.
Oświadczeń, o których mowa w ust. 1, nie składają ci pracownicy, którzy otrzymują legitymacje ubezpieczeniowe w terminach przewidzianych do wydania tych legitymacji rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 października 1959 r. w sprawie legitymacji ubezpieczeniowych (Dz. U. Nr 56, poz. 338).
§  2.
Oświadczenie, o którym mowa w § 1, stwierdzające nieotrzymanie legitymacji ubezpieczeniowej z podaniem przyczyny, składa pracownik pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznanie we właściwym dla swego miejsca zamieszkania organie zatrudnienia prezydium rady narodowej.
§  3.
Określone w § 2 oświadczenie składa pracownik do protokołu, którego wzór stanowi załącznik do zarządzenia.
§  4.
Organ zatrudnienia sporządza protokół w 2 egzemplarzach, z których jeden doręcza osobie składającej oświadczenie, drugi natomiast przechowuje w swoich aktach.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie:
1)
na obszarze m.st. Warszawy oraz województw katowickiego i warszawskiego - z dniem 1 stycznia 1960 r.,
2)
na obszarze miast: Krakowa, Łodzi i Poznania oraz województw: gdańskiego, krakowskiego, łódzkiego i poznańskiego - z dniem 1 kwietnia 1960 r.,
3)
na obszarze m. Wrocławia oraz województw: białostockiego, bydgoskiego, kieleckiego, koszalińskiego, lubelskiego, olsztyńskiego, opolskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego, wrocławskiego oraz zielonogórskiego - z dniem 1 lipca 1960 r.

ZAŁĄCZNIK 

PROTOKÓŁ

Dnia .................... zgłosił(a) się w organie zatrudnienia Prezydium .................... Rady Narodowej w .................... ob. .................... (imię i nazwisko) syn (córka) .................... (imię ojca) urodzony(a) .................... (data i miejsce urodzenia) zamieszkały(a) w .................... i uprzedzony(a) przeze mnie o odpowiedzialności karnej z art. 140 kodeksu karnego za fałszywe zeznanie złożył(a) następującej treści oświadczenie:

"Oświadczam, że dotychczas nie otrzymałem(am) legitymacji ubezpieczeniowej, ponieważ:

- nie byłem(am) dotychczas nigdzie zatrudniony(a) zarobkowo *

- nie starałem(am) się o wydanie mi legitymacji ubezpieczeniowej*)

- .................... (podać inne przyczyny) *)

.................... (podpis składającego(ej) oświadczenie)

Protokół sporządził:

.................... (podpis pracownika organu zatrudnienia)

(pieczęć organu zatrudnienia)

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.101.541

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania organów zatrudnienia w zakresie przyjmowania oświadczeń od pracowników podejmujących zatrudnienie, nie posiadających legitymacji ubezpieczeniowych.
Data aktu: 11/12/1959
Data ogłoszenia: 17/12/1959
Data wejścia w życie: 01/01/1960, 01/07/1960, 01/04/1960