Zasady organizacji i system finansowy gospodarstw pomocniczych szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 lutego 1958 r.
w sprawie zasad organizacji i systemu finansowego gospodarstw pomocniczych szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa.

Na podstawie § 21 ust. 2 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-53, poz. 592, z 1954 r. Nr A-32, poz. 464, Nr A-51, poz. 688 i Nr A-55, poz. 753 oraz z 1956 r. Nr 69, poz. 848) zarządza się, co następuje:
§  1.
Gospodarstwa pomocnicze szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa działają według zasad rozrachunku gospodarczego, określonych w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 1952 r. w sprawie zasad organizacji i systemu finansowego gospodarstw pomocniczych, prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr A-37, poz. 545), z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Gospodarstwa pomocnicze, o których mowa w § 1, rozliczają się z budżetem centralnym poprzez rachunki rozliczeń, o których mowa w ust. 2 i 3, na podstawie zatwierdzonych planów wpływów i wydatków oraz zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych, sporządzanych zgodnie z przepisami obowiązującymi państwowe gospodarstwa rolne.
2.
Tworzy się w Banku Rolnym wojewódzki rachunek rozliczeń gospodarstw pomocniczych szkół rolniczych, administrowany przez wojewódzki zarząd oświaty rolniczej. Na rachunek ten wpływają wpłaty nadwyżek gospodarstw pomocniczych, wynikających z rocznych sprawozdań finansowych, i przelewy z centralnego rachunku rozliczeń (ust. 3); z rachunku tego dokonywane są wypłaty z tytułu dotacji dla gospodarstw pomocniczych oraz przelewy nadwyżek na centralny rachunek rozliczeń.
3.
Tworzy się centralny rachunek rozliczeń gospodarstw pomocniczych szkół rolniczych, którym dysponuje Ministerstwo Rolnictwa. Na rachunek ten przelewane są nadwyżki z rachunków rozliczeń szczebla wojewódzkiego oraz dotacje z budżetu centralnego. Z rachunku tego są dokonywane przelewy środków na wojewódzkie rachunki rozliczeń oraz na dochody budżetu centralnego z tytułu nadwyżek gospodarstw pomocniczych w skali resortu.
4.
W przypadku niedokonania przelewu należnych wpłat przez wojewódzki zarząd oświaty rolniczej na rachunek rozliczeń Ministerstwa Rolnictwa lub przez gospodarstwa pomocnicze na rachunek rozliczeń wojewódzkiego zarządu oświaty rolniczej - Bank dokona przelewu na podstawie zlecenia pokrycia należności budżetowych wystawionego przez Ministerstwo Rolnictwa w stosunku do wojewódzkiego zarządu oświaty rolniczej, a przez ten zarząd w stosunku do gospodarstwa pomocniczego.
§  3.
Gospodarstwa pomocnicze nie dokonują odpisów amortyzacyjnych.
§  4.
1.
Przepisów niniejszego zarządzenia nie stosuje się do gospodarstw, których powierzchnia użytków rolnych waha się w granicach 20 ha. Wykaz tych gospodarstw ustali Ministerstwo Rolnictwa.
2.
Gospodarstwa pomocnicze wymienione w ust. 1 są finansowane według zasad określonych dla środków specjalnych, zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych (Monitor Polski Nr A-60, poz. 914 z późniejszymi zmianami).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1957 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.25.146

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady organizacji i system finansowy gospodarstw pomocniczych szkół rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa.
Data aktu: 15/02/1958
Data ogłoszenia: 16/04/1958
Data wejścia w życie: 16/04/1958, 01/07/1957