Sposób wystawiania recept przez lekarzy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 22 stycznia 1958 r.
w sprawie sposobu wystawiania recept przez lekarzy.

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. Nr 50, poz. 458) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Recepta wystawiona przez lekarza powinna zaweirać:
1)
nazwisko, imię i adres lekarza oraz wyrazy "lekarz" bądź "dr medycyny", wykonane drukiem lub odbite stemplem,
2)
nazwisko i imię chorego,
3)
adres chorego, jeżeli przepisany lek zawiera środek odurzający, z wyjątkiem kodeiny, dioniny, parakodiny, acetylodwuhydrokodeiny oraz ich soli i mieszanin, albo jeżeli chory ma prawo bezpłatnie otrzymać lek z apteki otwartej,
4)
wiek chorego, jeżeli lek jest przepisany dla dziecka poniżej 10 lat i zawiera w swym składzie środek bardzo silnie działający, środek silnie działający lub środek odurzający,
5)
nazwę i ilość leku gotowego bądź surowców farmeceutycznych, które mają być użyte do sporządzania leku recepturowego, a - w miarę potrzeby - postać, w jakiej lek ma być wydany,
6)
sposób użycia,
7)
datę wystawienia recepty,
8)
podpis lekarza.
2.
Dopuszcza się następujące odstępstwa od zasad określonych w ust. 1:
1)
jeżeli recepta jest wystawiona na blankiecie zakładu społecznego służby zdrowia, można nie zamieszczać adresu lekarza,
2)
jeżeli przepisany w recepcie lek nie zawiera w swym składzie środka bardzo silnie działającego, środka silnie działającego lub środka odurzającego, sposób użycia można zastąpić wyrazem "wiadomo", a jeżeli chodzi o lek pojedynczy odpowiadający tym warunkom - sposobu użycia można nie zamieszczać,
3)
jeżeli przepisany w recepcie lek jest przeznaczony do stosowania przez lekarza przy wykonywaniu zawodu, w recepcie - zamiast danych określonych w ust. 1 pkt 2 i 6 należy zamieścić wyrazy "do stosowania we własnej praktyce".
§  2.
1.
Recepta na mleko w proszku powinna zawierać:
1)
dane określone w § 1 ust. 1 pkt 1, 5, 7 i 8,
2)
imię i nazwisko, datę urodzenia lub wiek oraz adres dziecka,
3)
rozpoznanie, jeżeli mleko jest przeznaczone dla dziecka chorego.
2.
Przepis § 1 ust. 2 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
§  3.
1.
Lekarz może - z zastrzeżeniami zawartymi w ust. 2, 3 i 4 - zamieścić w recepcie polecenie dla apteki:
1)
powtórnego wydania leku na podstawie sygnatury przez zamieszczenie wyrazu "powtórzyć", określając równocześnie, ile razy lek ma być powtórnie wydany,
2)
wydanie leku poza zwykłą kolejnością przez zamieszczenie wyrazów "wydać natychmiast".
2.
Jeżeli lek zawiera w swym składzie środek bardzo silnie działający, środek silnie działający, lub środek odurzający grupy II (kodeina, dionina, parakodina, acetylodwuhydrokodeina, ich sole i mieszaniny) polecenie "powtórzyć" wolno zamieścić jedynie przy równoczesnym podaniu, w jakim okresie czasu powtórzenie ma nastąpić.
3.
Nie wolno zamieszczać polecenia "powtórzyć", jeżeli lek zawiera w swym składzie:
1)
środek odurzający - z wyjątkiem kodeiny, dioniny, parakodiny, acetylodwuhydrokodeiny, ich soli i mieszanin,
2)
środek bardzo silnie działający bądź środek silnie działający, a przepisana dawka (dzienna bądź jednorazowa) przekracza maksymalną dawkę (dzienną lub jednorazową).
4.
Polecenie "wydać natychmiast" wolno zamieszczać jedynie wówczas, gdy ze względu na stan zdrowia chorego konieczne jest natychmiastowe zastosowanie leku.
§  4.
1.
W recepcie wolno przepisać lek zawierający w swym składzie środek odurzający jedynie w postaci i w dawkach przeznaczonych do użycia leczniczego oraz pod warunkiem, że ogólna ilość środka odurzającego nie przekracza 10-krotnej najwyższej dawki jednorazowej.
2.
Nie wolno wystawiać recept na środki odurzające grupy Ic (opium do palenia, haszysz, heroina, cetobemidon, ich sole i mieszaniny).
§  5.
1.
Recepta powinna być napisana czytelnie atramentem, ołówkiem kopiowym, stemplem bądź pismem maszynowym. Poprawki powinny być omówione i podpisane przez lekarza.
2.
Nazwy środków farmaceutycznych powinny być podane w recepcie w brzmieniu ustalonym w urzędowym spisie leków bądź innym obowiązującym wykazie - z tym jednak, że jeżeli chodzi o leki złożone z kilku surowców farmaceutycznych wymienionych w tych wykazach wolno podawać nazwy ogólnie przyjęte.
3.
Nie wolno skracać nazw środków farmaceutycznych w sposób umożliwiający ich wieloznaczne odczytanie.
4.
Polecenia dla apteki (§§ 3 i 6) mogą być podane w języku łacińskim.
§  6.
Ilość surowców farmaceutycznych, przeznaczonych do sporządzania leku recepturowego, należy w recepcie podawać wagowo, w systemie metrycznym, z tym jednak, że ilość surowca farmaceutycznego:
1)
płynnego - wolno podawać w kroplach,
2)
będącego środkiem obojętnym, a przeznaczonego dla nadania lekowi odpowiedniej postaci - wolno oznaczyć wyrazami "ilość odpowiednia".
§  7.
Na recepcie dotyczącej leku zawierającego w swym składzie środek bardzo silnie działający, silnie działający lub środek odurzający lekarz jest obowiązany:
1)
jeżeli przepisana dawka jednorazowa przekracza jednorazową dawkę maksymalną - obok przepisanej dawki postawić wykrzyknik, powtórzyć tę ilość słownie oraz zamieścić swój podpis,
2)
jeżeli przepisana dawka dzienna przekracza maksymalną dawkę dzienną - obok sposobu użycia postawić wykrzyknik oraz zamieścić swój podpis.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 października 1951 r. w sprawie sposobu wystawiania recept przez lekarzy (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-90, poz. 1243 oraz z 1953 r. Nr A-99, poz. 1367).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024