Wyeliminowanie z importu towarów, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi.

ZARZĄDZENIE NR 173
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1958 r.
w sprawie wyeliminowania z importu towarów, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi.

W celu zmniejszenia lub wyeliminowania z importu towarów, które mogą być zastąpione towarami wytwarzanymi w kraju zarządza się, co następuje:
§  1.
Minister Przemysłu Chemicznego oraz Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości powołają lub zlecą podległym jednostkom powołanie stale działających komisji do opiniowania wniosków o zakup za granicą towarów (komisji antyimportowych), które wchodzą w zakresie działalności gospodarczej tych jednostek.
§  2.
Minister Przemysłu Ciężkiego rozszerzy działalność poszczególnych komisji przewidzianych zarządzeniem nr 225 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 września 1957 r. w sprawie wyeliminowania z importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi (Monitor Polski Nr 75, poz. 457) - na planowany import artykułów powszechnego użytku przemysłu maszynowego.
§  3.
1.
Komisje wydając opinie powinny uwzględniać możliwość zastąpienia towarów importowanych bieżącą krajową produkcją bądź nowo uruchomioną w terminach uzgodnionych przez zamawiającego przy zapewnieniu wymaganych asortymentów i jakości danego towaru.
2.
Upoważnia się jednocześnie komisje do przedstawiania Państwowej Komisji Cen na podstawie analizy techniczno-ekonomicznej wniosków dotyczących zmiany cen towarów wytwarzanych w kraju w celu ochrony produkcji krajowej.
§  4.
Skład osobowy komisji oraz miejsce i zakres ich działania właściwi ministrowie podadzą do wiadomości Ministrom Handlu Wewnętrznego i Handlu Zagranicznego oraz innym zainteresowanym ministrom w terminie do dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  5.
1.
Właściwi ministrowie wyznaczą na wniosek Ministra Przemysłu Chemicznego lub Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości stałych przedstawicieli do komisji antyimportowych utworzonych w tych resortach.
2.
Do składu komisji antyimportowych należy powołać po 2 przedstawicieli Ministerstwa Handlu Wewnętrznego, w tym 1 przedstawiciela centrali Ministerstwa oraz 1 przedstawiciela zainteresowanej jednostki organizacyjnej podległej Ministerstwu.
§  6.
W razie rozbieżności stanowisk pomiędzy jednostką zgłaszającą zapotrzebowanie na zakup towarów za granicą a komisją antyimportową decyzję co do konieczności dokonania zakupu za granicą podejmie na wniosek ministra występującego w imieniu jednostki zamawiającej komisja odwoławcza.
§  7.
Minister Przemysłu Chemicznego oraz Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości, powołają w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, każdy w swoim zakresie, komisje odwoławcze w następującym składzie:
1)
stały przedstawiciel Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
2)
stały przedstawiciel ministra powołującego komisję,
3)
stały przedstawiciel Ministra Handlu Wewnętrznego,
4)
stały przedstawiciel Ministra Handlu Zagranicznego.
§  8.
W wypadkach wyjątkowych, uzasadnionych względami gospodarczymi, ministrowie zgłaszający zastrzeżenia w związku z decyzjami komisji odwoławczych (powołanych również przez Ministra Przemysłu Ciężkiego na podstawie § 4 zarządzenia nr 225 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 września 1957 r.) mogą przedstawić sprawy Prezesowi Rady Ministrów do ostatecznej decyzji.
§  9.
Minister Handlu Zagranicznego zleci przedsiębiorstwom handlu zagranicznego, aby po upływie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia nie realizowały wniosków o zakup towarów z importu bez pozytywnej opinii wyżej wymienionych komisji.
§  10.
Za osiągnięcia w dziedzinie eliminacji zbędnego importu członkowie komisji na wniosek ministra powołującego komisję antyimportową mogą otrzymać nagrody z funduszu nagród Ministra Handlu Zagranicznego utworzonego na podstawie uchwały nr 89 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1958 r. w sprawie ustalenia na 1958 r. wysokości funduszu nagród za aktywizację eksportu i eliminację importu.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.66.392

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wyeliminowanie z importu towarów, które mogą być zastąpione dostawami krajowymi.
Data aktu: 16/08/1958
Data ogłoszenia: 28/08/1958
Data wejścia w życie: 28/08/1958