Egzaminy dla kandydatów na sekretarzy gromadzkich.

ZARZĄDZENIE NR 46
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 marca 1958 r.
w sprawie egzaminów dla kandydatów na sekretarzy gromadzkich.

Na podstawie § 2 ust. 2 i 3 i § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązków i praw (Dz. U. Nr 10, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Komisję kwalifikacyjną dla kandydatów na sekretarzy gromadzkich powołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą:
1)
przewodniczący - członek prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub kierownik wydziału,
2)
4 członków spośród pracowników wydziałów podległych prezydium wojewódzkiej rady narodowej, którzy posiadają odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie zagadnień objętych egzaminem, oraz sekretarz prezydium powiatowej rady narodowej.
§  2.
Egzamin przewidziany w § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązków i praw (Dz. U. Nr 10, poz. 34) obejmuje następujące przedmioty:
1)
Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
2)
podstawowe wiadomości z zakresu prawa administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem postępowania administracyjnego oraz z zakresu prawa finansowego,
3)
podstawowe zagadnienia z prawa cywilnego, karnego i karno-administracyjnego,
4)
zasady planowania,
5)
rachunkowość,
6)
organizacja i technika pracy biurowej.
§  3.
1.
Egzamin, o którym mowa w § 2, jest ustny i pisemny.
2.
Egzamin pisemny polega na opracowaniu tematów ustalonych przez komisję kwalifikacyjną, obejmujących rozstrzygnięcie jednej lub dwóch spraw administracyjnych na podstawie akt oraz opracowanie zagadnienia z zakresu budżetu i rachunkowości gromadzkiej rady narodowej.
§  4.
1.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, do którego wpisuje się: skład komisji kwalifikacyjnej, tematy egzaminu pisemnego, ocenę wypracowań i ocenę odpowiedzi ustnych oraz uchwałę komisji co do wyniku egzaminu.
2.
Uchwały komisji kwalifikacyjnej zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
3.
Na dowód złożenia egzaminu z wynikiem dodatnim egzaminowany otrzymuje świadectwo urzędowe, wystawione przez komisję kwalifikacyjną według wzoru ustalonego w załączniku do zarządzenia i zaopatrzone w pieczęć urzędową prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
W razie wyniku ujemnego egzamin może być powtórzony dwukrotnie w odstępach co najmniej półrocznych.
§  5.
Osoby ubiegające się o dopuszczenie do egzaminu powinny wnieść w tym celu podanie do prezydium wojewódzkiej rady narodowej za pośrednictwem prezydium powiatowej rady narodowej. Do podania należy dołączyć świadectwo szkolne oraz dokumenty stwierdzające staż pracy.
§  6.
1.
Zwalnia się od obowiązku złożenia egzaminu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1958 r., osoby, które zajmowały stanowisko sekretarza gminy i ukończyły szkoły bądź kursy uprawniające do zajmowania tego stanowiska.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zwolnić od egzaminu osoby, które ukończyły kursy administracyjne zakończone egzaminem obejmującym przedmioty, o których mowa w § 2.
§  7.
Przewodniczący i członkowie komisji otrzymują za udział w pracy komisji wynagrodzenie w wysokości przewidzianej dla kursów II stopnia w załączniku nr 1 do zarządzenia nr 160 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1954 r. w sprawie zasad organizowania, prowadzenia i finansowania kursowego doszkalania zawodowego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-67, poz. 849, z 1955 r. Nr 36, poz. 351, z 1956 r. Nr 79, poz. 957 i z 1958 r. Nr 11, poz. 67).
§  8.
Zarządzenie stosuje się odpowiednio do kandydatów na sekretarzy miejskich i sekretarzy osiedli w tych prezydiach miejskich rad narodowych i rad narodowych osiedli, do których zastosowano przepis art. 59 ust. 6 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia,

ZAŁĄCZNIK 

KOMISJA KWALIFIKACYJNA PRZY PREZYDIUM WOJEWÓDZKIEJ RADY NARODOWEJ w ....................

ŚWIADECTWO

Ob. .................... ur. .................... w .................... poddał się w dniach .................... egzaminowi na podstawie zarządzenia nr 46 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 marca 1958 r. w sprawie egzaminów dla kandydatów na sekretarzy gromadzkich (Monitor Polski Nr 23, poz. 137) i złożył egzamin z wynikiem dodatnim.

...................., dnia .................... 195... r.

(pieczęć okrągła)

Komisja Kwalifikacyjna:

Przewodniczący ....................

Członkowie: ....................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024