Tryb postępowania przy zawieraniu przez przedsiębiorstwa górnicze ugód dotyczących naprawiania niektórych szkód górniczych powstałych na terenie miast: Bytomia, Zabrza i Będzina.

ZARZĄDZENIE NR 94
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 1958 r.
w sprawie trybu postępowania przy zawieraniu przez przedsiębiorstwa górnicze ugód dotyczących naprawiania niektórych szkód górniczych powstałych na terenie miast: Bytomia, Zabrza i Będzina.

Na podstawie art. 81 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65) oraz § 4 ust. 3 uchwały nr 453 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie usuwania szkód górniczych na terenie miast: Bytomia, Zabrza i Będzina zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy szkód górniczych w nieruchomościach, budynkach lub innych częściach składowych nieruchomości położonych na terenie miast: Bytomia, Zabrza i Będzina, które ujawniły się lub ujawnią się do końca 1959 r., jeżeli zostały zgłoszone w terminie przewidzianym w przepisach dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65).
§  2.
1.
W razie gdy związek przyczynowy pomiędzy robotami górniczymi a szkodą powstałą w nieruchomości, budynku lub innej części składowej nieruchomości jest niewątpliwy, a istnieje obowiązek naprawy szkody albo pokrycia kosztów tych napraw przez przedsiębiorstwa górnicze stosownie do przepisów prawa górniczego i naprawienie szkody przez przywrócenie uszkodzonej rzeczy do stanu poprzedniej użyteczności jest gospodarczo i techniczne uzasadnione, przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest wystąpić z wnioskiem do poszkodowanego o załatwienie sprawy naprawienia szkody w drodze ugody, ustalającej sposób i zakres naprawienia szkody przez przywrócenie rzeczy do stanu poprzedniej użyteczności.
2.
Wniosek o rozpatrzenie sprawy naprawienia szkody w postępowaniu ugodowym powinien być zgłoszony w terminie jednego roku od dnia ujawnienia się szkody.
3.
Przedmiotem ugody nie może być naprawienie szkód górniczych w urządzeniach przemysłowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, gazowych niekomunalnych oraz w urządzeniach kolejowych należących do wykonawców narodowych planów gospodarczych, a także szkód górniczych w zasiewach i uprawach.
§  3.
1.
Ugody zawiera się z osobami, które wykażą posiadanie tytułu własności uszkodzonej nieruchomości lub budynku.
2.
Ugody w sprawie naprawienia szkód górniczych w nieruchomościach i budynkach państwowych zawiera się z upoważnionymi przedstawicielami państwowych jednostek organizacyjnych, które tymi nieruchomościami i budynkami zarządzają.
3.
Ugody w sprawie naprawy szkód górniczych w nieruchomościach i budynkach stanowiących mienie opuszczone, stosownie do przepisów dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87), zawiera się z właściwym organem prezydium rady narodowej powołanym do zarządu tym mieniem.
§  4.
Jeżeli poszkodowany nie będący wykonawcą narodowych planów gospodarczych wyraził zgodę na zawarcie ugody, przedsiębiorstwo górnicze zawiadamia o tym właściwy organ prezydium miejskiej rady narodowej w celu wyrażenia opinii co do sposobu i zakresu naprawy szkody oraz w celu wzięcia udziału przy zawarciu ugody.
§  5.
Jeżeli jest niewątpliwy związek pomiędzy szkodą a robotami górniczymi kilku przedsiębiorstw górniczych, z wnioskiem o zawarcie ugody występują i ugodę zawierają wszystkie te przedsiębiorstwa górnicze, jeżeli nie upoważniły do tych czynności jedno spomiędzy siebie wybranych przedsiębiorstw.
§  6.
1.
Ugoda w sprawie naprawienia szkody górniczej powinna być zawarta na piśmie i określać:
1)
strony, a w razie gdy działają przez swoich przedstawicieli - również te osoby, z podaniem tytułu prawnego ich działania,
2)
rodzaj i przeznaczenie uszkodzonej rzeczy, a gdy uszkodzona jest nieruchomość albo jej część składowa - położenie oraz oznaczenie hipoteczne i porządkowe nieruchomości,
3)
rodzaj i rozmiar uszkodzeń i data ich ujawnienia się,
4)
uznanie przez przedsiębiorstwo górnicze związku pomiędzy tymi uszkodzeniami a jego robotami górniczymi,
5)
sposób i zakres naprawienia szkody górniczej,
6)
koszt naprawienia szkody górniczej (przybliżony lub na podstawie kosztorysu), a jeżeli szkoda wynikła wskutek robót dwóch lub więcej przedsiębiorstw górniczych, również procentowy ich udział w pokryciu kosztów naprawienia tej szkody, chyba że postanowiły o solidarnym swoim obowiązku pokrycia kosztów naprawienia szkody,
7)
termin naprawienia szkody górniczej,
8)
określenie jednostki obowiązanej do wykonania robót naprawczych.
2.
Jeżeli poszkodowany nie jest wykonawcą narodowych planów gospodarczych, ustalenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 oraz 5-8, powinny być uprzednio uzgodnione z właściwym organem prezydium miejskiej rady narodowej.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze przekazuje przewodniczącemu właściwej okręgowej komisji do spraw szkód górniczych projekt ugody, uzgodniony z poszkodowanym.
2.
Ugodę zawiera się przed przedstawicielem okręgowej komisji do spraw szkód górniczych w obecności wszystkich stron, a w przypadku określonym w § 4 - również przedstawiciela właściwego organu prezydium miejskiej rady narodowej.
3.
Przedstawiciel okręgowej komisji do spraw szkód górniczych bada, czy naprawienie szkody podlega uregulowaniu w trybie niniejszego zarządzenia oraz czy zachowane zostały prawne warunki, ogólne i określone w niniejszym zarządzeniu, do zawarciu ugody.
§  8.
1.
Ugoda zostaje zawarta przez podpisanie jej przez obie strony oraz przez przedstawiciela okręgowej komisji do spraw szkód górniczych pod klauzulą następującej treści:

"Ugoda niniejsza zawarta została na podstawie uchwały nr 453 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. powziętej na podstawie art. 81 ust. 2 prawa górniczego z dnia 6 maja 1953 r. (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65) i zgodnie z zarządzeniem nr 94 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 maja 1958 r. (Monitor Polski Nr 40, poz. 229) i posiada moc ostatecznego w toku instancji orzeczenia komisji do spraw szkód górniczych, wydanego na podstawie art. 66 prawa górniczego".

2.
Ugodę zaopatruje się w odcisk okrągłej pieczęci okręgowej komisji do spraw szkód górniczych.
3.
Ugodę sporządza się w potrzebnej ilości egzemplarzy, z których po 1 egzemplarzu doręcza się każdej ze stron. Jeden egzemplarz ugody pozostaje w aktach okręgowej komisji do spraw szkód górniczych.
§  9.
1.
Wykonanie określonych w ugodzie robót naprawczych należy, gdy poszkodowany jest:
1)
wykonawcą narodowych planów gospodarczych - do tego wykonawcy,
2)
osobą nie będącą wykonawcą narodowych planów gospodarczych - do właściwego organu prezydium miejskiej rady narodowej.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 pkt 2 można w ugodzie ustalić, że przedsiębiorstwo górnicze wykona naprawę szkody górniczej we własnym zakresie lub też zobowiąże do wykonania tej naprawy poszkodowanego; w tym ostatnim przypadku przedstawiciel właściwego organu prezydium miejskiej rady narodowej może złożyć przy zawarciu ugody oświadczenie, że organ ten dostarczy poszkodowanemu niezbędnych do naprawy materiałów w całości lub określonej części.
§  10.
Właściwy organ prezydium miejskiej rady narodowej zobowiązany do wykonania robót naprawczych powinien, w granicach gospodarczej celowości, stosować przepis art. 62 ust. 2 prawa górniczego, przydzielając poszkodowanemu w razie potrzeby materiały niezbędne do wykonania naprawy.
§  11.
W razie upoważnienia poszkodowanego do wykonania robót naprawczych na podstawie ugody (§ 9 ust. 2) lub w trybie § 10 właściwy organ prezydium miejskiej rady narodowej włączy te roboty do rocznego planu naprawiania szkód górniczych oraz sprawować będzie techniczny nadzór nad sposobem i zakresem naprawienia szkody górniczej.
§  12.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo górnicze nie zostało zobowiązane w ugodzie do naprawienia szkody górniczej we własnym zakresie, wypłaca ono z funduszu szkód górniczych koszty naprawienia tej szkody, zgodnie z przyjętym kosztorysem robót naprawczych, a także koszty sporządzenia dokumentacji projektowo-kosztorysowej, gdy do wykonania robót naprawczych zobowiązano:
1)
wykonawcę narodowych planów gospodarczych - temu wykonawcy,
2)
właściwy organ prezydium miejskiej rady narodowej - temu organowi,
3)
poszkodowanego - właściwemu organowi prezydium miejskiej rady narodowej celem rozliczenia się z poszkodowanym.
2.
Wypłata następuje na podstawie rachunku końcowego. Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest jednak udzielać na rozpoczęcie robót i w czasie ich wykonywania zaliczek do wysokości 95% określonego w ugodzie kosztu naprawienia szkody górniczej. Wypłacone zaliczki ulegają potrąceniu z ogólnej sumy końcowego rachunku.
§  13.
1.
Gdyby zobowiązany do wykonania robót naprawczych stwierdził w toku tych robót, że ustalona w ugodzie suma kosztów naprawienia szkody górniczej jest nie wystarczająca, powinien bezzwłocznie zawiadomić przedsiębiorstwo górnicze o konieczności podwyższenia ustalonych w ugodzie kosztów naprawienia szkody górniczej. Podwyższenie kosztów naprawy następuje w drodze zawarcia przez strony dodatkowej ugody na zasadach i w trybie określonym w § 3-8 dla zawierania ugód.
2.
W razie różnicy stanowisk przedsiębiorstwa górniczego i wykonawcy w sprawie podwyższenia kosztów naprawienia szkody górniczej przedsiębiorstwo górnicze przekazuje sprawę właściwej okręgowej komisji do spraw szkód górniczych celem wydania orzeczenia co do podwyższenia kosztów naprawienia szkody. O przekazaniu sprawy przedsiębiorstwo górnicze zawiadamia wykonawcę, a gdy wykonawcą jest poszkodowany - również właściwy organ prezydium miejskiej rady narodowej.
§  14.
1.
Jeżeli w ciągu trzech miesięcy od dnia wszczęcia przez przedsiębiorstwa górnicze postępowania ugodowego lub od dnia złożenia przez poszkodowanego do tego przedsiębiorstwa wniosku o ugodowe załatwienie roszczenia z tytułu szkody górniczej nie zostanie zawarta ugoda w trybie określonym w niniejszym zarządzeniu, przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest bezzwłocznie przekazać akta sprawy właściwej okręgowej komisji do spraw szkód górniczych celem wydania orzeczenia. Również poszkodowany może w tym przypadku zwrócić się do tej komisji z wnioskiem o rozpoznanie jego roszczenia.
2.
Zgłoszenie wniosku o wszczęcie postępowania ugodowego w terminie oznaczonym w § 2 ust. 2 jest równoznaczne ze zgłoszeniem roszczenia z tytułu szkody górniczej, przewidzianym w art. 65 prawa górniczego.
§  15.
1.
Toczące się w dniu wejścia w życie zarządzenia przed właściwymi okręgowymi komisjami do spraw szkód górniczych postępowanie w sprawach o naprawienie szkód objętych niniejszym zarządzeniem ulega zawieszeniu na okres 3 miesięcy. O zawieszeniu zawiadamia przewodniczący komisji strony, wzywając je do przekazania sprawy, na drogę postępowania ugodowego.
2.
W razie zawarcia ugody zawieszone postępowanie ulega umorzeniu.
3.
Okręgowa komisja do spraw szkód górniczych podejmuje zawieszone postępowanie na wniosek jednej ze stron, jeżeli po upływie 3 miesięcy od zawieszenia strony ugody nie zawarły.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 31 grudnia 1960 roku.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.40.229

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy zawieraniu przez przedsiębiorstwa górnicze ugód dotyczących naprawiania niektórych szkód górniczych powstałych na terenie miast: Bytomia, Zabrza i Będzina.
Data aktu: 14/05/1958
Data ogłoszenia: 23/05/1958
Data wejścia w życie: 23/05/1958