Zmiany w organizacji służby budownictwa wiejskiego i służby architektoniczno-budowlanej w prezydiach rad narodowych.

UCHWAŁA NR 308
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1957 r.
w sprawie zmian w organizacji służby budownictwa wiejskiego i służby architektoniczno-budowlanej w prezydiach rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Sprawy budownictwa wiejskiego prowadzone dotychczas przez inżyniera budownictwa wiejskiego w powiatowych zarządach rolnictwa, z wyjątkiem planowania i finansowania inwestycji, przechodzą do zakresu działania powiatowej służby architektoniczno-budowlanej.
§  2.
1.
Sprawy techniczno-budowlane łącznie z technicznym nadzorem inwestorskim w zakresie prowadzonym dotychczas przez zarządy budownictwa wiejskiego prezydiów wojewódzkich rad narodowych przechodzą do zakresu działania wojewódzkich zarządów architektoniczno-budowlanych.
2.
Wojewódzkie zarządy rolnictwa zatrzymują natomiast pozostałe sprawy związane z przygotowaniem i obsługą inwestycji oraz kapitalnych remontów, będących w ich gestii, a w szczególności programowania, finansowania, zaopatrzenia w dokumentację prawną i projektowo-kosztorysową, a także sprawy zaopatrzenia materiałowego w odniesieniu do inwestycji i kapitalnych remontów, wykonywanych systemem gospodarczym.
§  3.
1.
Przekształca się stanowisko pracy architekta powiatowego w prezydium powiatowej rady narodowej w powiatowy zarząd architektoniczno-budowlany.
2.
Do zakresu działania powiatowego zarządu architektoniczno-budowlanego należą w szczególności następujące sprawy:
1)
planowania przestrzennego i szczegółowej lokalizacji inwestycji;
2)
zatwierdzania projektów budowlanych;
3)
nadzoru budowlanego oraz nadzoru technicznego nad utrzymaniem budynków;
4)
instruktażu i pomocy technicznej w zakresie budownictwa spółdzielni produkcyjnych oraz zagród indywidualnych, a także produkcji i stosowania materiałów budowlanych ze źródeł miejscowych;
5)
pomocy w zakresie zaopatrzenia materiałowego i w zakresie uzyskiwania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji wykonywanych sposobem gospodarczym.
3.
Powiatowe i wojewódzkie zarządy architektoniczno-budowlane w zakresie pomocy technicznej dla budownictwa wiejskiego działają na podstawie wytycznych i instrukcji Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  4.
Do prowadzenia spraw wymienionych w § 2 prezydia wojewódzkich rad narodowych utworzą w ramach wojewódzkich zarządów architektoniczno-budowlanych działy budownictwa wiejskiego z głównym inżynierem na czele. Główny inżynier budownictwa wiejskiego jest zastępcą głównego architekta województwa.
§  5.
Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych uzupełni odpowiednio tabele stanowisk i wymaganych kwalifikacji pracowników terenowej służby architektoniczno-budowlanej.
§  6.
Zobowiązuje się Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury do ustalenia w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Państwowej Komisji Płac zasad wynagradzania pracowników służby architektoniczno-budowlanej za czynności związane z wykonywaniem technicznego nadzoru nad inwestycjami.
§  7.
Minister Rolnictwa wprowadzi odpowiednie zmiany w przepisach o organizacji wojewódzkich i powiatowych zarządów rolnictwa prezydiów rad narodowych.
§  8.
1.
W związku z przejściem określonych w §§ 1 i 2 zadań wojewódzkich zarządów budownictwa wiejskiego i powiatowych zarządów rolnictwa do zakresu działania służby architektoniczno-budowlanej prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych dokonają przesunięcia odpowiedniej ilości etatów, przeznaczonych do wykonania tych zadań, wraz z funduszem płac według stanu na dzień wejścia w życie niniejszej uchwały. Jednocześnie prezydia rad narodowych dokonają przesunięć odpowiedniej ilości środków lokomocji z zarządów rolnictwa do zarządów architektoniczno-budowlanych.
2.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych dokonają odpowiednich korekt w pozostałych pozycjach budżetowych, związanych z wykonaniem przekazanych zadań.
§  9.
Pracownicy, którzy przeszli do pracy w terenowej służbie architektoniczno-budowlanej z komórek budownictwa wiejskiego, zatrzymują dotychczasowe uposażenie wraz z przysługującymi im prawami do czasu jednolitego uregulowania zasad wynagradzania pracowników terenowej służby architektoniczno-budowlanej.
§  10.
Wzorcową organizację wewnętrzną oraz wzorcowy zakres działania powiatowych i wojewódzkich zarządów architektoniczno-budowlanych określi Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministrem Rolnictwa.
§  11.
1.
Prezydia powiatowych rad narodowych mogą za zgodą prezydiów wojewódzkich rad narodowych w drodze uchwały przekazywać powiatowym zarządom architektoniczno-budowlanym obsługę inwestycji własnych w zakresie technicznego nadzoru inwestycji.
2.
Uchwała o powierzeniu zarządom architektoniczno-budowlanym obsługi inwestycji w zakresie technicznego nadzoru inwestycji powinna przewidywać przesunięcie odpowiednich pracowników wraz z ich etatami z tych komórek organizacyjnych, które przekazują obsługę inwestycji.
§  12.
Uchwała nie może spowodować zwiększenia kredytów budżetowych prezydiów rad narodowych.
§  13.
Uchwała nie dotyczy prezydiów rad narodowych w miastach stanowiących powiaty.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.69.421

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zmiany w organizacji służby budownictwa wiejskiego i służby architektoniczno-budowlanej w prezydiach rad narodowych.
Data aktu: 08/08/1957
Data ogłoszenia: 26/08/1957
Data wejścia w życie: 26/08/1957