Określenie warunków wymiany znaczków skarbowych wycofanych z obiegu oraz rozliczenie się z zaliczek w znakach wartościowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 grudnia 1958 r.
w sprawie określenia warunków wymiany znaczków skarbowych wycofanych z obiegu oraz w sprawie rozliczenia się z zaliczek w znakach wartościowych.

Na podstawie art. 29 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) zarządza się, co następuje:

I.

Wymiana znaczków skarbowych.

§  1.
1.
Znaczki skarbowe, które na podstawie § 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1958 r. w sprawie ustalenia nowych wzorów znaczków skarbowych (Monitor Polski Nr 51, poz. 300) tracą swą ważność z dniem 31 grudnia 1958 r., będą wymieniane na znaczki skarbowe sporządzone według wzorów podanych w § 1 tego zarządzenia w terminie do dnia 31 stycznia 1959 r.
2.
Znaczki skarbowe będą wymieniane, jeżeli nie zachodzi podejrzenie co do ich autentyczności, nie są uszkodzone i nie noszą śladów oderwania od papieru, na którym były nalepione, lub śladów kasowania. Nie będą wymieniane znaczki, których wartości nie można odczytać wskutek zlepienia albo poplamienia znaczka.
§  2.
1.
Wniosek (podanie) o wymianę znaczków składa się do oddziału Narodowego Banku Polskiego (§ 3) na piśmie wymieniającym poszczególne rodzaje znaczków skarbowych według ich wartości, ilości sztuk każdego rodzaju (wartości) i łączną wartość wszystkich sztuk. Do wniosku dołącza się znaczki złożone do koperty oznaczonej imieniem i nazwiskiem (firmą, nazwą) zgłaszającego. Nie jest konieczne składanie wniosku na piśmie i znaczków w kopercie, jeśli do wymiany zgłoszono niewielkie ilości znaczków i dokonanie wymiany jest możliwe natychmiast po zgłoszeniu wniosku. Jeśli wniosek o wymianę nie może być załatwiony natychmiast ze względu na dużą ilość zgłoszonych znaczków lub inne okoliczności, oddział Narodowego Banku Polskiego wyda na żądanie zgłaszającego pokwitowanie wymieniające imię i nazwisko (firmę, nazwę) zgłaszającego oraz ogólną ilość i wartość znaczków zgłoszonych do wymiany, a także termin wymiany. W terminie wymiany zgłaszający kwituje odbiór wymienionych i nie wymienionych znaczków na odwrocie pokwitowania.
2.
Znaczki skarbowe, których wymiana jest dopuszczalna, mogą być wymienione na znaczki innej wartości lub na urzędowe blankiety wekslowe. Znaczki skarbowe, które nie mogą być wymienione jako nie odpowiadające warunkom § 1 ust. 2, podlegają przedziurawieniu i zwrotowi przy piśmie zawiadamiającym o przyczynach odmowy wymiany.
§  3.
1.
Osoby posiadające po dniu 31 grudnia 1958 r. znaczki skarbowe wycofane z obiegu mogą złożyć wniosek o wymianę tych znaczków w najbliższym terytorialnie oddziale Narodowego Banku Polskiego.
2.
Punkty detalicznej sprzedaży znaków wartościowych, posiadające po dniu 31 grudnia 1958 r. znaczki skarbowe wycofane z obiegu, zgłoszą wniosek o wymianę tych znaczków na nowe temu oddziałowi Narodowego Banku Polskiego, w którym stale zaopatrują się w znaki wartościowe. Wniosek taki powinien być złożony przy pierwszym po dniu 1 stycznia 1959 r. zamówieniu na znaki wartościowe. Jeśli punkt detalicznej sprzedaży znaków wartościowych korzysta z zaliczki w znakach, wymiana znaczków skarbowych wycofanych z obiegu może nastąpić dopiero po rozliczeniu się z oddziałem Narodowego Banku Polskiego z otrzymanej zaliczki (§ 4), nie później jednak niż do dnia 31 stycznia 1959 r.

II.

Rozliczenie z zaliczek.

§  4.
1.
Punkty detalicznej sprzedaży znaków wartościowych, którym oddział Narodowego Banku Polskiego udzielił, w myśl § 3 instrukcji Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1951 r. w sprawie dystrybucji znaków opłaty skarbowej, blankietów wekslowych i znaków opłaty sądowej (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-75, poz. 1037, z 1953 r. Nr A-6, poz. 70 i z 1954 r. Nr A-32, poz. 475), stałej zaliczki w znakach wartościowych, obowiązane są złożyć rozliczenie z otrzymanej zaliczki w terminie wskazanym w § 3 ust. 2.
2.
Rozliczenie powinno wymieniać ilość i wartości posiadanych znaków wartościowych oraz kwotę wpłaconej należności za sprzedane znaki, odpowiadającą różnicy między pełną kwotą zaliczki a ogólną sumą wartości znaków posiadanych na dzień rozliczenia, przy uwzględnieniu ogólnej wartości znaków zgłoszonych do wymiany.
3.
W razie niezłożenia rozliczenia z otrzymanej zaliczki lub złożenia niepełnego rozliczenia w terminie wskazanym w ust. 1 oddział Narodowego Banku Polskiego nie dokonuje wymiany znaczków, a kwotą nie rozliczonej zaliczki obciąży konto bankowe otrzymującego zaliczkę, uwzględniając wartość znaczków zgłoszonych do wymiany i podlegających wymianie.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024