Zasady przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych.

ZARZĄDZENIE
NACZELNEGO DYREKTOR ARCHIWÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 13 sierpnia 1958 r.
w sprawie zasad przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych.

Na podstawie § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1957 r. w sprawie państwowego zasobu archiwalnego (Dz. U. Nr 12, poz. 66) ustala się następujące zasady przekazywania materiałów archiwalnych ze składnic akt do archiwów państwowych.
§  1.
Archiwa państwowe (centralne, wojewódzkie wraz z oddziałami terenowymi i powiatowe) przejmują akta kategorii A (o wartości trwałej) po upływie okresu przechowywania ich w składnicach akt ustalonego w § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1957 r. w sprawie państwowego zasobu archiwalnego (Dz. U. Nr 12, poz. 66).
§  2.
Archiwa państwowe przejmują akta kategorii A przed upływem okresu przechowywania ich w składnicach akt, jeśli urząd, instytucja, organizacja lub przedsiębiorstwo ulegają likwidacji i brak jest jednostki, która przejmuje działalność jednostki likwidowanej. W takim przypadku przejmowane są również akta kategorii B.
§  3.
Akta zakwalifikowane do przekazania do archiwum przekazuje się protokolarnie na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego (wzór CWD arch 36) sporządzonego przez jednostkę przekazującą w 3 egzemplarzach. Spis ten podpisuje kierownik jednostki przekazującej lub osoba przez niego upoważniona. Dwa egzemplarze spisu przeznaczone są dla archiwum, jeden zatrzymuje jednostka przekazująca.
§  4.
1.
Niezależnie od spisu akt jednostka przekazująca załącza informację w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej jednostki dokonanych w okresie od chwili poprzedniego przekazania akt oraz wykaz akt obowiązujący w chwili przekazywania.
2.
W przypadku przekazywania akt przez jednostkę likwidowaną do spisu akt należy dołączyć krótki opis historii jednostki likwidowanej; jeżeli część akt przejmuje inna jednostka organizacyjna - należy również dołączyć spis akt przekazanych tej jednostce. Pieczęcie i stemple jednostki likwidowanej należy przekazać do właściwych instytucji bądź zniszczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami, do archiwum zaś przekazać odciski tych pieczęci i stempli, sporządzone w formie odrębnego załącznika do spisu zdawczo-odbiorczego.
§  5.
Spisy akt przekazywanych do archiwum należy przesłać do właściwego archiwum co najmniej na dwa tygodnie przed zamierzonym terminem przekazania akt, w celu zaopiniowania przez archiwum. Jeżeli archiwum nie zgłosi w ciągu dwóch tygodni żadnych zastrzeżeń co do nadesłanego wykazu - jednostka przekazująca przekaże akta zgodnie z przesłanym spisem; szczegółowych wskazówek co do technicznego sposobu przesyłki i transportu akt udzieli archiwum. Uwagi do nadesłanego spisu zgłoszone przez archiwum należy uwzględnić i dokonać odpowiednich zmian lub uzupełnień. Od decyzji archiwum w tej sprawie jednostce przekazującej służy prawo odwołania do nadrzędnej władzy archiwalnej w ciągu 2 tygodni.
§  6.
1.
Akta przekazywane do archiwum powinny być uporządkowane. Przez uporządkowanie rozumie się:
1)
ułożenie akt wewnątrz teczek w układzie przewidzianym w obowiązującej daną jednostkę organizacyjną instrukcji kancelaryjnej, a następnie ponumerowanie kart w każdej teczce i zszycie akt;
2)
opisanie teczek przez umieszczenie na okładce:
a)
nazwy jednostki przekazującej i komórki organizacyjnej, w której dane akta powstały,
b)
znaku i tytułu akt według ustalonego dla danej jednostki lub komórki organizacyjnej wykazu akt,
c)
liczby kart,
d)
dat krańcowych, tj. dat najwcześniejszego i najpóźniejszego z pism znajdujących się w danej teczce;
3)
ułożenie teczek, ksiąg, pomocy ewidencyjnych itp. w kolejności według pozycji wykazu akt lub też zgodnie ze strukturą organizacyjną jednostki istniejącą w czasie, w którym dane akta powstały.
§  7.
W odniesieniu do akt kategorii B przekazywanych w przypadku przewidzianym w § 2 nie obowiązuje zszycie akt, numerowanie kart i oznaczanie na okładce teczki liczby kart; natomiast na okładce należy umieścić oznaczenie kategorii tych akt (kat. B) oraz termin ich przechowywania.
§  8.
Zasady przekazywania map i planów oraz materiałów archiwalnych powstałych i utrwalonych sposobem foto- i fonotechnicznym będą uregulowane odrębnym zarządzeniem.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024