Warunki i tryb zaliczania studiów odbytych w szkołach wyższych za granicą na poczet studiów w akademiach wojskowych oraz warunki i tryb nostryfikacji dyplomów uzyskanych w akademiach wojskowych za granicą.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 sierpnia 1958 r.
w sprawie warunków i trybu zaliczania studiów odbytych w szkołach wyższych za granicą na poczet studiów w akademiach wojskowych oraz warunków i trybu nostryfikacji dyplomów uzyskanych w akademiach wojskowych za granicą.

Na podstawie art. 19 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o akademiach wojskowych (Dz. U. z 1952 r. Nr 49, poz. 324 i z 1958 r. Nr 2, poz. 5) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Warunkiem zaliczenia studiów odbytych w szkołach wyższych za granicą na poczet studiów w akademiach wojskowych, a w szczególności warunkiem przyjęcia kandydata na wyższe lata studiów bądź zaliczenia słuchaczom egzaminów z poszczególnych przedmiotów jest ustalenie przez komendanta akademii wojskowej na podstawie opinii rady naukowej akademii, w jakim zakresie program studiów odbytych za granicą odpowiada programowi danej akademii wojskowej.
2.
W razie ustalenia, że program studiów odbytych za granicą odpowiada programowi danej akademii wojskowej, komendant tej akademii zalicza osobie zainteresowanej odbyte studia w szkołach wyższych za granicą bądź też zalicza egzaminy z poszczególnych przedmiotów na poczet studiów w akademii wojskowej.
3.
Komendant akademii po wysłuchaniu opinii rady naukowej akademii może uzależnić zaliczenie odbytych studiów w szkołach wyższych za granicą od złożenia egzaminów uzupełniających. W tym przypadku osoba zainteresowana może być przyjęta na odpowiedni rok studiów w akademii wojskowej warunkowo.
§  2.
1.
Słuchacz akademii wojskowej, przyjęty warunkowo na określony rok studiów, obowiązany jest złożyć egzaminy uzupełniające (§ 1 ust. 3) w terminach określonych przez komendanta akademii, najdalej jednak do końca tego roku studiów, na który został przyjęty.
2.
W razie niemożności przystąpienia do egzaminów uzupełniających w terminie określonym w ust. 1 wskutek choroby lub innego wydarzenia losowego, komendant akademii może, po przedstawieniu przez słuchacza odpowiednich dowodów, przełożyć termin złożenia tych egzaminów na następny rok studiów.
3.
Niezłożenie egzaminów uzupełniających w terminie określonym w ust. 1 lub 2 albo złożenie jednego z nich z oceną niedostateczną powoduje zwolnienie słuchacza z akademii wojskowej.
§  3.
Ukończenie akademii wojskowej w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz ukończenie po dniu 9 maja 1945 r. innych akademii wojskowych za granicą, do których absolwent został skierowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, jest równoznaczne z ukończeniem odpowiedniej akademii wojskowej w Polsce i dyplom stwierdzający ukończenie takiej akademii nie wymaga nostryfikacji.
§  4.
1.
Minister Obrony Narodowej, po wysłuchaniu opinii rady naukowej odpowiedniej akademii wojskowej, ustala, jakie tytuły zawodowe używane w Polsce przysługują osobom, które ukończyły akademię wojskową wymienioną w § 3.
2.
Tytuły zawodowe używane w Polsce dla osób, które ukończyły za granicą akademie wojskowe lekarskie, ustala Minister Zdrowia.
§  5.
1.
Osobom, które ukończyły akademie wojskowe wymienione w § 3, wydaje się na ich wniosek złożony do komendanta właściwej akademii wojskowej zaświadczenie o ukończeniu akademii wojskowej za granicą i o przyznanym w myśl § 4 stopniu zawodowym - według wzoru stanowiącego załącznik nr 1.
2.
Do wniosku należy dołączyć odpis posiadanego dyplomu ukończenia studiów w akademii wojskowej za granicą.
§  6.
1.
Dyplomy uzyskane w innych akademiach wojskowych za granicą niż wymienione w § 3 podlegają nostryfikacji przez komendanta odpowiedniej akademii wojskowej w trybie określonym w niniejszym zarządzeniu.
2.
Komendant odpowiedniej akademii wojskowej nostryfikuje dyplomy, o których mowa w ust. 1, po wysłuchaniu opinii rady naukowej akademii bądź - jeżeli chodzi o przedmioty nie objęte programem nauczania akademii wojskowej - rady wydziałowej odpowiedniej szkoły wyższej cywilnej.
§  7.
Osoba ubiegająca się o nostryfikację dyplomu określonego w § 6 składa wniosek do komendanta właściwej akademii wojskowej. Do wniosku należy dołączyć:
1)
odpis skrócony aktu urodzenia,
2)
oryginał dyplomu lub świadectwa o ukończeniu akademii wojskowej za granicą uwierzytelnione przez odpowiednią polską placówkę konsularną,
3)
świadectwo (indeks) stwierdzające przebieg studiów w akademii wojskowej za granicą.
§  8.
Nostryfikacja dyplomu może być dokonana, jeżeli osoba zainteresowana złożyła w akademii wojskowej za granicą egzaminy oraz wykonała pracę dyplomową, odpowiadającą poziomem i zakresem egzaminom i pracom dyplomowym wymaganym w odpowiednich akademiach wojskowych w kraju dla uzyskania określonego dyplomu.
§  9.
Rada naukowa akademii może przed wydaniem opinii, o której mowa w § 6 ust. 2, powierzyć bliższe zbadanie kwalifikacji zainteresowanej osoby powołanej przez siebie komisji. Skład komisji zatwierdza komendant akademii wojskowej.
§  10.
1.
Komendant akademii wojskowej może na wniosek rady naukowej akademii wojskowej lub rady wydziałowej odpowiedniej szkoły wyższej cywilnej (§ 6 ust. 2) uzależnić nostryfikację dyplomu od wykonania przez zainteresowaną osobę określonej pracy lub złożenia egzaminów albo wysłuchania określonej ilości wykładów lub odbycia ćwiczeń praktycznych w zakładach, laboratoriach itp.
2.
Terminy wykonania pracy lub złożenia egzaminów albo sposób i termin wysłuchania określonej liczby wykładów lub odbycia ćwiczeń praktycznych ustala komendant właściwej akademii wojskowej.
3.
Egzaminy, o których mowa w ust. 1, mogą być składane powtórnie w razie złożenia ich w pierwszym terminie z wynikiem niepomyślnym.
§  11.
1.
W razie nostryfikowania dyplomu ukończenia akademii wojskowej za granicą wydaje się zaświadczenie według wzoru określonego w załączniku nr 2.
2.
W zaświadczeniu, o którym mowa w ust. 1, określa się tytuł zawodowy, jaki przysługuje osobie zainteresowanej w związku z ukończeniem akademii wojskowej za granicą.
§  12.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o akademii wojskowej, rozumie się przez to także Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

AKADEMIA ....................

Nr .....................................

ZAŚWIADCZENIE

Zaświadcza się, że Ob. ................................................................... urodzony dnia .......... 19 .. r.

(stopień, nazwisko i imię, imię ojca)

w ............................ uzyskał w dniu .......... 19 .. r. dyplom nr ... ukończenia studiów wyższych

w ........................................ na Wydziale .....................................................................................

(nazwa państwa)

.......................................................................................................................................................

(nazwa szkoły)

i w związku z tym posiada uprawnienia wynikające z ukończenia studiów wyższych ............... stopnia oraz prawo używania tytułu .............................................................................................

(specjalność)

Podstawa: zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 sierpnia 1958 r. w sprawie warunków i trybu zaliczania studiów odbytych w szkołach wyższych za granicą na poczet studiów w akademiach wojskowych oraz warunków i trybu nostryfikacji dyplomów uzyskanych w akademiach wojskowych za granicą (Monitor Polski Nr 64, poz. 370).

Pieczęć

.........., dnia .......... 195 .. r.

KOMENDANT AKADEMII WOJSKOWEJ

......................................................................................

(podpis)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

AKADEMIA ..........................

ZAŚWIADCZENIE

Zaświadcza się, że uzyskany przez Ob. .......................................... urodzon. dnia .......... 19 .. r.

(stopień, nazwisko i imię, imię ojca)

w .................................. dyplom w dniu .......... 19 .. r. nr .......... ukończenia studiów wyższych

(miejscowość)

w ........................................ na ................................................. uznany został za równoważny z (nazwa państwa) (nazwa szkoły i wydziału)

dyplomem ................................. wydanym przez ........................................................................

(nazwa dyplomu) (nazwa fakultetu akademii wojskowej lub

.......................................................................................................................................................

wydziału szkoły wyższej)

i w związku z tym Ob. ......................... posiada uprawnienia wynikające z ukończenia studiów

(nazwisko i imię)

wyższych ........................................... stopnia oraz prawo używania tytułu ................................

(specjalność)

Podstawa: zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 sierpnia 1958 r. w sprawie warunków i trybu zaliczania studiów odbytych w szkołach wyższych za granicą na poczet studiów w akademiach wojskowych oraz warunków i trybu nostryfikacji dyplomów uzyskanych w akademiach wojskowych za granicą (Monitor Polski Nr 64, poz. 370).

Pieczęć

.........., dnia .......... 195 .. r.

KOMENDANT AKADEMII WOJSKOWEJ

.................................................................

(podpis)

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.64.370

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki i tryb zaliczania studiów odbytych w szkołach wyższych za granicą na poczet studiów w akademiach wojskowych oraz warunki i tryb nostryfikacji dyplomów uzyskanych w akademiach wojskowych za granicą.
Data aktu: 06/08/1958
Data ogłoszenia: 21/08/1958
Data wejścia w życie: 21/08/1958