Uznanie za zakładowe domy mieszkalne niektórych domów, pozostających w zarządzie i użytkowaniu państwowych zakładów pracy.

UCHWAŁA NR 485
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 grudnia 1958 r.
w sprawie uznania za zakładowe domy mieszkalne niektórych domów, pozostających w zarządzie i użytkowaniu państwowych zakładów pracy.

§  1.
1.
Za zakładowe domy mieszkalne w rozumieniu uchwały nr 64 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie budownictwa zakładowych domów mieszkalnych i zarządzania nimi (Monitor Polski Nr 26, poz. 155) uznaje się również domy mieszkalne - niezależnie od tego, z jakich środków zostały wybudowane przed wejściem w życie tej uchwały - o ile:
1)
znajdują się w zarządzie i użytkowaniu zakładów pracy,
2)
lokale w tych budynkach zajęte są w większości jako mieszkania służbowe przez pracowników jednego zakładu pracy lub kilku zakładów pracy tego samego resortu,
3)
zakład pracy posiada zakładowy fundusz mieszkaniowy bądź warunki do jego utworzenia.
2.
Domy mieszkalne położone w zespole budynków, pozostających w zarządzie i użytkowaniu kopalń węgla kamiennego i brunatnego, mogą być uznane za zakładowe domy mieszkalne, mimo że nie spełniają warunku przewidzianego w ust. 1 pkt 2.
3.
Domy mieszkalne stanowiące własność Państwa, które zostały wybudowane lub odbudowane przez jednostki gospodarki państwowej i których zarząd przekazany został prezydiom rad narodowych w okresie od 1 stycznia 1950 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały, mogą być przekazane w zarząd i użytkowanie wspomnianych jednostek gospodarki państwowej na wniosek tych jednostek, o ile zachodzą warunki przewidziane w ust. 1 pkt 2 i 3.
§  2.
1.
Prezydia rad narodowych miast, osiedli i gromad, w miastach zaś wyłączonych z województw - prezydia dzielnicowych rad narodowych w porozumieniu z zakładem pracy stwierdzą, czy budynki położone na terenie objętym ich zakresem działania spełniają określone w § 1 warunki uznania ich za zakładowe domy mieszkalne. W razie stwierdzenia braku tych warunków budynki te przejdą w zarząd właściwego organu administracji prezydium rady narodowej.
2.
O ile nie dojdzie do porozumienia określonego w ust. 1 w kwestii istnienia warunków do uznania budynku za zakładowy dom mieszkalny, prezydium rady narodowej skieruje sprawę do decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), które rozstrzyga sprawę w porozumieniu z właściwą branżową jednostką sprawującą bezpośredni nadzór nad danym zakładem pracy.
§  3.
Przydział lokali mieszkalnych przeznaczonych dla wszystkich członków załogi zakładu pracy w zakładowym domu mieszkalnym (§ 1) po wejściu w życie niniejszej uchwały jest uzależniony od wpłaty wkładu mieszkaniowego, jeżeli lokal mieszkalny znajduje się w domu wybudowanym lub odbudowanym po dniu 1 stycznia 1950 r. albo w części starego domu nadbudowanej po tym dniu. Wpłata wkładu mieszkaniowego obowiązuje również w razie przydziału lokalu mieszkalnego w budynku wybudowanym przed dniem 1 stycznia 1950 r., jeżeli lokal zostanie gruntownie odremontowany przed przydzieleniem członkowi załogi.
§  4.
1.
Członek załogi, który otrzymuje w zakładowym domu mieszkalnym lokal przeznaczony dla wszystkich członków załogi lub dla członków załogi należących do pogotowia produkcyjnego (załogi awaryjnej), ponosi koszt nabycia wanny z baterią oraz pieca kąpielowego.
2. 1
Przy uiszczeniu kosztów nabycia wanny z baterią oraz pieca kąpielowego stosuje się odpowiednio §§ 13-15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1960 r. w sprawie wysokości kaucji oraz warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Dz. U. Nr 53, poz. 305).
§  5.
Przepisów niniejszej uchwały nie stosuje się do budynków mieszkalnych znajdujących się na terenie państwowych gospodarstw rolnych, hodowlanych, ogrodniczych, rybnych i państwowych gospodarstw leśnych.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 16 ust. 2 rozporządzenia z dnia 4 października 1960 r. w sprawie wysokości kaucji oraz warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Dz.U.60.53.305) z dniem 1 grudnia 1960 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024