Wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnienia od obowiązku wpłacania tej kaucji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 czerwca 1958 r.
Wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnień od obowiązku wpłacania tej kaucji.

Na podstawie § 4 ust. 4 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnień od obowiązku wpłacania tej kaucji, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

Kierownik Ministerstwa Gospodarki Komunalnej: St. Sroka

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE W SPRAWIE UDZIELANIA ZEZWOLEŃ NA SPŁATĘ KAUCJI ZWIĄZANEJ Z NAJMEM LOKALU MIESZKALNEGO W RATACH MIESIĘCZNYCH I ZWOLNIEŃ OD OBOWIĄZKU WPŁACANIA TEJ KAUCJI

1.
Uchwała nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) wprowadza obowiązek uiszczania kaucji od lokali mieszkalnych przez najemców, którzy otrzymują przydział mieszkania w dniu 1 lipca 1958 r. lub po tej dacie w domach wybudowanych lub odbudowanych po dniu 1 stycznia 1950 r. lub w nadbudowanych po tym dniu częściach domów starych, pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych lub innych jednostek państwowych. Kaucję pobiera się również od najemców lokali mieszkalnych wybudowanych przed 1 stycznia 1950 r., jeżeli lokale te zostały gruntownie odremontowane przed przydzieleniem ich nowemu najemcy. Najemcy, którzy uzyskali przydział mieszkania przed dniem wejścia w życie wymienionej uchwały, tj. przed dniem 1 lipca 1958 r., lecz objęli lokal w użytkowanie po tym dniu, obowiązani są również uiścić kaucję.
2.
Niektóre kategorie najemców zostały zwolnione od obowiązku wpłacania kaucji z mocy samej uchwały, inne kategorie najemców mogą być zwolnione przez prezydia rad narodowych od wpłaty kaucji w całości lub w części albo mogą uzyskać zezwolenie na spłatę kaucji w ratach miesięcznych zgodnie z niniejszymi wytycznymi.
3.
Z mocy uchwały zwolnieni są od wpłacania kaucji:
a)
najemcy, którzy uzyskali przydział lokalu mieszkalnego w związku ze stosunkiem pracy, o ile praca ta, ze względu na szczególny jej charakter, wymaga zajmowania lokalu w określonym budynku lub zespole budynków (np. dozorcy domowi),
b)
najemcy, którzy zmienią dotychczasowy lokal na mniejszy,
c)
cudzoziemski personel przedstawicielstw dyplomatycznych i personel urzędów konsularnych posiadający obywatelstwo kraju wysyłającego,
d)
najemcy, którzy uzyskali przydział lokalu mieszkalnego przed dniem 1 lipca 1958 r. i przed tym dniem objęli lokal,
e)
najemcy lokali w zakładowych domach mieszkalnych.
4.
Również z mocy uchwały zwolniony jest od wpłacania kaucji pracownik, który zostanie przeniesiony do pracy w innej miejscowości i któremu w miejscowości tej zostanie przydzielony lokal mieszkalny, od którego należy wpłacić kaucję. W tych przypadkach zakład pracy do którego najemca został przeniesiony, obowiązany jest kaucję tę wpłacić. Oddanie najemcy lokalu mieszkalnego w użytkowanie następuje po wpłaceniu kaucji przez zakład pracy.
5.
Sprawę kaucji od lokali mieszkalnych na terenie państwowych gospodarstw rolnych, hodowlanych, ogrodniczych, rybnych i państwowych gospodarstw leśnych normują przepisy § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 uchwały.
6.
Prawo wpłacania kaucji w ratach miesięcznych w ciągu 2 lat od przydzielenia im lokalu mieszkalnego przysługuje z mocy uchwały repatriantom. Przepis ten dotyczy repatriantów, którzy powrócili do kraju po dniu 12 kwietnia 1957 r. i znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej.
7.
Prezydium rady narodowej może stosować ulgi polegające na rozłożeniu kaucji na raty lub na zwolnieniu z kaucji w całości lub w części - kierując się następującymi wytycznymi:
a)
rozłożenie kaucji na raty lub zwolnienie najemcy od obowiązku jej wpłacenia w całości lub w części może nastąpić w przypadku, gdy najemca:

- zmienia mieszkanie wskutek klęski żywiołowej lub wskutek rozbiórki domu zarządzonej przez władzę budowlaną,

- znajduje się w ciężkich warunkach materialnych, a jedynym jego źródłem utrzymania jest renta (starcza, inwalidzka, rodzinna),

- zostaje przekwaterowany do lokalu zastępczego w trybie art. 16 dekretu o publicznej gospodarce lokalami,

b)
z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 6, kaucja może być rozłożona na raty na okres nie dłuższy nić 12 miesięcy.
8.
Prezydium właściwej rady narodowej może upoważnić podległy mu organ do spraw gospodarki mieszkaniowej do stosowania ulg z wyjątkiem przypadków, o których mowa w ust. 9.
9.
W innych przypadkach aniżeli przewidziane w poprzednich przepisach prezydium rady narodowej może w drodze uchwały rozłożyć spłatę kaucji na raty lub zwolnić najemcę od jej wpłaty w całości lub w części, jeżeli wyjątkowe warunki materialne lub rodzinne najemcy wymagają szczególnego uwzględnienia.
10.
We wszystkich przypadkach rozłożenia kaucji na raty należy zabezpieczyć terminową jej spłatę wekslami kaucyjnymi wystawionymi przez najemcę i żyrowanymi przez dwie osoby.
11.
Zwolnienie częściowe lub całkowite z wpłaty kaucji może nastąpić jedynie w przypadkach, gdy najemca nie ma możliwości korzystania z pomocy zakładowego funduszu mieszkaniowego (zakład pracy nie posiada takiego funduszu) lub innych form pomocy ze strony zakładu pracy, jak pomoc pracowniczej kasy pożyczkowo-zapomogowej. Częściowe zwolnienie nie powinno przekraczać 50% kaucji.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.59.332

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne w sprawie udzielania zezwoleń na spłatę kaucji związanej z najmem lokalu mieszkalnego w ratach miesięcznych i zwolnienia od obowiązku wpłacania tej kaucji.
Data aktu: 30/06/1958
Data ogłoszenia: 31/07/1958
Data wejścia w życie: 31/07/1958, 01/07/1958