Zamiana gruntów na działki budowlane przeznaczone na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

OKÓLNIK
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 sierpnia 1958 r.
w sprawie zamiany gruntów na działki budowlane przeznaczone na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

W celu umożliwienia właścicielom gruntów położonych poza terenami wydzielonymi na indywidualne budownictwo mieszkaniowe uzyskania działki budowlanej w drodze zamiany ustala się, co następuje:
§  1.
Osoby fizyczne będące właścicielami gruntów położonych poza terenami wydzielonymi na indywidualne budownictwo mieszkaniowe mogą zamieniać te grunty na działki budowlane położone w granicach terenów wyznaczonych na indywidualne budownictwo mieszkaniowe.
§  2.
1.
Osoby wymienione w § 1 składają wniosek o zamianę gruntu do prezydium rady narodowej, na której terenie położona jest działka budowlana podlegająca zamianie.
2.
Do wniosku o zamianę gruntu należy dołączyć:
1)
dowód własności gruntu zgłoszonego do zamiany (wyciąg z księgi wieczystej, wypis notarialnego aktu kupna-sprzedaży lub inny dokument stwierdzający własność),
2)
dowód, że grunt nie jest obciążony długami,
3)
szkic sytuacyjny gruntu zgłoszonego do zamiany,
4)
zobowiązanie wnioskodawcy do wybudowania domu jednorodzinnego na działce budowlanej uzyskanej z zamiany w terminie oznaczonym w decyzji o zamianie.

Ponadto wnioskodawca może we wniosku wskazać działkę budowlaną, którą chciałby otrzymać w drodze zamiany.

§  3.
1.
Organy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej określonej w § 2 zarządzą w ciągu 4 tygodni po otrzymaniu wniosku oszacowanie gruntu zgłoszonego do zamiany. Oszacowanie następuje w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów (Dz. U. z 1957 r. Nr 44, poz. 204 oraz z 1958 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 157).
2.
Przy ustalaniu wartości gruntu zaoferowanego do zamiany przez osoby wymienione w § 1 należy stosować następujące zasady:
1)
wartość gruntu budowlanego w mieście lub osiedlu podlegającego podatkowi od nieruchomości określa się w wysokości 5-10% przeciętnych kosztów wybudowania w danej miejscowości domu jednorodzinnego,
2)
wartość gruntu rolnego (ornego, warzywniczego, sadowniczego, łąk, pastwisk itp.) powinna być określona tak, aby odpowiadała cenom ustalanym za grunty rolne przeznaczone do sprzedaży z zapasów Państwowego Funduszu Ziemi,
3)
wartość gruntu leśnego określa się jak wartość gruntu rolnego (pkt 2) z doliczeniem wartości użytkowej drzewostanu.
§  4.
Jeżeli wartość gruntu zgłoszonego do zamiany jest niższa od wartości działki budowlanej oszacowanej na zasadach i w trybie rozporządzenia Rady Ministrów, o którym mowa w § 3 ust. 1, prezydium rady narodowej (§ 2) można dokonać zamiany za odpowiednią dopłatą.
§  5.
1.
Jeżeli wartość gruntu zgłoszonego do zamiany przekracza znacznie wartość działki budowlanej, a podziału gruntu można dokonać bez naruszenia jego przeznaczenia gospodarczego i możliwości racjonalnego użytkowania, zamianą można objąć część gruntu.
2.
Prezydium rady narodowej może objąć zamianą za odpowiednią dopłatą całość gruntu zgłoszonego do zamiany, jeśli grunt ten przewidziany jest w planie urbanistycznym pod zabudowę lub przeznaczony na inne niezbędne potrzeby wymagające zagospodarowania całości gruntu. Ustalenie dopłaty następuje na podstawie szacunku dokonanego na zasadach określonych w § 3 ust. 2.,
§  6.
O zamianie decyduje prezydium rady narodowej określonej w § 2 w drodze uchwały powziętej w trybie przewidzianym w § 10 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 12 sierpnia 1957 r. w sprawie trybu dokonywania sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i innych nieruchomości (Dz. U. Nr 44, poz. 206).
§  7.
Decyzja o zamianie powinna zawierać:
1)
oznaczenie gruntu przejmowanego przez Państwo oraz działki budowlanej odstępowanej wnioskodawcy,
2)
ustalenie wartości szacunkowej gruntu do zamiany i działki budowlanej,
3)
dokładne oznaczenie osoby, której odstępuje się działkę budowlaną,
4)
oznaczenie nadwyżki wartości działki budowlanej oraz sposobu i terminu spłaty tej nadwyżki lub oznaczenie nadwyżki wartości gruntu zgłoszonego do zamiany przez wnioskodawcę oraz sposób i terminy spłaty tej nadwyżki,
5)
termin zabudowy (rozpoczęcia i zakończenia budowy) działki budowlanej.

Termin zakończenia budowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie może przekraczać dwóch lat i może być z ważnych przyczyn przedłużony przez prezydium rady narodowej na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

§  8.
1.
Decyzja prezydium rady narodowej stanowi podstawę do zawarcia umowy zamiany.
2.
Umowę zawiera właściwy organ w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej określonej w § 2. Do ważności umowy wymagana jest forma aktu notarialnego, który stanowi podstawę wpisu w księdze wieczystej.
§  9.
Okólnik wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024