Sprzedaż przez licytację nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 stycznia 1955 r.
w sprawie sprzedaży przez licytację nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy.

Na podstawie § 14 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie określenia organów właściwych do orzekania o przejściu depozytów na własność Państwa oraz zasad likwidacji i trybu postępowania z depozytami, jak również z sumami uzyskanymi z ich sprzedaży (Dz. U. Nr 41, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisant powinien niezwłocznie zawiadomić na piśmie miejscowo właściwe prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub dzielnicowej rady narodowej) o niesprzedaniu przedmiotu depozytu pomimo upływu trzech miesięcy od dnia otrzymania zlecenia.
§  2.
Prezydium rady narodowej zarządzając na podstawie otrzymanego zawiadomienia sprzedaż depozytu przez licytację zleca przeprowadzenie licytacji wydziałowi (oddziałowi) finansowemu.
§  3.
Wydział (oddział) finansowy obowiązany jest co najmniej na 7 dni przed terminem licytacji dokonać obwieszczenia podając czas, miejsce licytacji, krótki opis przedmiotów licytowanych, cenę wywołania oraz miejsce i czas oglądania przedmiotów podlegających sprzedaży.
§  4.
Licytację przeprowadza pracownik wydziału (oddziału) finansowego, wyznaczony przez kierownika tego wydziału (oddziału).
§  5.
Licytacja odbywa się publicznie i ustnie.
§  6.
Z przebiegu licytacji sporządza się protokół.
§  7.
Licytacji dokonywa się w miejscu i czasie, w którym należy spodziewać się dojścia licytacji do skutku.
§  8.
Licytacja rozpoczyna się od wywołania ceny.
§  9.
Cena wywołania wynosi trzy czwarte ceny ustalonej dla sprzedaży w komisie.
§  10.
Zaofiarowana cena przestaje wiązać, jeżeli inny uczestnik zaofiarował cenę wyższą.
§  11.
Prowadzący licytację przyzna własność sprzedanej rzeczy osobie, która zaofiarowała cenę najwyższą, jeżeli po trzykrotnym wezwaniu do dalszych postąpień nikt więcej nie zaofiarował.
§  12.
Nabywca obowiązany jest niezwłocznie uiścić cenę nabycia i odebrać rzecz. Nabywca nie może domagać się unieważnienia nabycia ani żądać zmniejszenia ceny.
§  13.
Uczestnik licytacji, który uchyla się od zapłaty zaofiarowanej ceny, zostanie pozbawiony możności udziału w licytacji, która zostanie wznowiona od ceny wywołania.
§  14.
Jeżeli nikt nie zaofiaruje przynajmniej ceny wywołania, uważa się, że licytacja nie doszła do skutku,
§  15.
W przypadku niedojścia licytacji do skutku prezydium rady narodowej zarządzi drugą licytację. Wyznaczenie drugiej licytacji wymaga ponownego obwieszczenia.
§  16.
Cena wywołania na drugiej licytacji będzie niższa o 1/4 od ceny wywołania na pierwszej licytacji.
§  17.
Prowadzący licytację wystawia pokwitowanie na kwoty pobrane za rzeczy sprzedane na licytacji.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.23.235

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sprzedaż przez licytację nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy.
Data aktu: 03/01/1955
Data ogłoszenia: 19/03/1955
Data wejścia w życie: 19/03/1955