Zasady i tryb udzielania pozwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w Komitecie do Spraw Urbanistyki i Architektury, Instytucie Urbanistyki i Architektury, wydziałach architektury i nadzoru budowlanego oraz w wydziałach architektury i budownictwa prezydiów rad narodowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 13 listopada 1958 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pozwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w Komitecie do Spraw Urbanistyki i Architektury, Instytucie Urbanistyki i Architektury, wydziałach architektury i nadzoru budowlanego oraz w wydziałach architektury i budownictwa prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, Instytutu Urbanistyki i Architektury, wydziałów architektury i nadzoru budowlanego oraz wydziałów architektury i budownictwa prezydiów rad narodowych mogą podejmować się doraźnie, jako zajęć ubocznych, wykonywania projektów w budownictwie dla gospodarki uspołecznionej i osób prywatnych, jeżeli na wykonywanie takich prac właściwy organ przełożony udzieli zezwolenia, zwanego dalej "zgodą".
2.
Zgoda powinna być udzielona na każde zlecenie przyjęte przez pracownika.
3.
Łączny koszt zamówienia według cennika obowiązującego w państwowych biurach projektów nie może przekraczać 15 tys. zł, a łączna suma wynagrodzeń w ciągu jednego roku nie może przekroczyć 30 rys. zł. z tym że w szczególnie uzasadnionych przypadkach suma ta może byt podwyższona:
1)
dla pracowników Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, Instytutu Urbanistyki i Architektury oraz głównych architektów - przez Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury,
2)
dla pracowników wojewódzkiej i powiatowej służby architektoniczno-budowlanej - przez przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  2.
Zgody, o której mowa w § 1 ust. 1, na przyjęcie i wykonanie prac projektowych udziela:
1)
pracownikom Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury - Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury,
2)
pracownikom Instytutu Urbanistyki i Architektury - dyrektor tego Instytutu,
3)
pracownikom wydziałów architektury i nadzoru budowlanego (wydziałów architektury i budownictwa) prezydiów rad narodowych - kierownicy tych wydziałów,
4)
pracownikom Stołecznego Zarządu Architektury i Budownictwa oraz Pracowni Urbanistycznej - Naczelny Architekt Warszawy,
5)
Naczelnemu Architektowi Warszawy, kierownikowi wydziału architektury i nadzoru budowlanego (wydziału architektury i budownictwa) - przewodniczący prezydium rady narodowej.
§  3.
1.
Organ uprawniony do udzielania pracownikom zgody zarządzi prowadzenie ścisłej ewidencji prac projektowych przyjętych do wykonania.
2.
W ewidencji, o której mowa w ust. 1, powinno być uwidocznione:
1)
nazwisko i imię pracownika przyjmującego zlecenie,
2)
określenie przedmiotu pracy,
3)
termin, w którym praca powinna być wykonana,
4)
wysokość przewidzianego wynagrodzenia za przyjętą do wykonania pracę.
§  4.
1.
Zgoda może być udzielona na podstawie pisemnego wniosku pracownika, złożonego do organu właściwego do udzielania zgody, z zachowaniem drogi służbowej.
2.
Zgodę może uzyskać jedynie pracownik posiadający:
1)
uprawnienia budowlane przewidziane przepisami art. 360, 361, 362, 363, 364 i 365 prawa budowlanego lub
2)
kwalifikacje fachowe do sporządzania projektów innych specjalności w budownictwie, określonych w rozporządzeniu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 10 października 1958 r. w sprawie określania kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposobu ich stwierdzania (Dz. U. Nr 66, poz. 328).
§  5.
1.
W razie wykonywania pracy projektowej przez pracownika organu właściwego do akceptowania lub zatwierdzania danego projektu należy w udzielonej zgodzie zastrzec, że zainteresowany pracownik zostanie całkowicie wyłączony z prac związanych z opiniowaniem, akceptowaniem lub zatwierdzaniem projektu przez niego opracowanego.
2.
Projekty opracowane przez architekta powiatowego (architekta dzielnicowego) powinny przed ich zatwierdzeniem otrzymać pozytywną opinię właściwego wydziału architektury i nadzoru budowlanego prezydium wojewódzkiej (miejskiej) rady narodowej co do jakości opracowanego projektu.
3.
Główni architekci województw (miast) nie mogą w zasadzie otrzymywać zezwoleń na wykonywanie dla osób prywatnych i spółdzielni prac projektowych dotyczących budowli znajdujących się na ich terenie działania.
§  6.
Zabrania się udzielenia zezwoleń na wykonywanie prac projektowych przez pracowników wymienionych w § 2, jeżeli praca projektowa ma związek z wykroczeniem budowlanym.
§  7.
Przepisy zarządzenia nie mają zastosowania do przyjmowania i wykonywania szkiców sytuacyjnych dotyczących zabudowy zagród wiejskich w tych przypadkach, w których do uzyskania pozwolenia na budowę nie jest wymagane zatwierdzenie projektu.
§  8.
W stosunku do osób wymienionych w § 1 ust. 1 nie przestrzegających przepisów niniejszego zarządzenia wyciągane będą konsekwencje służbowe, aż do zastosowania przepisu z art. 2 dekretu z dnia 18 stycznia 1958 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. Nr 2, poz. 11).
§  9.
Traci moc zarządzenie nr 34 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dnia 6 lutego 1958 r. w sprawie wykonywania przez pracowników terenowej służby architektoniczno-budowlanej prac z zakresu dokumentacji projektowo-kosztorysowej i opracowań urbanistycznych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.95.521

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania pozwoleń na wykonywanie prac projektowych w budownictwie przez pracowników zatrudnionych w Komitecie do Spraw Urbanistyki i Architektury, Instytucie Urbanistyki i Architektury, wydziałach architektury i nadzoru budowlanego oraz w wydziałach architektury i budownictwa prezydiów rad narodowych.
Data aktu: 13/11/1958
Data ogłoszenia: 12/12/1958
Data wejścia w życie: 12/12/1958