Branżowy wykaz elementów scalonych dla celów rozliczeń za roboty hydrogeologiczne i hydrotechniczne w resorcie rolnictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 3 marca 1958 r.
w sprawie branżowego wykazu elementów scalonych dla celów rozliczeń za roboty hydrogeologiczne i hydrotechniczne w resorcie rolnictwa.

Na podstawie § 3 ust. 2 uchwały nr 14 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 4, poz. 28) zarządza się, co następuje:
§  1.
W Przedsiębiorstwie Hydrogeologicznym Rolnictwa oraz w Zakładach Instalacyjno-Montażowych wprowadza się elementy scalone w zakresie robót hydrogeologicznych i hydrotechnicznych, zwane w dalszym ciągu zarządzenia "elementami scalonymi", podane w wykazie stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
W razie zastosowania odmiennej od przyjętej w dokumentacji technologii wykonywania robót wykonawca w uzgodnieniu z inwestorem może zmienić podział na elementy scalone, dostosowując go do zaistniałych warunków wykonawstwa.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1958 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ ELEMENTÓW ROZLICZENIOWYCH W ZAKRESIE ROBóT HYDROGEOLOGICZNYCH I HYDROTECHNICZNYCH

Jednostka obmiaru
1. Projekt robót geologicznych i hydrotechnicznych: wstępna dokumentacja hydrogeologiczna, ekspertyza hydrogeologiczna całość
2. Wstępny projekt ujęcia wody powierzchniowej: dokumentacja i ekspertyza hydrotechniczna, stadium geodezyjne, hydrologiczne, geologiczne itd. całość
3. Wstępny projekt trasy wodociągowej: prace pomiarowe, niwelacja terenu, rozbicie trasy itd. całość
4. Urządzenie placu budowy i roboty przygotowawcze, jak: plantowanie terenu, budowa dojazdu, baraków, jaty, montaż urządzenia wiertniczego itp., dowiezienie sprzętu całość
5. Wiercenie otworu kolumną rur o jednej dymensji łącznie z zapuszczeniem lunetowym rur - odcinek w metrach
6. Instrumentacja otworu dla celów renowacyjnych, jak: oczyszczanie otworu, zwiercanie przeszkód, wymiana kolumn rurowych itd. całość
7. Filtrowanie otworu, wykonanie filtra, opuszczenie na dno otworu, żwirowanie, podciąganie rur itp. całość
8. Próbne pompowanie: dowiezienie i montaż urządzeń pompowych, pomiarowych i odprowadzających wodę, pompowanie oczyszczające i pomiarowe, demontaż i odwiezienie urządzeń całość
9. Likwidacja placu budowy: wyciąganie rur roboczych, demontaż urządzeń wiertniczych i innych oraz odwiezienie całość
10. Nadzór hydrogeologiczny: lokalizacja otworu, korekta dokumentacji wykonawczej, wykonanie analiz granulometrycznych, opracowanie projektu filtra, projekt próbnego pompowania, opracowanie stratygrafii i litologii, opracowanie karty otworu itp. całość
11. Opracowanie dokumentacji powykonawczej całość
12. Wykonanie obudowy studni całość
13. Montaż urządzenia pompowego całość
14. Budowa studni kopanej całość
15. Montaż hydroforni oraz podłączenia do studni całość
16. Roboty ziemne, wykopy i zasypki przy wykonywaniu rurociągu całość
17. Roboty wodociągowe, jak: układanie rur, szlamowanie lub skręcanie, montaż armatury całość
18. Roboty budowlane: budowa wieży ciśnień, hydroforni, studzienek rewizyjnych, przelewowych itp. całość

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024