Zasady sporządzania uproszczonej dokumentacji geologicznej przy ustalaniu zasobów złóż węgla brunatnego dla potrzeb miejscowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 30 maja 1957 r.
w sprawie zasad sporządzania uproszczonej dokumentacji geologicznej przy ustalaniu zasobów złóż węgla brunatnego dla potrzeb miejscowych.

Na podstawie § 5 uchwały nr 123 Rady Ministrów z dnia 28 marca 1957 r. w sprawie eksploatacji płytkich złóż węgla brunatnego na potrzeby ludności i przemysłu miejscowego (Monitor Polski Nr 30, poz. 208) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Złoże węgla brunatnego przeznaczone do eksploatacji dla zaspokojenia potrzeb ludności i przemysłu miejscowego dokumentuje się w sposób uproszczony, jeżeli bilansowe zasoby złoża nie przekraczają 1 miliona ton, złoże występuje na głębokości nie większej niż 35 m, stosunek miąższości nadkładu do miąższości złoża jest nie większy niż 4:1, a wartość nakładów inwestycyjnych w zakresie majątku trwałego, koniecznych do budowy kopalni, nie przekracza 3 milionów zł.
2.
Jeżeli złoże węgla brunatnego nie odpowiada warunkom określonym w ust. 1 bądź jeżeli wartość nakładów inwestycyjnych koniecznych do budowy kopalni przekracza 3 miliony złotych, złoże węgla brunatnego należy udokumentować zgodnie z przepisami instrukcji nr 2 Prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 3 maja 1954 r. w sprawie ustalania (dokumentowania) zasobów złóż węgli kamiennych, brunatnych i sapropelowych oraz łupków węglowych i bitumicznych, a także uzyskać zatwierdzenie dokumentacji złoża w trybie i na zasadach określonych w uchwale nr 740 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie ustalania zasobów złóż kopalin celem określenia rozmiaru budowy (rozbudowy) zakładów eksploatujących złoża (Monitor Polski Nr 101, poz. 1166).
§  2.
1.
W celu uproszczonego udokumentowania złoża węgla brunatnego należy wykonać wyrobiska (wiercenia, szurfy, szybiki lub tp.), pozwalające na określenie rodzaju i jakości węgla brunatnego, granic złoża, ilości zasobów kopaliny w złożu oraz geologiczno-górniczych możliwości wydobycia kopaliny.
2.
Odległość pomiędzy wyrobiskami ustala się w zależności od wielkości złoża i jego budowy, przy czym w zasadzie odległość ta nie powinna przekraczać 100 m.
§  3.
1.
Jeżeli udokumentowanie złoża ma być dokonane przez przedsiębiorstwo państwowe, należy przed przystąpieniem do wykonywania robót geologicznych sporządzić projekt oraz uzyskać zatwierdzenie projektu przez głównego geologa resortu.
2.
Projekt robót geologicznych powinien określać ilość i głębokość projektowanych wyrobisk oraz orientacyjny koszt rozpoznania złoża. Do projektu należy dołączyć szkic sytuacyjny badanego terenu z oznaczeniem projektowanych wyrobisk.
§  4.
Określając rodzaj i jakość węgla brunatnego należy wykonać badania laboratoryjne w celu oznaczenia jego wilgotności analitycznej, zawartości popiołu w węglu surowym oraz wartości opałowej, przy wilgotności przeliczonej na 50% H2O.
§  5.
Granice złoża w płaszczyźnie poziomej wyznacza się przy pomocy linii prostych, łączących sąsiednie skrajne pozytywne wyrobiska, tj. wyrobiska, w których stwierdzono występowanie kopaliny.
§  6.
Ilość zasobów oblicza się w tonach, przy czym podstawą do obliczenia ilości węgla brunatnego w złożu jest ustalenie objętości złoża.
§  7.
Rozpoznając geologiczno-górniczą możliwość wydobycia węgla brunatnego ze złoża należy określić:
1)
głębokość, na jakiej złoże występuje,
2)
stosunek miąższości nadkładu do miąższości złoża,
3)
litologię nadkładu oraz spągu złoża,
4)
stosunki wodne, występujące w złożu i w jego otoczeniu.
§  8.
W razie stwierdzenia, że w złożu węgla brunatnego występuje kopalina towarzysząca mająca większą wartość przemysłową, jak np. iły ogniotrwałe, należy zbadać laboratoryjnie jej rodzaj i jakość oraz podać w przybliżeniu ilość w jakiej występuje.
§  9.
1.
Uproszczoną dokumentację złoża węgla brunatnego sporządza się w formie karty rejestracyjnej według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
2.
Do karty rejestracyjnej należy załączyć:
1)
mapę topograficzną w skali nie mniejszej niż 1:500.000 z zaznaczoną lokalizacją złoża,
2)
mapę sytuacyjną (z wszystkimi obiektami na powierzchni) w skali 1:1.000 lub 1:2.000 z zaznaczonymi warstwicami terenu, wyrobiskami, jakie były wykonane przy rozpoznawaniu złoża, oraz granicami złoża,
3)
mapy izolinii miąższości pokładu węgla brunatnego, jego stropu i spągu w skali 1:1.000 lub 1:2.000,
4)
charakterystyczne przekroje przez złoże,
5)
wyniki analiz laboratoryjnych.
§  10.
1.
Kartę rejestracyjną złoża węgla brunatnego podpisuje geolog odpowiedzialny za prawidłowe rozpoznanie złoża.
2.
Jeżeli rozpoznanie złoża prowadziła inna osoba niż przedsiębiorstwo państwowe, kartę rejestracyjną powinna podpisać osoba, która uzyskała zezwolenie na poszukiwania złoża węgla brunatnego w myśl przepisów prawa górniczego.
§  11.
Kartę rejestracyjną złoża węgla brunatnego przesyła się wraz z załącznikami do Centralnego Urzędu Geologii w celu uzyskania potwierdzenia zarejestrowania złoża. Potwierdzenie zarejestrowania złoża uprawnia do wydatkowania kredytów państwowych na budowę lub rozbudowę kopalni węgla brunatnego w wysokości określonej w § 1 ust. 1.
§  12.
Rejestrujący złoże węgla brunatnego obowiązany jest przesłać do Centralnego Urzędu Geologii kartę rejestracyjną wraz z załącznikami w czterech egzemplarzach, z których dwa pozostają w Centralnym Urzędzie Geologii, a dwa zwraca się wnioskodawcy z potwierdzeniem zarejestrowania złoża.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 16 kwietnia 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

Nazwa i adres zakładu zgłaszającego

...................... dnia 19 ... r.

(miejscowość)

Centralny Urząd Geologii

Warszawa, ul. Jasna 6

KARTA REJESTRACYJNA ZŁOŻA

1)
Rodzaj kopaliny: ........................
2)
Nazwa złoża (kopalni): ..............
3)
Miejscowość: ............... gromada: .................

Powiat: ............... województwo: .............

Poczta: ................ Telefon ..... Stacja kolejowa ...............

4)
Użytkownik (inwestor): .....................

Nadrzędna jednostka organizacyjna: ....................

5)
Wykonane prace rozpoznawcze (wiercenia, szybiki, szurfy): .....................
6)
Określenie rodzaju i jakości kopaliny: .............................
7)
Ustalenie ilości kopaliny według stanu na dzień: .......................
8)
Określenie geologiczno-górniczych możliwości wydobycia kopaliny: ....................
9)
Zamierzone wydobycie roczne w tonach: .........................
10)
Zamierzenia inwestycyjne oraz wysokość nakładów: .....................
11)
Inne kopaliny współtowarzyszące w złożu i projekt ich wykorzystania: ...............
12)
Wyliczenie wykonanych robót i materiałów, na których podstawie sporządzono dokumentację: ...............................

.................

(podpis)

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.48.300

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady sporządzania uproszczonej dokumentacji geologicznej przy ustalaniu zasobów złóż węgla brunatnego dla potrzeb miejscowych.
Data aktu: 30/05/1957
Data ogłoszenia: 19/06/1957
Data wejścia w życie: 16/04/1957, 19/06/1957