Zasady współdziałania organów kolejowej służby zdrowia z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOLEI ORAZ ZDROWIA
z dnia 30 stycznia 1957 r.
w sprawie zasad współdziałania organów kolejowej służby zdrowia z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Na podstawie art. 21 ust. 1 dekretu z dnia 14 sierpnia 1954 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 37, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenie "teren kolejowy" oznacza tereny eksploatowane przez przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe wraz ze znajdującymi się na tym terenie budowlami i urządzeniami, jak również przez te przedsiębiorstwa resortu kolei, których pracownicy objęci są kolejową opieką lekarską.
§  2.
Kolejowa służba zdrowia przy wykonywaniu czynności z zakresu nadzoru sanitarnego na terenach kolejowych kieruje się ogólnie obowiązującymi przepisami oraz zarządzeniami Ministra Kolei wydanym w ramach posiadanych uprawnień.
§  3.
1.
Kolejowa służba zdrowia wykonuje bieżący nadzór sanitarny na terenach kolejowych przy pomocy własnego aparatu.
2.
Państwowa Inspekcja Sanitarna udziela niezbędnej pomocy w wypadkach, gdy kolejowa służba zdrowia nie może wykonać zadań określonych w ust. 1 własnym aparatem lub własnymi środkami.
3.
Państwowa Inspekcja Sanitarna przesyła kolejowej służbie zdrowia wszystkie nie publikowane zarządzenia Głównego Inspektora Sanitarnego o charakterze ogólnym, które mogą dotyczyć wykonywania nadzoru sanitarnego na terenach kolejowych.
§  4.
1.
Kolejowa służba zdrowia ustala w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną plan działalności w zakresie zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym, pasożytniczym i zawodowym na terenach kolejowych i wykonuje ten plan przy pomocy własnego aparatu oraz ponosi odpowiedzialność za jego wykonanie. Przepisy § 3 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Powiatowi inspektorzy sanitarni przesyłają okresowe wykazy zachorowań na ostre choroby zakaźne do zarządu służby zdrowia właściwej terenowo dyrekcji okręgowej kolei państwowych. Ponadto Główny Inspektor Sanitarny (Zarząd Sanitarno-Epidemiologiczny Ministerstwa Zdrowia) przesyła okresową ocenę sytuacji epidemicznej w kraju do Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Kolei.
§  5.
Kolejowa służba zdrowia współdziała z Państwową Inspekcją Sanitarną w planowaniu i organizowaniu zabezpieczenia sanitarnego granic państwowych na kolejowych szlakach komunikacyjnych.
§  6.
Zabezpieczenie sanitarno-przeciwepidemiczne zorganizowanych masowych przejazdów ludności (podczas katastrof żywiołowych, repatriacji itp.) organizuje i wykonuje na terenach kolejowych kolejowa służba zdrowia pod kierownictwem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
§  7.
1.
Kolejowa służba zdrowia prowadzi we własnym zakresie oświatę sanitarną na terenach kolejowych uwzględniając tematykę przewidzianą w ogólnym planie oświaty sanitarnej służby zdrowia.
2.
Państwowa Inspekcja Sanitarna udostępnia kolejowej służbie zdrowia wzorce materiałów oświaty sanitarnej, a w miarę możności także materiały dla propagandy masowej.
§  8.
1.
Państwowa Inspekcja Sanitarna udostępnia kolejowej służbie zdrowia metody badawcze, stosowane we własnej pracy, oraz obowiązujące normy sanitarne.
2.
Kolejowa służba zdrowia przy wykonywaniu zadań sanitarno-epidemiologicznych stosuje metody i normy określone w ust. 1.
3.
Wojewódzcy inspektorzy sanitarni (inspektorzy sanitarni miast wyłączonych z województw), wyznaczeni przez Głównego Inspektora Sanitarnego w porozumieniu z Ministrem Kolei, sprawują nadzór fachowy nad metodami badań wykonywanych przez kolejowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, stosując odpowiednio zasady ustalone w instrukcji nr 15 Ministra Zdrowia z dnia 3 maja 1954 r. w sprawie nadzoru naukowo-fachowego niektórych instytutów naukowych nad wojewódzkimi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi (Dz. Urz. Min. Zdr. Nr 10, poz. 45).
4.
Państwowa Inspekcja Sanitarna jest obowiązana umożliwić pracownikom kolejowej służby zdrowia branie udziału w organizowanych dla własnych pracowników kursach naukowych i doszkalających, konferencjach szkoleniowych, zjazdach naukowych itp.
5.
Placówki naukowe podległe Ministrowi Zdrowia w miarę możności umożliwią kolejowej służbie zdrowia korzystanie z ekspertyz, konsultacji i pomocy naukowych, jeżeli prowadzenie odpowiednich prac badawczych przez kolejową służbę zdrowia nie jest możliwe lub celowe.
§  9.
1.
Powiatowi (miejscy, dzielnicowi) oraz portowi inspektorzy sanitarni na wniosek organów kolejowej służby zdrowia mogą wszcząć postępowanie przymusowe i nakładać kary pieniężne celem przymuszenia w wypadkach naruszania przepisów sanitarnych na terenach kolejowych.
2.
Do wniosku o wszczęcie postępowania przymusowego organ kolejowej służby zdrowia załącza akta przeprowadzonego w danej sprawie dochodzenia.
3.
Przepis ust. 1 nie ogranicza praw i obowiązków zwierzchników służbowych pracowników kolejowych w przedmiocie pociągnięcia pracowników do odpowiedzialności dyscyplinarnej za wykroczenia służbowe.
§  10.
1.
Centralny Zarząd Służby Zdrowia w Ministerstwie Kolei po upływie każdego roku przedkłada Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu informacje (sprawozdanie opisowe) o stanie sanitarno-epidemiologicznym na terenach kolejowych całego Państwa.
2.
Zarządy służby zdrowia dyrekcji okręgowych kolei państwowych po upływie każdego roku przedkładają wojewódzkim inspektorom sanitarnym informacje (sprawozdania opisowe) o stanie sanitarno-epidemiologicznym na terenach kolejowych poszczególnych okręgów kolei państwowych.
§  11.
1.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzają inspekcje na terenach kolejowych według planu uzgodnionego z właściwymi organami kolejowej służby zdrowia.
2.
Inspekcja powinna być przeprowadzona w obecności przedstawicieli kolejowych służby zdrowia i kierownika (jego zastępcy) kontrolowanej jednostki.
§  12.
1.
W nagłym wypadku organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej może przeprowadzić na terenach kolejowych inspekcję nie przewidzianą w planie (§ 11 ust. 1) w obecności kierownika (jego zastępcy) inspekcjonowanej jednostki kolejowej.
2.
O przeprowadzeniu inspekcji i jej wynikach organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej obowiązany jest zawiadomić właściwy organ kolejowej służby zdrowia oraz przesłać mu do wiadomości odpisy wydanych zarządzeń pokontrolnych.
§  13.
Zasady współdziałania Państwowej Inspekcji Sanitarnej i kolejowej służby zdrowia w zakresie zapobiegawczego nadzoru sanitarnego na terenach kolejowych określi osobne zarządzenie.
§  14.
Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej uczestniczą w naradach kolejowej służby zdrowia, poświęconych rozpatrywaniu podstawowych zagadnień z zakresu sanitarno-epidemiologicznego.
§  15.
Poszczególne organy Kolejowej służby zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zależności od szczebla organizacyjnego współdziałają i porozumiewają się według następujących zasad:
1)
Minister Kolei (Centralny Zarząd Służby Zdrowia Ministerstwa Kolei) z Głównym Inspektorem Sanitarnym (Zarządem Sanitarno-Epidemiologicznym Ministerstwa Zdrowia);
2)
zarządy służby zdrowia w dyrekcjach okręgowych kolei państwowych z właściwymi terenowo wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi;
3)
obwodowe przychodnie lekarskie kolejowej służby zdrowia z właściwymi terenowo powiatowymi (miejskimi, dzielnicowymi, portowymi) inspektorami sanitarnymi.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.14.104

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady współdziałania organów kolejowej służby zdrowia z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Data aktu: 30/01/1957
Data ogłoszenia: 22/02/1957
Data wejścia w życie: 22/02/1957