Zasady werbunku pracowników w zakładach pracy zmniejszających stan zatrudnienia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 15 marca 1958 r.
w sprawie zasad werbunku pracowników w zakładach pracy zmniejszających stan zatrudnienia.

Na podstawie § 12 uchwały nr 42 Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1958 r. w sprawie zadań polityki zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy (Monitor Polski Nr 16, poz. 100) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy zatrudnienia w razie zgłoszenia przez zakłady pracy przewidywanych zwolnień pracowników mogą prowadzić w tych zakładach werbunek pracowników dla potrzeb zakładów pracy odczuwających brak pracowników - na zasadach ustalonych obowiązującymi przepisami o werbunku.
2.
Werbunek prowadzony jest w tych zakładach pracy, które zmniejszają stan zatrudnienia, przede wszystkim w grupie robotników w zasadzie co najmniej o 20 osób.
3.
Werbunek wśród pracowników zakładu pracy jest prowadzony po uprzednim porozumieniu i ustaleniu szczegółowych środków i metod prowadzenia werbunku z kierownictwem zakładu pracy.
4.
Przedstawiciel organu zatrudnienia, na życzenie kierownictwa zakładu pracy, powinien brać udział w naradach dotyczących zwolnień pracowników w celu poinformowania o możliwościach i warunkach werbunku do pracy.
§  2.
Organy zatrudnienia w porozumieniu z zakładami pracy popularyzują wśród załogi pracę na wyjazd np. przez:
a)
organizowanie spotkań pracowników z przedstawicielami (werbownikami) zakładów pracy, dla których prowadzony jest werbunek,
b)
ogłaszanie komunikatów werbunkowych w prasie miejscowej oraz przez radiowęzły,
c)
kolportowanie w stołówkach, świetlicach, bibliotekach zakładów pracy ulotek i ogłoszeń o wolnych miejscach pracy na wyjazd,
d)
urządzenie w zakładach pracy punktów informacyjnych o możliwościach podjęcia pracy na wyjazd.
§  3.
Organy zatrudnienia popularyzują ponadto wśród pracowników zwalnianych, pochodzących z terenów wiejskich, warunki i możliwości podejmowania pracy w ramach akcji osiedleńczej. W tym celu organy zatrudnienia, zgodnie z przepisami zarządzenia nr 36 Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 16 marca 1955 r., znak: Zp. 1240/183, w sprawie udziału organów zatrudnienia w akcji osiedleńczej, powinny nawiązać współpracę z wojewódzkimi (powiatowymi) zarządami rolnictwa i uzyskać dokładne materiały informacyjne o warunkach i miejscach osiedlania się, jak również ustalić tryb kierowania osób w ramach akcji osiedleńczej.
§  4.
W celu jak najszerszego rozpowszechniania informacji o możliwościach podjęcia pracy na wyjazd - samodzielne oddziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych, niezależnie od materiałów popularyzujących werbunek, otrzymywanych z Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej - mogą we własnym zakresie drukować ogłoszenia, ulotki itp., zawierające informacje o pracy na wyjazd. W informacjach tych, obok możliwości wyjazdu w ramach planowego werbunku, mogą być również ogłaszane wolne miejsca pracy, zgłaszane przez zakłady pracy w ramach komunikatów informacyjnych o wolnych miejscach pracy. Wnioski samodzielnych oddziałów zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych w sprawie otwarcia kredytów na ten cel powinny być składane do Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej po uzyskaniu aprobaty członka prezydium wojewódzkiej rady narodowej, sprawującego nadzór nad działalnością samodzielnego oddziału zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  5.
Organy zatrudnienia powinny również zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie jak najszerszej informacji o pracy na wyjazd w lokalach organów zatrudnienia prezydiów rad narodowych itp.
§  6.
Osobom zwerbowanym spośród zwalnianych z pracy należy wydawać bilety kolejowe do miejsca pracy na podstawie zawartej umowy o pracę - zgodnie z obowiązującymi przepisami w sprawie werbunku.
§  7.
Wyniki werbunku pracowników zwalnianych na skutek zmniejszenia stanu zatrudnienia (skierowanych i potwierdzonych przez zakład pracy) należy podawać w sprawozdaniach telegraficznych z wyników werbunku pod numerem ewidencyjnym 42, a w sprawozdaniu kwartalnym wzór POS-Zw 1 w miejscu oznaczonym: "miejsce na korespondencję", zgodnie z przepisami instrukcji nr 11 z dnia 12 marca 1957 r., stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 24 Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 1 kwietnia 1957 r. znak: Zs. 1240/780, w sprawie sprawozdawczości z zakresu pośrednictwa pracy i werbunku niewykwalifikowanej siły roboczej.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024