Zasady i tryb opracowania planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych na rok gospodarczy 1958/1959 lub rok kalendarzowy 1958.

ZARZĄDZENIE NR 129
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 3 maja 1958 r.
w sprawie zasad i trybu opracowania planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych na rok gospodarczy 1958/1959 lub rok kalendarzowy 1958.

Na podstawie § 4 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przedsiębiorstwa budowlano-montażowe podległe prezydiom rad narodowych, a nadzorowane przez tego Ministra, opracują w terminie do dnia 15 maja 1958 r. plany techniczno-ekonomiczne na rok gospodarczy 1958/1959 według zasad ustalonych w §§ 2 i 3.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również innych niż wymienione w ust. 1 przedsiębiorstw budowlano-montażowych podległych ministrom i prezydiom rad narodowych oraz przedsiębiorstw współdziałających z przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi, na które właściwi ministrowie rozciągnęli przepisy uchwały wymienionej we wstępie do zarządzenia.
3.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe nie wymienione w ust. 1 i 2 opracują plany techniczno-ekonomiczne na rok kalendarzowy 1958 w terminie do dnia 15 maja 1958 r. na zasadach dotychczas obowiązujących.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, sporządzają plany techniczno-ekonomiczne na podstawie otrzymanych i przewidywanych zamówień na roboty uwzględniając dokonane uzgodnienia z zamawiającymi co do zakresu robót przewidzianych na I kwartał 1959 r. oraz swoje możliwości wykonawcze, zwłaszcza w zakresie zaopatrzenia materiałowego (przydziały materiałów rozdzielanych centralnie), wyposażenia technicznego (stan posiadany i planowane inwestycje) i zatrudnienia. Plany techniczno-ekonomiczne na rok gospodarczy 1958/1959 powinny wyjątkowo objąć okres od dnia 1 stycznia 1958 r. do dnia 31 marca 1959 r.
2.
W planie rocznym przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, obowiązane są uwzględnić następujące wskaźniki dyrektywne otrzymane od jednostki nadrzędnej:
1)
wpłaty na rzecz budżetu Państwa ustalone przez jednostkę nadrzędną procentowo w stosunku do zysku przedsiębiorstwa;
2)
wpłaty do jednostki nadrzędnej na wspólne rezerwy celowe ustalone przez nią procentowo w stosunku do zysku przedsiębiorstwa;
3)
w przypadku gdy jednostka nadrzędna ustali wspólny wskaźnik wpłat wymienionych w pkt 1 i 2, przedsiębiorstwo wprowadza do planu łączną kwotę wpłat na rzecz jednostki nadrzędnej odpowiadającą temu wskaźnikowi;
4)
wysokość dotacji:
a)
na inwestycje,
b)
na inne cele przewidziane obowiązującymi przepisami;
5)
w przypadku gdy ustali to jednostka nadrzędna - ilość wyrobów pomocniczej produkcji przemysłowej podlegających centralnemu rozdzielnictwu.
3.
Ponadto przedsiębiorstwo powinno ustalić w planie dane charakteryzujące całokształt jego działalności, a w szczególności:
1)
wartość i ilość produkcji (podstawowej, pomocniczej i usług);
2)
zaopatrzenie i zużycie materiałów, w tym rozdzielanych centralnie;
3)
zatrudnienie i osobowy fundusz płac;
4)
bezosobowy fundusz płac;
5)
koszty poszczególnych rodzajów działalności;
6)
amortyzacja;
7)
fundusz inwestycyjno-remontowy;
8)
przewidywane nakłady na kapitalne remonty;
9)
przewidywane nakłady na inwestycje zdecentralizowane;
10)
fundusz na inwestycje mieszkaniowe i socjalno-kulturalne;
11)
normatywy środków obrotowych;
12)
wysokość pasywów stałych;
13)
sprzedaż produkcji i wynagrodzenie za świadczone usługi, koszt własny sprzedaży produkcji i świadczonych usług oraz zysk z podziałem na rodzaje działalności (produkcja podstawowa, produkcja pomocnicza, podwykonawcy, usługi, działalność pozazakładowa);
14)
podział zysku;
15)
fundusz rozwoju w części przeznaczonej na inwestycje.
4.
Przedsiębiorstwa dokonują we własnym zakresie podziału zadań planowych na kwartały.
§  3.
Ministerstwa i jednostki nadrzędne przedsiębiorstw budowlano-montażowych ustalą wytyczne dotyczące metod i form opracowania planów przez przedsiębiorstwa z uwzględnieniem przepisów uchwały nr 69 Rady Ministrów z dnia 22 marca 1958 r. w sprawie zasad planowania i kontroli funduszu płac w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 19, poz. 122). Ministerstwa i jednostki nadrzędne mogą w zależności od potrzeb odpowiednio rozszerzyć te elementy planu, które posiadają znaczenie dla prawidłowego przygotowania i kierowania działalnością przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
W terminie do dnia 15 czerwca 1958 r. ministerstwa nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, sporządzą zbiorcze plany działalności tych przedsiębiorstw na rok gospodarczy 1958/1959, a wymienione w § 1 ust. 3, na rok kalendarzowy 1958 z podziałem na kwartały i prześlą je Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministerstwu Finansów (2 egzemplarze), Najwyższej Izbie Kontroli i Głównemu Urzędowi Statystycznemu.
2.
Zbiorcze opracowania ministerstw, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać następujące dane odrębnie dla przedsiębiorstw objętych planem centralnym i odrębnie dla przedsiębiorstw objętych planami terenowymi:
1)
wartość produkcji budowlano-montażowej wykonywanej siłami własnymi;
2)
wartość pomocniczej produkcji przemysłowej;
3)
wartość usług produkcyjnych;
4)
ilość prefabrykowanych materiałów ściennych w przeliczeniu na cegłę oraz cegły;
5)
zatrudnienie i osobowy fundusz płac ogółem, w tym pracowników umysłowych, oraz bezosobowy fundusz płac;
6)
koszty poszczególnych rodzajów działalności ogółem;
7)
nakłady na inwestycje scentralizowane i zdecentralizowane oraz na kapitalne remonty;
8)
sprzedaż produkcji i wynagrodzenie za świadczone usługi, koszt własny sprzedaży produkcji i świadczonych usług oraz zysk z podziałem na rodzaje działalności (produkcja podstawowa, produkcja pomocnicza, podwykonawcy, usługi, działalność pozazakładowa);
9)
podział zysku;
10)
normatywy i zapasy środków obrotowych oraz sposób ich sfinansowania.
§  5.
Ministerstwa nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, w razie zmiany zadań planowych tych przedsiębiorstw w stosunku do zadań określonych szacunkowo w Narodowym Planie Gospodarczym na 1958 rok, przed uzyskaniem akceptacji Prezesa Rady Ministrów, stosownie do przepisów uchwały nr 489 Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1957 r. o Narodowym Planie Gospodarczym na 1958 r., zobowiązane są przesłać projekty tych zmian do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministerstwa Finansów do zaopiniowania.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.36.202

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb opracowania planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych na rok gospodarczy 1958/1959 lub rok kalendarzowy 1958.
Data aktu: 03/05/1958
Data ogłoszenia: 13/05/1958
Data wejścia w życie: 13/05/1958