Zasady i tryb udzielania pomocy Państwa na odbudowę i kapitalne remonty budynków mieszkalnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 lipca 1957 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania pomocy Państwa na odbudowę i kapitalne remonty budynków mieszkalnych.

Na podstawie § 23 uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z pomocy Państwa na odbudowę oraz na kapitalne remonty budynków mieszkalnych korzystać mogą spółdzielnie zrzeszone w Związku Spółdzielni Mieszkaniowych, zwane w dalszym ciągu, "spółdzielniami", oraz osoby fizyczne, w ramach przepisów niniejszego zarządzenia.
2.
Odbudowa polega na wykonaniu robót budowlanych w domach nie użytkowanych w celu doprowadzenia ich zgodnie z wymaganiami technicznymi do stanu zdatnego do zamieszkania.
3. 1
Kapitalny remont polega na wykonaniu w domu użytkowanym robót budowlanych obejmujących:
1)
naprawę, wymianę lub uzupełnienie elementów budynków w celu przywrócenia jego wartości użytkowej i technicznej,
2)
naprawę nieczynnych gospodarczo mieszkań lub pomieszczeń w sposób umożliwiający ich zamieszkanie.
4.
W ramach kapitalnych remontów mogą być również wykonywane roboty polegające na modernizacji budynku, jak np. wyposażenie w instalację wodociągowo-kanalizacyjną i podłączenie domu do sieci miejskiej oraz roboty polegające na adaptacji budynku na cele mieszkaniowe.
5.
Kapitalny remont może obejmować budynki nie użytkowane, o ile koszt robót nie przekracza 70% ich wartości technicznej.
§  2.
1. 2
Pomoc Państwa przewidziana na odbudowę i kapitalne remonty budynków mieszkalnych udzielana być może spółdzielniom na odbudowę i kapitalne remonty domków jednorodzinnych, małych domów mieszkalnych i domów wielomieszkaniowych, a osobom fizycznym na odbudowę i kapitalne remonty domków jednorodzinnych, małych domów mieszkalnych oraz - za zgodą banku - na naprawę nieczynnych gospodarczo mieszkań lub pomieszczeń w domach wielomieszkaniowych.
2.
Pomoc Państwa może być udzielana na odbudowę i remonty kapitalne również domów innych niż wymienione w ust. 1, jeżeli mają do nich zastosowanie przepisy o domach jednorodzinnych, oraz domów odstąpionych przez Państwo osobom fizycznym w trybie przepisów o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych.
§  3.
1.
Pomoc Państwa na cele odbudowy i kapitalnych remontów budynków mieszkalnych może polegać na:
1)
udzielaniu kredytu bankowego przez Bank Inwestycyjny lub inny bank wskazany przez Ministra Finansów,
2)
ułatwianiu zaopatrzenia materiałowego,
3)
umożliwianiu powierzania robót budowlanych państwowym jednostkom wykonawczym,
4)
poradnictwie i instruktażu.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy obiektów mieszkalnych, wybudowanych przy pomocy Państwa, do czasu spłacenia zaciągniętych na ten cel pożyczek, oraz obiektów mieszkalnych, których właściciele są uprawnieni do otrzymania środków na odbudowę lub kapitalny remont z innych źródeł (np. odszkodowanie ubezpieczeniowe).
3. 3
Spółdzielnie mieszkaniowe (lokatorskie) mogą w szczególnie uzasadnionych przypadkach uzyskać kredyt bankowy na kapitalny remont domów mieszkalnych również przed spłaceniem pożyczek bankowych zaciągniętych na budowę tych domów; udzielenie kredytu następuje w tych przypadkach za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej wyrażonej na wniosek Związku Spółdzielni Mieszkaniowych i Budowlanych, zaopiniowany przez bank.
§  4.
O przyznaniu i zakresie pomocy Państwa na odbudowę i kapitalne remonty budynków mieszkalnych orzekają w odniesieniu do spółdzielni prezydia powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych, a w miastach wyłączonych z województw prezydia rad narodowych tych miast, po przedstawieniu przez zainteresowaną spółdzielnię opinii Związku Spółdzielni Mieszkaniowych, w odniesieniu zaś do osób fizycznych - komisje kwalifikacyjne przy prezydiach tych rad.
§  5.
1.
Do wniosku o udzielenie pomocy Państwa na odbudowę lub kapitalny remont należy dołączyć:
1)
zaświadczenie właściwego organu administracji budowlanej stwierdzające, że budynek nadaje się do odbudowy lub do kapitalnego remontu, i określające zakres robót wraz z orientacyjnym ich kosztem oraz wykazem potrzebnych materiałów,
2)
dowód własności (prawa wieloletniej dzierżawy) domu,
3)
stwierdzenie wysokości zarobków ubiegającego się o pożyczkę i członków jego rodziny prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe,
4) 4
opinię banku co do możliwości płatniczych wnioskodawcy i możliwości hipotecznego zabezpieczenia, jeżeli kredyt ma być przeznaczony na naprawę nieczynnych gospodarczo mieszkań lub pomieszczeń w domu wielomieszkaniowym, stanowiącym własność osoby fizycznej.
2.
W razie ubiegania się o pożyczkę na kapitalne remonty przez:
1)
osoby fizyczne - należy ponadto dołączyć oświadczenie co do wysokości i rodzaju wkładu własnego; na wkład własny zalicza się posiadaną gotówkę i materiały budowlane; wysokość wkładu własnego powinna wynosić 10-30% orientacyjnego kosztu robót; jeśli wkład własny stanowią materiały budowlane, wartość ich powinna być poświadczona przez organ administracji budowlanej,
2)
spółdzielnie - zaświadczenie bankowe o wysokości zakumulowanych na ten cel odpisów amortyzacyjnych oraz uzasadnienie ich nie wystarczającej wysokości.
3. 5
Komisje kwalifikacyjne przy prezydiach rad narodowych mogą zwolnić osoby fizyczne od obowiązku przedstawienia wymienionego w ust. 2 oświadczenia co do wysokości i rodzaju wkładu własnego w przypadkach, gdy:
1)
według stwierdzenia właściwego organu administracji budowlanej stan techniczny budynku wymaga niezwłocznego remontu,
2)
trudne warunki materialne osoby fizycznej uniemożliwiają wniesienie wkładu własnego.
4. 6
Ulgi wymienione w ust. 3 nie dotyczą odbudowy domów nie użytkowanych, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  6.
Na Ziemiach Zachodnich kredyty bankowe będą udzielane do wysokości przewidywanych kosztów nabycia materiałów oraz robót budowlanych, bez obowiązku wnoszenia wkładu własnego.
§  7.
1.
Kredyty bankowe na odbudowę powinny być wykorzystane w ciągu dwóch lat, na remonty kapitalne zaś w ciągu jednego roku od daty uruchomienia kredytu przez bank.
2.
Bank może z ważnych przyczyn przedłużyć najwyżej o 1 rok termin wykorzystania kredytów określonych w ust. 1.
§  8.
1. 7
Okres spłaty kredytu bankowego na odbudowę i na kapitalne remonty domów nie użytkowanych nie może przekraczać dla spółdzielni typu lokatorskiego z wyjątkiem określonych w ust. 4 35 lat, dla innych spółdzielni i osób fizycznych - 20 lat.
2.
Okres spłaty kredytu bankowego na kapitalny remont domów użytkowanych nie może przekraczać 10 lat.
3.
Spłata kredytu następuje w ratach półrocznych, przy czym pierwsza rata płatna jest po upływie roku od zakończenia budowy lub remontu, nie później jednak niż w 3 lata po przyznaniu kredytu na odbudowę oraz w 2 lata - na kapitalny remont.
4. 8
Okres spłaty kredytów zaciągniętych na odbudowę lub kapitalny remont budynków mieszkalnych przejętych od Państwa w administrację w latach 1946-1948 przez spółdzielnie mieszkaniowe typu lokatorskiego na Ziemiach Zachodnich nie może przekraczać 40 lat.
5. 9
Do określonych w ust. 4 kredytów stosuje się przepisy dotyczące kredytów na odbudowę.
§  9. 10
§  10.
1.
Z udzielonego kredytu bankowego na odbudowę na Ziemiach Zachodnich bank umarza po zakończeniu odbudowy 25% wykorzystanego kredytu.
2.
W celu umorzenia części kredytu, o którym mowa w ust. 1, spółdzielnia lub osoba fizyczna powinna przedstawić bankowi poświadczenie organu administracji budowlanej, że budowa została zakończona.
§  11.
Kredyty uruchamiane są zaliczkowo w miarę postępu robót.
§  12.
1.
Przepisy o zabezpieczeniu kredytów na odbudowę i kapitalne remonty zawiera ustawa z dnia 13 lipca 1957 r. o zabezpieczeniu pożyczek na finansowanie budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 39, poz. 175).
2.
Szczegółowe przepisy o uruchamianiu i kontroli wykorzystania kredytów określa instrukcja Banku Inwestycyjnego.
§  13.
Do pomocy Państwa określonej w § 3 ust. 1 pkt 2-4 na cele odbudowy i remontów kapitalnych budynków mieszkalnych stosuje się odpowiednio przepisy powołanej na wstępie uchwały.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 3 sierpnia 1959 r. (M.P.59.72.379) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 sierpnia 1959 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 3 sierpnia 1959 r. (M.P.59.72.379) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 sierpnia 1959 r.
3 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 28 października 1961 r. (M.P.61.86.366) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 listopada 1961 r.
4 § 5 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 3 sierpnia 1959 r. (M.P.59.72.379) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 sierpnia 1959 r.
5 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 3 sierpnia 1959 r. (M.P.59.72.379) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 sierpnia 1959 r.
6 § 5 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 3 sierpnia 1959 r. (M.P.59.72.379) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 sierpnia 1959 r.
7 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 października 1960 r. (M.P.60.87.395) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1960 r.
8 § 8 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 października 1960 r. (M.P.60.87.395) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1960 r.
9 § 8 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 października 1960 r. (M.P.60.87.395) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1960 r.
10 § 9 uchylony przez § 14 pkt 8 uchwały nr 347 z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowanie środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach. (M.P.62.84.391) z dniem 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.63.388

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania pomocy Państwa na odbudowę i kapitalne remonty budynków mieszkalnych.
Data aktu: 26/07/1957
Data ogłoszenia: 09/08/1957
Data wejścia w życie: 09/08/1957