Zasady i tryb udzielania pożyczek na remonty, przebudowy i nadbudowy domów mieszkalnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 22 listopada 1958 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pożyczek na remonty, przebudowy i nadbudowy domów mieszkalnych.

Na podstawie § 9 ust. 2 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) zarządza się, co następuje:
§  1.
Terenowe przedsiębiorstwa gospodarki mieszkaniowej i inne przedsiębiorstwa państwowe sprawujące zarząd państwowych budynków mieszkalnych nie stanowiących zakładowych domów mieszkalnych, zwane dalej "jednostkami administrującymi", mogą uzyskać pożyczkę na sfinansowanie nie objętych planem kapitalnych remontów, przebudowy lub nadbudowy domów mieszkalnych.
§  2.
1.
Pożyczki, o których mowa w § 1, są udzielane przez Narodowy Bank Polski na wniosek jednostki administrującej, zatwierdzony przez organ prezydium rady narodowej właściwy dla spraw gospodarki mieszkaniowej, będący posiadaczem rachunku sum depozytowych pod nazwą: "Kaucje wpłacone przez najemców".
2.
Suma pożyczek udzielonych jednostkom administrującym na terenie działania właściwej rady narodowej nie może przekroczyć 90% kwoty znajdującej się na rachunku sum depozytowych, o którym mowa w ust. 1, według stanu na koniec miesiąca przeprowadzającego złożenie wniosku o pożyczkę.
§  3.
1.
Do wniosku o pożyczkę na nadbudowę bądź przebudowę należy dołączyć:
1)
zaświadczenie organu administracji budowlanej właściwego prezydium rady narodowej o celowości nadbudowy lub przebudowy,
2)
dokumentację projektowo-kosztorysową w zakresie wymaganym obowiązującymi przepisami,
3)
oświadczenie o posiadaniu niezbędnych materiałów budowlanych.
2.
Do wniosku o pożyczkę na kapitalny remont należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
3.
Do wniosku o pożyczkę na kapitalny remont, przebudowę i nadbudowę należy ponadto dołączyć, na żądanie banku. zobowiązanie (gwarancję) prezydium właściwej rady narodowej do spłaty pożyczki oraz upoważnienie dla banku do pobrania nie spłaconych przez przedsiębiorstwo terenowe w terminie kwot pożyczek z odpowiedniego rachunku prezydium rady narodowej.
§  4.
Jeżeli działalność jednostki administrującej w zakresie inwestycji lub kapitalnych remontów jest finansowana przez inny bank niż Narodowy Bank Polski, kwota udzielonej pożyczki podlega przekazaniu temu bankowi na właściwy rachunek jednostki administrującej.
§  5.
1.
Okres spłaty pożyczek nie może przekraczać 15 lat.
2.
Spłata pożyczek rozpoczyna się po upływie 2 lat od daty ich przyznania.
3. 1
(uchylony).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 3 uchylony przez § 14 pkt 10 uchwały nr 347 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach. (M.P.62.84.391) z dniem 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024