Uznanie za rezerwat przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 23 stycznia 1958 r.
w sprawie uznania za rezerwat przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Ostoja Bobrów Kudypy" obszar o powierzchni około 3.510 ha, położony w gromadach Łukta i Biesal, w powiecie ostródzkim i w gromadach Wołowno i Gietrzwałd, w powiecie olsztyńskim województwa olsztyńskiego.
2.
W skład rezerwatu wchodzą tereny stanowiące własność Państwa i własność niepaństwową, których granice mają przebieg następujący:

od punktu, w którym przecina się szosa Mostkowo-Łukta z torem kolejowym Morąg-Olsztyn, granica biegnie w kierunku wschodnim tym torem do granicy lasów Nadleśnictwa Państwowego Kudypy, a następnie w kierunku południowo-wschodnim granicą lasów państwowych aż do granicy oddziału 200A według oznaczenia przyjętego w planie urządzenia gospodarstwa leśnego Nadleśnictwa Państwowego Kudypy na okres 1948-1957 r. Od tego punku granica biegnie wzdłuż prawego brzegu rzeki Giłwy, a następnie wokół brzegów jeziora Giłwa i z kolei wzdłuż lewego brzegu rzeki Giłwy w odległości 50 m od tych brzegów aż do drogi leśnej Pelnik-Woryty, a następnie tą drogą w kierunku południowo-zachodnim aż do prawego brzegu starego koryta rzeki Pasłęki i dalej na południe starym korytem tej rzeki do rzeki Pasłęki. Od tego miejsca granica biegnie na zachód prawym brzegiem rzeki Pasłęki do miejscowości Łęguty, skąd skręca na północ i biegnie szosą Łęguty-Łukta-Mostkowo aż do punktu przecięcia się tej szosy z torem kolejowym Morąg - Olsztyn. Granice rezerwatu są oznaczone na mapie rezerwatu w skali 1 : 25.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.

3.
Rezerwat tworzy się w celu ochrony bobrów.
4.
Na terenach bytowania bobrów, a mianowicie:
1)
na odcinku rzeki Pasłęki od jeziora Isąg do mostu kolejowego koło stacji kolejowej Gamerki Wielkie,
2)
na odcinku rzeki Giłwy od jeziora Giłwa do rzeki Pasłęki oraz na jeziorze Giłwa,
3)
na odcinku starego koryta rzeki Pasłęki od rzeki Giłwy do drogi leśnej Pelnik-Woryty,
4)
na terenach ciągnących się pasami szerokości 50 m wzdłuż obydwu brzegów odcinków rzek i jeziora wymienionych w pkt 1-3 zabronione są wszelkie czynności gospodarcze, a w szczególności:
a)
przebywanie na terenie rezerwatu osób do tego nie upoważnionych przez konserwatora przyrody, z wyjątkiem miejscowej administracji lasów państwowych oraz osób zatrudnionych przy wywozie drewna z lasu,
b)
koszenie trawy, wycinanie drzew, krzewów, trzciny, sitowia i innych roślin,
c)
zbiór owoców oraz nasion drzew i krzewów,
d)
zbiór ściółki leśnej, grzybów, ziół leczniczych oraz innych roślin lub ich części,
e)
pasanie zwierząt gospodarskich,
f)
niszczenie lub uszkadzanie drzew i innych roślin,
g)
polowanie, chwytanie, płoszenie i zabijanie dziko żyjących zwierząt,
h)
łowienie ryb i raków,
i)
niszczenie domków i nor bobrzych oraz niszczenie gniazd, podbieranie jaj i piskląt wszelkich gatunków ptactwa,
j)
zanieczyszczanie wody i terenów rezerwatu oraz zakłócanie ciszy,
k)
umieszczanie tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem znaków związanych z ochroną terenu,
l)
wznoszenie budowli oraz zakładanie lub budowa urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych.
5.
W części rezerwatu, nie wymienionej w ust. 4, o łącznej powierzchni 3.337,50 ha, zabronione są:
a)
przebywanie na terenie rezerwatu osób do tego nie upoważnionych przez miejscową administrację lasów państwowych,
b)
wycinanie drzew osiki, topoli, wierzby oraz krzewów łozy w odległości mniejszej niż 300 m od brzegów rzek i jezior,
c)
niszczenie gniazd, podbieranie jaj i piskląt wszelkich gatunków ptactwa,
d)
zbiór grzybów, jagód, ziół leczniczych oraz innych roślin,
e)
zbiór ściółki leśnej, pasanie zwierząt gospodarskich w lesie, z wyjątkiem ogrodzonych pastwisk należących do miejscowej administracji lasów państwowych,
f)
zanieczyszczanie rezerwatu oraz zakłócanie ciszy.
6.
Zakazy wymienione w ust. 4 lit. a), b), e) oraz w ust. 5 lit. a), b) nie dotyczą terenów stanowiących własność prywatną.
7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024