Uruchomienie i właściwe wykorzystanie zakładów wprawianych w ruch za pomocą siły napędowej wody i bezpośrednio napędzanych przez te zakłady innych zakładów przemysłowych oraz właściwe wykorzystanie zakładów elektrycznych.

UCHWAŁA NR 423
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 listopada 1958 r.
w sprawie uruchomienia i właściwego wykorzystania zakładów wprawianych w ruch za pomocą siły napędowej wody i bezpośrednio napędzanych przez te zakłady innych zakładów przemysłowych oraz w sprawie właściwego wykorzystania zakładów elektrycznych.

W celu uruchomienia nieczynnych i właściwego wykorzystania czynnych zakładów wprawianych w ruch za pomocą siły napędowej wody i bezpośrednio napędzanych przez te zakłady innych zakładów przemysłowych oraz właściwego wykorzystania zakładów elektrycznych - Rada Ministrów na podstawie przepisów uchwały Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 12 lipca 1957 r. o Planie Rozwoju Gospodarczego w latach 1956-1960 (Dz. U. Nr 40, poz. 179) uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć mowa jest w uchwale o zakładach bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć zakłady wprawiane w ruch za pomocą siły napędowej wody oraz bezpośrednio napędzane przez te zakłady inne zakłady przemysłowe - nieczynne lub czynne, lecz w pełni niewykorzystane.
2.
Przez zakłady czynne, lecz w pełni niewykorzystane, rozumie się zarówno zakłady, których moc zainstalowana siłowni nie jest w pełni wykorzystana, jak i zakłady w pełni wykorzystujące moc zainstalowaną siłowni, lecz których moc urządzeń wodnych nie jest w pełni wykorzystana dla celów energetycznych.
3.
Ilekroć mowa jest w uchwale o prezydiach wojewódzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw.
4.
Ilekroć mowa jest w uchwale o prezydiach powiatowych rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty i miast wyłączonych z województw.
§  2.
1.
Właściwe organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych po zasięgnięciu opinii terenowych organów spółdzielczości przeanalizują możliwości wykorzystania zakładów stanowiących własność Państw lub spółdzielni i powierzenia ich do prowadzenia przedsiębiorstwom przemysłu terenowego, spółdzielniom lub osobom prywatnym oraz wystąpią z wnioskami o wydanie decyzji w przedmiocie przekazania tych zakładów na zasadach i w trybie określonych obowiązującymi przepisami.
2.
Jeżeli zakład może być uruchomiony jako zakład elektryczny zbywający zawodowo energię elektryczną lub przyłączony do sieci energetyki zawodowej, właściwy organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej porozumiewa się z właściwym zarządem energetycznym okręgu, komu zakład ma być powierzony do prowadzenia. W razie nieosiągnięcia porozumienia z zarządem energetycznym okręgu rozstrzyga prezydium wojewódzkiej rady narodowej po porozumieniu z Ministrem Górnictwa i Energetyki.
3.
Właściwy organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej porozumiewa się z właściwym wojewódzkim zarządem państwowych gospodarstw rolnych, komu ma być powierzony do prowadzenia zakład przemysłu rolnego znajdujący się w zarządzie państwowego przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.
§  3.
1.
Przy rozpatrywaniu możliwości wykorzystania zakładu elektrycznego należy brać pod uwagę wykorzystanie energii elektrycznej nie tylko dla zasilania zakładów przemysłowych i rzemieślniczych, lecz także dla celów elektryfikacji w miejscowościach pozbawionych sieci energetyki zawodowej.
2.
Przy rozpatrywaniu możliwości wykorzystania urządzeń zakładu należy również brać pod uwagę wykorzystanie spiętrzeń wody dla celów produkcji rolnej.
§  4.
1.
Powierzenie zakładów stanowiących własność Państwa do prowadzenia przez osoby prywatne może nastąpić na podstawie umowy dzierżawy.
2.
Umowy dzierżawy zakładów stanowiących własność Państwa zawiera właściwy organ prezydium powiatowej rady narodowej, na której terenie położony jest zakład.
3.
Zakłady przeznaczone do wydzierżawienia osobom prywatnym podlegają przekazaniu powiatowym radom narodowym na zasadach i w trybie określonych obowiązującymi przepisami.
4.
Jeżeli na skutek zmian organizacyjnych ustalenie jednostki - następcy prawnego jednostki, której powierzono w zarząd i użytkowanie nieczynny w chwili wejścia w życie uchwały zakład, stanowiący własność Państwa, nie jest możliwe, za zarządcę uważa się właściwy organ prezydium powiatowej rady narodowej, na której terenie położony jest zakład.
5.
Przepisy ust. 2-4 nie dotyczą zakładów elektrycznych, stanowiących własność Państwa, zbywających zawodowo energię elektryczną i włączonych do sieci energetyki zawodowej, oraz zakładów przemysłu rolnego państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej. Umowy dzierżawy dotyczące zakładów elektrycznych zawierają jednostki energetyki zawodowej, w których zarządzie znajdują się te zakłady. Umowy dzierżawy dotyczące zakładów przemysłu rolnego zawierają państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej za zgodą wojewódzkiego zarządu państwowych gospodarstw rolnych.
§  5.
1.
Na uruchomienie nieczynnych lub zwiększenie mocy produkcyjnej niewykorzystanych w pełni zakładów udzielane będą kredyty:
1)
dla jednostek państwowych i spółdzielni - na zasadach przewidzianych dla finansowania inwestycji zdecentralizowanych,
2)
dla osób prywatnych - na zasadach, które określi Minister Finansów w porozumieniu z Ministrami Żeglugi i Gospodarki Wodnej oraz Górnictwa i Energetyki.
2.
W roku 1958 na uruchomienie nieczynnych lub zwiększenie mocy produkcyjnej niewykorzystanych w pełni zakładów Minister Finansów uruchomi kredyty zwrotne w wysokości do 10 milionów złotych.
3.
Przewidziane w ust. 1 kredyty mogą być przyznane również właścicielom zakładów stanowiących własność prywatną.
§  6.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej określi w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały zasady sporządzania uproszczonych projektów technicznych wymaganych do uzyskania pozwoleń w sprawach wodnych (art. 191 ustawy wodnej) dla zakładów uruchamianych i zmienianych w trybie ustalonym uchwałą.
§  7.
Jednostki, w których zarządzie znajdują się zakłady przeznaczone do powierzania do prowadzenia osobom prywatnym, obowiązane są osobom wskazanym przez właściwy organ prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej udostępnić wstęp do zakładu oraz przekazać materiały znajdujące się w ich posiadaniu a niezbędne do sporządzania projektów i planów wymaganych dla danego rodzaju zakładu przez ustawę wodną, prawo budowlane, prawo przemysłowe lub przepisy dotyczące zakładów elektrycznych.
§  8.
1.
Jeżeli powierzony do prowadzenia osobie prywatnej zakład napędzany bezpośrednio przez zakład wprawiany w ruch za pomocą siły napędowej wody należy do kategorii zakładów, których prowadzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami wymaga koncesji, uruchomienie zakładu wymaga uzyskania tych koncesji lub zezwoleń.
2.
Na prowadzenie przez spółdzielnię zakładu elektrycznego, zbywającego zawodowo energię elektryczną, konieczne jest uzyskanie uprawnienia rządowego przewidzianego w ustawie elektrycznej z dnia 21 marca 1922 r. (Dz. U. z 1935 r. Nr 17, poz. 98), a przez osobę prywatną zezwolenia przewidzianego w ustawie z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 46, poz. 224).
§  9.
Taryfy na energię elektryczną powinny być ustalone dla poszczególnych kategorii zakładów uruchomionych w trybie uchwały w oparciu o koszt własny z dodaniem planowego zysku.
§  10.
Zakład zbytu energii elektrycznej może wypowiedzieć umowę o dostawę energii elektrycznej w całości lub w części (ograniczenie mocy) w przypadku, gdy odbiorca posiada niewykorzystany zakład elektryczny mogący zaspokoić w całości lub w części jego zapotrzebowanie mocy. Wypowiedzenie umowy o dostawę energii elektrycznej dla zakładów państwowych lub spółdzielczych powinno być dokonane w porozumieniu z jednostką nadrzędną odbiorcy, przy czym terminy rozwiązania umowy lub jej zmiany powinny być dostosowane do realnych możliwości uruchomienia zakładu elektrycznego lub zwiększenia jego mocy.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe, których zakłady elektryczne w pełni nie wykorzystują energii elektrycznej i które nie mogą być przyłączone do sieci energetyki zawodowej, mogą zawierać z odbiorcami umowy o dostawę energii elektrycznej na zasadach określonych w obowiązujących przepisach o dostawie i użytkowaniu energii elektrycznej.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, stosuje się taryfy energii elektrycznej ustalone na podstawie uchwały.
3.
Jeżeli zakłady, o których mowa w ust. 1, zostaną przyłączone do sieci energetyki zawodowej, prawa i obowiązki wynikające z umów o dostawę energii elektrycznej przechodzą na właściwy zakład zbytu energii elektrycznej.
§  12.
Przepisy §§ 10 i 11 mają zastosowanie również do zakładów elektrycznych cieplnych.
§  13.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy zorganizowanie przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w przeprowadzaniu kapitalnych remontów zakładów oraz sporządzaniu projektów niezbędnych do uruchomienia tych zakładów.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.87.489

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Uruchomienie i właściwe wykorzystanie zakładów wprawianych w ruch za pomocą siły napędowej wody i bezpośrednio napędzanych przez te zakłady innych zakładów przemysłowych oraz właściwe wykorzystanie zakładów elektrycznych.
Data aktu: 08/11/1958
Data ogłoszenia: 17/11/1958
Data wejścia w życie: 17/11/1958