Sposób wpłat na rachunek kaucji oraz wypłat z tego rachunku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 czerwca 1958 r.
w sprawie sposobu wpłat na rachunek kaucji oraz wypłat z tego rachunku.

Na podstawie § 8 ust. 2 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia mówi się o jednostkach państwowych, należy przez to rozumieć jednostki państwowe administrujące budynkami mieszkalnymi nie stanowiącymi zakładowych domów mieszkalnych, z wyjątkiem prezydiów rad narodowych i ich organów oraz przedsiębiorstw podległych prezydiom rad narodowych.
§  2.
1.
Właściwe dla spraw gospodarki mieszkaniowej organy prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw, miast stanowiących powiaty miejskie oraz powiatowych rad narodowych otworzą we właściwych oddziałach Narodowego Banku Polskiego odrębny rachunek sum depozytowych "Kaucje wpłacone przez najemców". Na rachunek ten będą wpłacane kaucje w związku z najmem lokali w domach pozostających w zarządzie: prezydiów rad narodowych, ich organów, przedsiębiorstw podległych prezydiom rad narodowych oraz jednostek państwowych.
2.
Na rachunek sum depozytowych otworzony przez organy prezydiów powiatowych rad narodowych wpłacane będą kaucje w związku z najmem lokali w miastach nie stanowiących powiatów, osiedlach i gromadach.
3.
Za zgodą prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej mogą być również otwierane odrębne rachunki sum depozytowych przez prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów miejskich lub przez jednostki państwowe, a za zgodą prezydium miejskiej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa - przez organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów dzielnicowych rad narodowych.
§  3.
1.
Właściwy dla spraw publicznej gospodarki lokalami organ prezydium rady narodowej albo jednostka państwowa zawiadamia ubiegającego się o przydział mieszkania, iż zostanie mu przydzielony określony lokal mieszkalny i wydany nakaz kwaterunkowy lub przydział lokalu po przedstawieniu zawartej umowy najmu, jak również po stwierdzeniu przez posiadacza rachunku sum depozytowych, że wpłata kaucji została dokonana. Odpis zawiadomienia, o którym mowa wyżej, przesłany zostaje zarządcy nieruchomości, w której znajduje się lokal mieszkalny będący przedmiotem najmu.
2.
Zarządca nieruchomości po otrzymaniu odpisu zawiadomienia ustala wysokość kaucji zgodnie z § 2 uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271). Jeżeli wysokość kaucji ustala się na podstawie wysokości wynagrodzenia najemcy (§ 2 ust. 2 uchwały nr 63 Rady Ministrów), jej wymiar zatwierdza właściwy dla spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej.
3.
Kaucję w wysokości ustalonej w sposób określony w ust. 2 najemca wpłaca na rachunek w Narodowym Banku Polskim, o którym mowa w § 2, i okazuje zarządcy nieruchomości pokwitowanie z opłacenia kaucji.
4.
W razie zwolnienia najemcy w całości lub w części od obowiązku wpłaty kaucji bądź w razie rozłożenia jej na raty najemca okazuje zarządcy nieruchomości odpowiednią decyzję wydaną w tych sprawach.
5.
W razie rozłożenia kaucji na raty najemca przedstawia zarządcy nieruchomości pokwitowanie z opłacenia pierwszej raty oraz zaświadczenia o złożeniu weksli gwarancyjnych.
6.
Zarządca nieruchomości po przedstawieniu przez najemcę dowodu dokonanej wpłaty bądź dokumentów, o których mowa w ust. 4 i 5, zawiera z najemcą umowę najmu. W treści umowy najmu umieszcza się klauzulę, że umowa nabiera mocy prawnej po uzyskaniu przez najemcę nakazu kwaterunkowego bądź przydziału lokalu od jednostki państwowej.
7.
W razie rozłożenia kaucji na raty najemca obowiązany jest złożyć weksle gwarancyjne na zabezpieczenie zapłaty całości kaucji. Weksle te najemca składa organowi prezydium rady narodowej właściwemu do wydawania decyzji o rozłożeniu kaucji na raty. Organ, o którym mowa wyżej, może upoważnić podległe sobie jednostki organizacyjne z zakresu administracji budynkami do załatwiania spraw związanych ze spłatą ratalnych należności kaucyjnych.
8.
Jednostki wymienione w § 2 ust. 1 i 3 (posiadacze rachunków sum depozytowych) obowiązane są zawiadamiać pisemnie jednostki właściwe do wydawania nakazu kwaterunkowego lub przydzielania lokali o dokonanych wpłatach kaucji na rachunki sum depozytowych.
9.
Organy prezydium rady narodowej, o których mowa w ust. 1, lub jednostki państwowe wydają najemcy nakaz kwaterunkowy lub przydzielają lokal po przedstawieniu przez najemcę zawartej umowy najmu, a w przypadkach określonych w ust. 4 i 5 - ponadto po przedstawieniu odpowiednich dokumentów oraz po otrzymaniu zawiadomienia pisemnego o dokonaniu wpłaty kaucji na rachunek sum depozytowych.
§  4.
1.
Po wygaśnięciu stosunku najmu i po przeprowadzeniu rozrachunku pomiędzy zarządcą nieruchomości a najemcą zarządca nieruchomości wystawia na piśmie odpowiednie stwierdzenie, stanowiące podstawę dla właściwego organu prezydium rady narodowej (jednostki państwowej) do zlecenia dokonania zwrotu kaucji w całości lub w części.
2.
W razie gdy zwrotowi na rzecz najemcy podlega tylko część wpłaconej kaucji, właściwy organ prezydium rady narodowej (jednostka państwowa) zleci przekazanie na rzecz zarządcy nieruchomości reszty kaucji na pokrycie kosztów związanych z naprawą uszkodzeń oraz na pokrycie innych zobowiązań wynikających ze stosunku najmu, a to zgodnie z § 6 uchwały nr 63 Rady Ministrów powołanej w § 3 ust. 2.
3.
W razie nieobjęcia przez najemcę z jakiegokolwiek powodu mieszkania w użytkowanie właściwy organ prezydium rady narodowej (jednostka państwowa) na żądanie najemcy wyda niezwłocznie polecenie dokonania zwrotu sumy wpłaconej przez najemcę na rachunek kaucji. Okoliczność nieobjęcia mieszkania w użytkowanie stwierdza zarządca nieruchomości.
§  5.
1.
W razie zmiany mieszkania najemca, zgodnie z przepisami § 7 uchwały nr 63 Rady Ministrów wymienionej w § 3 ust. 2, może żądać przekazania kaucji na rzecz innego organu do spraw gospodarki mieszkaniowej bądź jednostki państwowej i zaliczenia jej na poczet kaucji przypadającej od nowego mieszkania.
2.
Przepisy § 4 niniejszego zarządzenia mają odpowiednie zastosowanie.
§  6.
1.
Szczegółowy rejestr kaucji wpłacanych przez najemców lokali w budynkach pozostających w zarządzie prezydiów rad narodowych oraz jednostek państwowych prowadzą:
1)
zarządy budynków mieszkalnych działające na zasadach rozrachunku gospodarczego lub z ich ramienia administracje domów mieszkalnych,
2)
jednostki budżetowe prezydiów rad narodowych właściwe do spraw gospodarki mieszkaniowej,
3)
jednostki państwowe.
2.
W rejestrze powinny być wymienione wszystkie wpłaty najemców oraz wypłaty dokonane na ich rzecz bądź na rzecz zarządcy nieruchomości z tytułu rozliczenia przy wygaśnięciu umowy najmu. Jako załączniki rejestru należy przechowywać wszelkie dokumenty dotyczące wysokości kaucji oraz ulg i zwolnień w jej wpłacie. Wzór rejestru stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  7.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio do przypadków, gdy najemca uzyskał nakaz kwaterunkowy lub przydział mieszkania przed dniem 1 lipca 1958 r., a nie wpłacił kaucji i nie zawarł umowy najmu. W przypadkach tych najemca może być wprowadzony do mieszkania dopiero po dokonaniu tych czynności.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.

ZAŁĄCZNIK 

REJESTR KAUCJI WPŁACANYCH PRZEZ NAJEMCÓW

....................................................................................................................

(instytucja prowadząca rejestr)

Lp. Najemca (imię i nazwisko) Przydzielony lokal (dokładny adres, ilość izb, metraż) Podstawa przydziału (nr i data nakazu lub decyzji o przydziale) Wysokość kaucji obliczonej dla przydzielonego lokalu Wymiar kaucji ustalonej dla najemcy Rozłożenie na raty kaucji (ilość i wysokość rat) Odroczenie wpłaty kaucji (w miesiącach) Podstawa do udzielenia ulgi (nr i data decyzji i nazwa instytucji wydającej decyzję) Wpłaty Zwrot kaucji (wysokość i data zwrotu, data opróżnienia mieszkania) Wypłaty kaucji na rzecz administracji z tytułu rozliczeń kaucji (data i wysokość wypłaty, nr i data decyzji o wypłacie) Uwagi
data wpłaty kwota
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024