Zasady zatrudniania i wynagradzania muzyków w uspołecznionych zakładach gastronomicznych.

UCHWAŁA NR 827
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 15 października 1955 r.
w sprawie zasad zatrudniania i wynagradzania muzyków w uspołecznionych zakładach gastronomicznych.

Celem uregulowania i ujednolicenia warunków pracy i płacy muzyków zatrudnionych w uspołecznionych zakładach gastronomicznych (zwanych dalej "zakładami") Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Przyjmowanie i zwalnianie całych zespołów muzyków oraz poszczególnych członków zespołu muzyków należy do dyrektora przedsiębiorstwa gastronomicznego po uprzednim uzgodnieniu ze Związkiem Zawodowym Pracowników Kultury.
§  2.
1.
Płace muzyków zatrudnionych w zakładach oparte są na systemie płacy godzinowej, przy czym wysokość stawki uzależniona jest od kwalifikacji muzyka i kategorii zakładu.
2.
Muzyk otrzymuje wynagrodzenie za faktyczne godziny pracy. Za faktyczne godziny pracy należy uważać czas grania w zakładzie, z wyłączeniem czasu przewidzianego na próby w zakładzie lub poza nim.
3.
Czas grania w zakładzie ustala umowa indywidualna.
§  3.
1.
Ustala się następujące stawki wynagrodzenia za jedną godzinę pracy:
Lp. Kategoria zakładu Stawki godzinowe w złotych
muzyk w zespole kierownik zespołu lub muzyk-solista
1 Zakłady specjalne 12 - 14,40 13,60 - 16.-
2 " I kategorii 10,40 - 13,45 12,00 - 14,40
3 " II " 7,20 - 10,40 9,00 - 12,00
4 " III " 5,60 - 7,20 7,20 - 9,00
2.
Muzycy obowiązani są do posiadania własnych instrumentów z wyjątkiem instrumentów klawiszowych oraz instrumentów o specjalnym przeznaczeniu.
3.
Za używanie własnych instrumentów nie przysługuje żadne dodatkowe wynagrodzenie.
§  4.
1.
Czas pracy muzyka zatrudnionego na pełnym etacie wynosi od 24 do 30 godzin w ciągu tygodnia, z tym że muzyk może być obowiązany do pracy w niedzielę, w zamian za co powinien otrzymać jeden dzień wolny od pracy w dzień powszedni. Ustalenie dnia wolnego od pracy następuje po porozumieniu kierownika zakładu z zespołem z góry na okres co najmniej jednego miesiąca.
2.
W ciągu 4-5 godzin pracy w zakładzie muzykom przysługuje jedna 30-minutowa przerwa na posiłek oraz 5-minutowe przerwy po każdej przepracowanej godzinie. Przerwy 5-minutowe po każdej przepracowanej godzinie należą się również muzykom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin pracy.
3.
Kierownik zakładu może nie częściej niż cztery razy w miesiącu rozłożyć dzienny czas grania zespołu, zatrudnionego na pełnym etacie, na dwa okresy, rozdzielone dłuższą przerwą. Kierownik może ponadto nie częściej niż dwa razy w miesiącu zarządzić - w przypadkach uzasadnionych ważną przyczyną - przesunięcie ustalonego czasu rozpoczęcia pracy, jednakże obowiązany jest zawiadomić o tym zespół na trzy dni przed wyznaczonym terminem.
§  5.
1.
Muzycy zatrudnieni na pełnym etacie, z którymi zawarto umowę o pracę w wymiarze od 24 do 30 godzin w tygodniu, mają prawo do świadczeń przysługujących pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.
2.
Muzycy zatrudnieni w dwóch lub więcej zakładach gastronomicznych w niepełnym wymiarze godzin których łączny czas pracy w tych zakładach wynosi od 24 do 30 godzin pracy tygodniowo, mają prawo do świadczeń, przysługujących pracownikom o pełnym wymiarze czasu pracy.
3.
Do muzyków zatrudnionych w mniejszym wymiarze godzin pracy należy stosować przepisy obowiązujące pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.
§  6.
1.
Za normalną pracę nocną, wykonywaną po godzinie 22, kierownik zespołu i muzycy oprócz wynagrodzenia godzinowego otrzymują dodatek specjalny, wynoszący 10% zasadniczej płacy godzinowej ustalonej na podstawie § 2 ust. 2.
2.
Za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy kierownik zespołu i muzycy otrzymują dodatkowe wynagrodzenie według ogólnie obowiązujących zasad.
3.
Za pracę w noc sylwestrową - niezależnie od wynagrodzenia godzinowego przysługującego na podstawie obowiązujących przepisów - kierownik zespołu i muzycy, jeżeli praca trwa co najmniej 6 godzin, otrzymują dodatek ryczałtowy w wysokości 300 zł - 500 zł w zależności od kategorii zakładu.
§  7.
1.
Zespół muzyczny zatrudniony na pełnym etacie może być zatrudniony poza siedzibą zakładu najwyżej przez trzy miesiące w roku; po upływie tego czasu zespół powinien być przeniesiony z powrotem i zatrudniony w stałym miejscu pracy.
2.
Muzycy delegowani do pracy w innej miejscowości otrzymują diety oraz zwrot kosztów podróży i bezpłatne zakwaterowanie według obowiązujących przepisów.
§  8.
Muzycy otrzymują wyżywienie dzienne według zasad, stosowanych do pracowników w zakładach przedsiębiorstw gastronomicznych.
§  9.
1.
Kierownik zespołu muzycznego odpowiedzialny jest za właściwe rozplanowanie i ścisłe wykonanie planu repertuaru uzgodnionego z kierownikiem zakładu oraz za opracowanie partytur i dostarczanie ich członkom zespołu.
2.
Koszty zakupu potrzebnych materiałów nutowych oraz przewidzianych repertuarem wydawnictw muzycznych ponosi zakład.
§  10.
1.
Zakład obowiązany jest wyznaczyć odpowiednie i właściwie zabezpieczone pomieszczenia dla przechowania instrumentów muzycznych oraz ponosi odpowiedzialność za całość i bezpieczeństwo zostawionych w tym pomieszczeniu instrumentów.
2.
Zakład ponosi odpowiedzialność za zniszczenie lub uszkodzenie w czasie pracy instrumentów stanowiących własność muzyków, o ile uszkodzenie wynikło bez winy muzyka i nie zostało spowodowane zużyciem instrumentów.
§  11.
W razie śmierci muzyka, którego czas pracy w różnych przedsiębiorstwach w zawodzie muzyka bądź w zawodowych zespołach muzycznych wynosi łącznie co najmniej 10 lat, zakład obowiązany jest, niezależnie od świadczeń ubezpieczenia społecznego, wypłacić rodzinie zmarłego odprawę pośmiertną w wymiarze i na warunkach przewidzianych obowiązującymi przepisami prawnymi.
§  12.
W sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszej uchwały wzajemne prawa i obowiązki pracodawców i muzyków, zrzeszonych w Związku Zawodowym Pracowników Kultury i zatrudnionych w zakładach gastronomicznych, regulują przepisy ogólnego ustawodawstwa pracy.
§  13.
Zaleca się wprowadzenie warunków pracy i płacy muzyków, ustalonych w niniejszej uchwale, również w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się właściwym ministrom.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1955 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.100.1396

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady zatrudniania i wynagradzania muzyków w uspołecznionych zakładach gastronomicznych.
Data aktu: 15/10/1955
Data ogłoszenia: 31/10/1955
Data wejścia w życie: 01/11/1955