Pobór w 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 czerwca 1958 r.
o poborze w 1958 r.

Na podstawie art. 21 ust. 1, art. 27 ust. 2, art. 28 ust. 2, art. 29, art. 34 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46, z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172, z 1953 r. Nr 27, poz. 104 oraz z 1955 r. Nr 6, poz. 37 i Nr 32, poz. 189) zarządza się, co następuje:
§  1.
W okresie od dnia 1 września do dnia 20 października 1958 r. rejonowe i wojewódzkie komisje poborowe przeprowadzą pobór mężczyzn urodzonych:
1)
w roku 1938;
2)
w latach 1937, 1936, 1935 i 1934, którzy dotychczas korzystali z odroczenia zasadniczej służby wojskowej;
3)
w latach 1937, 1936, 1935 i 1934, zaliczonych do ponadkontyngentu;
4)
mężczyzn bez względu na rok urodzenia, którzy z jakichkolwiek powodów nie stawali dotychczas do poboru i nie mają ustalonego stopnia zdolności do służby wojskowej, a nie ukończyli 50 lat życia.
§  2.
1.
Poborowych wymienionych w § 1 pkt 1 i 2, uznanych za zdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którzy nie posiadają warunków do odroczenia im tej służby, należy powołać do odbycia zasadniczej służby wojskowej za pomocą kart powołania.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do poborowych ponadkontyngentowych roczników 1937, 1936, 1935 i 1934 oraz do mężczyzn wymienionych w § 1 pkt 4, którzy nie ukończyli 28 lat życia.
§  3.
1.
Odroczeń zasadniczej służby wojskowej na okres jednego roku należy udzielić poborowym w 1958 r. wyłącznie ze względu na:
1)
stan zdrowia (czasową niezdolność do służby wojskowej) - z urzędu;
2)
utrzymywanie rodziny - na wniosek właściwego organu administracji prezydium gromadzkiej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej (rady narodowej osiedla), zaopiniowany przez właściwy organ administracji prezydium powiatowej rady narodowej;
3)
odbywanie studiów określonych w osobnym zarządzeniu Ministra Obrony Narodowej - na podstawie indywidualnych zaświadczeń wystawionych przez właściwe, zakłady naukowe;
4)
wykonywanie zawodu, w zakresie ustalonym osobnym zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej - na podstawie wykazów imiennych lub indywidualnych wniosków przedłożonych przez właściwe dyrekcje (zarządy) zakładów pracy.
2.
Wnioski i zaświadczenia w sprawie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na utrzymywanie rodziny i odbywanie studiów powinny być wniesione do wojskowej komendy rejonowej lub rejonowej komisji poborowej najpóźniej w dniu wyznaczonym danemu poborowemu do stawienia się do poboru,
3.
Wykazy imienne i wnioski w sprawie odroczeń zasadniczej służby wojskowej ze względu na wykonywanie zawodu powinny być wniesione przez kierowników (dyrektorów) przedsiębiorstw, zakładów i instytucji do wojskowej komendy rejonowej w terminach określonych osobnym zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej (ust. 1 pkt 4).
§  4.
Poborowych duchownych i zakonników oraz uczniów seminariów duchownych wyznań prawnie uznanych należy bez poddawania przeglądowi lekarskiemu zaliczać do ponadkontyngentu.
§  5.
Przedpoborowi urodzeni w latach 1939 i 1940, którzy posiadają wykształcenie w zakresie co najmniej 7 klas szkoły podstawowej i są stanu wolnego, mogą być podczas poboru w roku 1958 przyjęci do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników, jeżeli zostaną przez rejonową komisję poborową uznani za zdolnych do służby liniowej.
§  6.
1.
Przedpoborowi zgłaszający się do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników powinni wnieść do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na ich miejsce zamieszkania lub pobytu podanie, dołączając do niego następujące dokumenty:
1)
ostatnie świadectwo szkolne,
2)
zaświadczenie dotyczące wykonywanego zawodu lub posiadanych kwalifikacji fachowych bądź przeszkolenia odbytego na kursach prowadzonych przez Ligę Przyjaciół Żołnierza lub Aeroklub Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
3)
wyciąg z aktu urodzenia, w przypadkach nieposiadania dowodu osobistego.
2.
Podania o przyjęcie do zasadniczej służby wojskowej mogą być wnoszone do dnia 31 sierpnia 1958 r.
3.
Termin stawienia się przed rejonową komisją poborową zostanie ochotnikom podany do wiadomości w obwieszczeniach wojskowych komendantów rejonowych o przeprowadzeniu poboru.
§  7.
1.
Przedpoborowym, którzy zgłoszą się do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników, będzie przysługiwało prawo wyboru rodzaju broni lub służby w zależności od posiadanego przez nich wykształcenia i kwalifikacji fachowych.
2.
Przedpoborowi, którzy ukończyli przeszkolenie na kursach prowadzonych przez Ligę Przyjaciół Żołnierza i Aeroklub Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, będą korzystali z prawa pierwszeństwa w przyjęciu do odbycia zasadniczej służby wojskowej w charakterze ochotników.
§  8.
Szczegółowe zarządzenie o przeprowadzeniu poboru i powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej wyda Szef Sztabu Generalnego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.48.282

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobór w 1958 r.
Data aktu: 14/06/1958
Data ogłoszenia: 28/06/1958
Data wejścia w życie: 28/06/1958