Wytyczne dotyczące udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.

INSTRUKCJA
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH, MINISTRA ROLNICTWA ORAZ PREZESA KOMITETU DO SPRAW URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 11 sierpnia 1958 r.
w sprawie wytycznych dotyczących udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.

Na podstawie art. 69 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) w celu zapewnienia rolniczym spółdzielniom produkcyjnym należytej opieki i fachowej pomocy przy przygotowaniu i realizacji inwestycji budowlanych ustala się, co następuje:
§  1.
Organy administracji do spraw architektury i budownictwa prezydiów powiatowych rad narodowych obowiązane są - oprócz poradnictwa i instruowania technicznego w zakresie wykonawstwa robót i produkcji materiałów budowlanych z surowców miejscowych określonego w instrukcji Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 17 stycznia 1958 r. w sprawie organizowania porad technicznych dla budownictwa spółdzielczego i indywidualnego na wsi (Monitor Polski Nr 10, poz. 65) - udzielać rolniczym spółdzielniom produkcyjnym - na wniosek tych spółdzielni - porad i pomocy technicznej w zakresie planowania i lokalizacji, przygotowania dokumentacji technicznej, zaopatrzenia w materiały budowlane oraz realizacji inwestycji budowlanych spółdzielni. W szczególności poradnictwo to - w zależności od potrzeb spółdzielni i charakteru inwestycji - obejmuje:
1)
w zakresie planowania i lokalizacji:
a)
badanie stanu technicznego i ocenę przydatności budynków przeznaczonych do odbudowy, przebudowy lub rozbudowy,
b)
pomoc w ustalaniu kosztów planowanej inwestycji,
c)
pomoc w ustalaniu wartości środków własnych spółdzielni, przeznaczonych na realizację planowanych inwestycji (materiały, transport, robocizna),
d)
pomoc w wyborze lokalizacji inwestycji zgodnie z przepisami o lokalizacji inwestycji z dnia 29 lipca 1957 r. (Monitor Polski Nr 67, poz. 408) przez udział w czynnościach lokalizacyjnych odpowiednich fachowców organów architektury i budownictwa prezydium powiatowej lub wojewódzkiej rady narodowej, a w razie ich braku - przez wskazanie spółdzielni innych odpowiednich rzeczoznawców,
e)
pomoc w przygotowaniu wniosku o zatwierdzenie lokalizacji szczegółowej;
2)
w zakresie przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej:
a)
pomoc w określeniu niezbędnego zakresu dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
b)
pomoc w zawarciu - w razie braku odpowiedniego projektu typowego - umowy o wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej przez właściwe biuro projektowe albo przez osobę uprawnioną,
c)
opiniowanie rachunków za wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej;
3)
w zakresie zaopatrzenia materiałowego:
a)
pomoc w ustalaniu zapotrzebowania na materiały budowlane i terminów ich dostaw,
b)
opiniowanie jakości materiałów budowlanych otrzymywanych przez spółdzielnię w przesyłkach wagonowych,
c)
interweniowanie w sprawach złej jakości i nieterminowości dostaw materiałów budowlanych,
d)
przydzielanie spółdzielniom materiałów budowlanych z puli postawionej do dyspozycji przez powiatowy zarząd rolnictwa;
4)
w zakresie wykonania inwestycji:
a)
pomoc w organizowaniu robót systemem gospodarczym i w ustalaniu technicznych warunków umów z wykonawcami,
b)
pomoc w wyborze wykonawcy robót wykonywanych systemem zleceniowym i w zawarciu umowy o wykonanie tych robót,
c)
sprawowanie albo organizowanie technicznego nadzoru inwestorskiego nad robotami spółdzielni,
d)
wskazywanie kandydata na inspektora nadzoru dla robót specjalnych i udzielanie pomocy w zawarciu umowy o nadzór,
e)
pomoc w zatwierdzaniu rozliczeń finansowych i materiałowych za wykonane roboty,
f)
udział w odbiorze ostatecznym robót i przekazaniu ukończonych obiektów do użytku.
§  2.
Organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych obowiązane są udzielać rolniczym spółdzielniom produkcyjnym - na ich wniosek - pomocy i porad fachowych w sprawach planowania i realizacji inwestycji budowlanych w zakresie obejmującym:
a)
opiniowanie celowości gospodarczej i zakresu planowanej inwestycji,
b)
pomoc w opracowaniu planu gospodarczego spółdzielni,
c)
współpracę z Bankiem Rolnym w sprawie zapewnienia środków finansowych na realizację inwestycji,
d)
pomoc przy ustalaniu wytycznych gospodarczo-użytkowych do opracowania projektu technicznego,
e)
wydawanie opinii o przydatności funkcjonalnej budynków przewidzianych do odbudowy, przebudowy lub rozbudowy,
f)
zapewnienie - w porozumieniu z organami administracji do spraw budownictwa i architektury - z powiatowej puli materiałowej przeznaczonej na inwestycje rolnicze, realizowane systemem gospodarczym - puli materiałów budowlanych, niezbędnych na pokrycie potrzeb związanych z realizacją inwestycji budowlanych w spółdzielniach produkcyjnych,
g)
udział w odbiorze robót i przekazaniu obiektu do użytku,
h)
ocenę wykonanych inwestycji pod względem gospodarczo-użytkowym i udzielanie spółdzielniom produkcyjnym wskazówek co do racjonalnej eksploatacji i konserwacji urządzeń i budynków,
i)
sporządzanie sprawozdań z realizacji spółdzielczych inwestycji budowlanych.
§  3.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.65.390

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Wytyczne dotyczące udzielania przez organy administracji do spraw architektury i budownictwa oraz przez organy administracji do spraw rolnych prezydiów powiatowych rad narodowych pomocy rolniczym spółdzielniom produkcyjnym przy planowaniu i realizacji inwestycji budowlanych.
Data aktu: 11/08/1958
Data ogłoszenia: 27/08/1958
Data wejścia w życie: 27/08/1958