Stosowanie zwolnień i ulg na podstawie art. 22 prawa celnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 15 stycznia 1954 r.
w sprawie stosowania zwolnień i ulg na podstawie art. 22 prawa celnego.

Na podstawie art. 22 ust. II i art. 135 prawa celnego z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. z 1933 r. Nr 84, poz. 610, z 1945 r. Nr 12, poz. 64, z 1946 r. Nr 34, poz. 209 i z 1952 r. Nr 10, poz. 53) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zwalnia się od opłat celnych następujące przedmioty, przywożone przez podróżnych z zagranicy:
1)
odzież, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe, poduszki, pledy, książki i inne przedmioty codziennego użytku;
2)
jeden aparat fotograficzny z trzema rolkami błon fotograficznych;
3)
jedna podróżna maszyna do pisania;
4)
wózki dla dzieci i do przewożenia chorych, jeżeli dzieci i chorzy, dla których są przeznaczone wózki, przyjeżdżają jednocześnie z wózkami;
5)
ekwipunek turystyczny, sprzęt sportowy (łyżwy, narty, jednoosobowe lub dwuosobowe kajaki, sanki, rakiety itp.);
6)
drobne instrumenty muzyczne, jak skrzypce, flety, trąbki itp.;
7)
narzędzia, przyrządy i instrumenty niezbędne do wykonywania zawodu;
8)
żywność i owoce w łącznej ilości 10 kg, z tym że ilość owoców nie może przekraczać 3 kg, ilość cukru i wyrobów z cukrem - 1 kg, a ilość przywożonych używek, jak kawa, herbata, kakao, oraz przypraw korzennych - 1 kg;
9)
spirytus lub napoje spirytusowe - 1 butelka o pojemności nie przekraczającej 1 litra; tytoń i wyroby tytoniowe - w ilości 200 g tytoniu albo 200 sztuk papierosów, albo 80 sztuk cygar albo 40 g tabaki; zapałki - do 10 pudełek zawierających do 50 sztuk w jednym pudełku; karty do gry - 2 talie luzem; wino, moszcz winny i miód pitny - 1 butelka o pojemności nie przekraczającej 1 litra; piwo - 1 litr; bibułka do palenia tytoniu - 2 arkusze albo 2 książeczki lub 2 pudełka gilz;
10)
lekarstwa w ilości do 2 kg, z wyłączeniem lekarstw zawierających środki odurzające.
§  2.
1.
Zwolnienia od opłat celnych stosuje się do przedmiotów wymienionych w § 1, jeżeli przedmioty te są przeznaczone do osobistego użytku podróżnego.
2.
Zwolnienia od opłat celnych stosuje się do przedmiotów wymienionych w § 1 pkt 1-7, jeżeli przedmioty te są używane. Nie stanowi przeszkody do zwolnienia od opłat celnych brak wyraźnych śladów używania tych przedmiotów.
§  3.
Zwalnia się od opłat celnych przywożone przez podróżnych z zagranicy upominki, jak np.:
1)
jeden zegarek na rękę lub kieszonkowy, nawet z metali szlachetnych;
2)
jeden budzik;
3)
dwie pary pończoch nylonowych;
4)
dwie pary pończoch jedwabnych;
5)
jedna chustka jedwabna na głowę;
6) 1
kupon materiału wełnianego o podwójnej szerokości do 3,5 m lub o pojedynczej - do 7 m albo odzież z tej ilości materiału;
7)
materiał bawełniany lub ze sztucznego jedwabiu w ilości do 8 m;
8)
torebka damska lub teczka;
9)
odzież, bielizna - dla dzieci w ilości do 5 kg, z wyjątkiem futer;
10)
zabawki w ilości 5 kg;
11)
jedno pióro wieczne;
12)
jedna para obuwia.
§  4.
Podróżnymi w rozumieniu zarządzenia są osoby przekraczające granicę na podstawie paszportów zagranicznych, z wyjątkiem osób należących do obsługi publicznych środków przewozowych.
§  5.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają odrębnych zarządzeń dotyczących bagażu pasażerskiego przewożonego przez granicę.
§  6.
Przewidzianych w art. 22 ust. II pkt 8 prawa celnego zwolnień od opłat celnych honorowych upominków oraz nagród uzyskanych na zagranicznych kongresach, wystawach, konkursach, zawodach sportowych itp. dokonują urzędy celne na podstawie dyplomów nadania, zaświadczeń organizacji przydzielających upominki czy nagrody lub zaświadczeń odpowiedniego urzędu zagranicznego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Za upominki oraz nagrody uważa się również przedmioty codziennego użytku, jak np. sprzęt sportowy, obuwie, kupon materiału wełnianego itp.
§  7.
Zwolnień przewidzianych w art. 22 ust. II pkt 18 prawa celnego może udzielać Centralny Zarząd Ceł na wniosek osoby zainteresowanej po przedłożeniu zaświadczenia prezydium powiatowej rady narodowej stwierdzającego fakt i rozmiary klęski żywiołowej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 9 lutego 1954 r.
1 § 3 pkt 6 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 8 lutego 1954 r. o sprostowaniu błędu (M.P.54.A-15.315).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024