Niektóre obowiązki organów resortu rolnictwa oraz przemysłu mięsnego i mleczarskiego w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA ORAZ PRZEMYSŁU MIĘSNEGO I MLECZARSKIEGO
z dnia 23 marca 1955 r.
w sprawie niektórych obowiązków organów resortu rolnictwa oraz przemysłu mięsnego i mleczarskiego w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych.

W celu unormowania sprawy korzystania z mienia państwowego, niezbędnego dla organów resortu rolnictwa do przeprowadzania w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz do wykonywania nadzoru sanitarno-weterynaryjnego, na podstawie art. 19 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa (Dz. U. z 1933 r. Nr 60, poz. 454 i z 1938 r. Nr 18, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa administrujące rzeźniami i eksportowymi przetwórniami mięsnymi, podległe Ministerstwu Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego, obowiązane są zapewnić organom resortu rolnictwa możność przeprowadzania na terenie rzeźni urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz sprawowania w eksportowych przetwórniach mięsnych urzędowego nadzoru sanitarno-weterynaryjnego przez nieodpłatne przydzielanie odpowiednich pomieszczeń na biura, laboratoria, trychinoskopie oraz szatnie.
2.
Do obowiązków tych przedsiębiorstw należy także nieodpłatne ogrzewanie na swój koszt powyższych pomieszczeń i zaopatrzenie ich w odpowiednie oświetlenie, wodę i gaz zgodnie z technicznymi wymaganiami danego pomieszczenia oraz konserwacja tych pomieszczeń.
§  2.
1.
Do obowiązków przedsiębiorstw wymienionych w § 1 należy ponadto dostarczenie niezbędnych urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz dokonanie rozbioru, oczyszczenia mięsa, unieszkodliwienie mięsa warunkowo zdatnego i nieszkodliwe usunięcie mięsa niezdatnego, oczyszczenie i odkażenie placów, pomieszczeń i urządzeń rzeźni (przetwórni) na każde żądanie służby weterynaryjnej.
2.
Czynności związane z przenoszeniem i przewożeniem mięsa zakwestionowanego, unieszkodliwianiem mięsa warunkowo zdatnego, nieszkodliwym usuwaniem niezdatnego mięsa, przeprowadzaniem oczyszczania i odkażania odbywają się pod nadzorem służby weterynaryjnej resortu rolnictwa.
§  3.
Do obowiązków prezydiów powiatowych rad narodowych - powiatowych zarządów rolnictwa (zarządów weterynarii) należy:
1)
zaopatrzenie organów urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa w:
a)
odzież specjalną i ochronną oraz przybory do mycia i odkażania rąk i odzieży ochronnej personelu weterynaryjnego resortu rolnictwa oraz przedmiotów używanych do badania zwierząt rzeźnych i mięsa,
b)
noże, przybory do ich ostrzenia, haki, stemple i tusz do znakowania mięsa, przyrządy do pobierania i przesyłania prób mięsa,
c)
urządzenia laboratoriów, pracowni bakteriologicznych i stacji trychinoskopowych (mikroskopy, trychinoskopy, cieplarki, chłodnie laboratoryjne, autoklawy, odczynniki, barwiki, ściskacze, noże, nożyczki, szkło laboratoryjne itp.),
d)
urządzenia biurowe i szatni,
e)
materiały piśmienne i druki,
f)
czasopisma i książki fachowe,
g)
środki diagnostyczne (maleina, antygeny specyficzne itp.);
2)
utrzymanie w porządku, czystości i stanie używalności pomieszczeń określonych w § 1 oraz przedmiotów wymienionych w pkt 1;
3)
przesyłanie próbek mięsa do pracowni rozpoznawczych;
4)
zarządzanie mieniem będącym w posiadaniu organów urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
§  4.
Tracą moc ust. 1-5 i ust. 7 cz. II rozdz. B zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 grudnia 1948 r. w sprawie opłat za badanie zwierząt rzeźnych i mięsa (Monitor Polski Nr A-85, poz. 953) w stosunku do jednostek wymienionych w § 1 zarządzenia.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 23 marca 1955 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.36.355

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Niektóre obowiązki organów resortu rolnictwa oraz przemysłu mięsnego i mleczarskiego w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych.
Data aktu: 23/03/1955
Data ogłoszenia: 27/04/1955
Data wejścia w życie: 23/03/1955, 27/04/1955