Pobór energii elektrycznej w budynkach nowooddawanych do użytku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 3 lipca 1954 r.
w sprawie poboru energii elektrycznej w budynkach nowooddawanych do użytku. *

W celu ustalenia zasad właściwego pobierania energii elektrycznej przez użytkowników nowooddawanych budynków - na podstawie art. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1952 r. o organizacji władz naczelnych w dziedzinie przemysłu ciężkiego (Dz. U. Nr 11, poz. 67), ustawy z dnia 30 grudnia 1950 r. o organizacji władz i instytucji w dziedzinie budownictwa (Dz. U. z 1950 r. Nr 58, poz. 523 i z 1952 r. Nr 34, poz. 235) oraz § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz w sprawie określenia władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej (Dz. U. z 1950 r. Nr 26, poz. 233 i z 1952 r. Nr 41, poz. 279) - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Instalacje elektryczne wykonane wewnątrz budynków, bez względu na to czy zasilane będą z sieci stałej, czy też z sieci placu budowy, podlegają komisyjnemu odbiorowi technicznemu przez organy właściwego terenowo zakładu zbytu energii.
2.
Zakład zbytu energii po komisyjnym - łącznie z przedstawicielem inwestora i wykonawcy - stwierdzeniu, że instalacja wewnętrzna wykonana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami, instaluje w każdym lokalu licznik pomiaru energii elektrycznej.
§  2.
1.
Linie zasilające i przyłącza, wykonane zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją techniczną i planem inwestycyjnym, jako inwestycje nowe, podlegają odbiorowi i przekazaniu jako majątek trwały do eksploatacji terenowym zakładom sieci elektrycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
W przypadku gdy z przyczyn obiektywnych brak czasu nie pozwala na wykonanie sieci elektrycznej stałej zgodnie z dokumentacją (braki materiałowe, dokumentacyjne lub trudności terenowe), a istnieje możliwość wydzielenia z istniejącej na placu budowy sieci elektrycznej linii zasilającej budynek lub budynki, stosuje się linie określone jako tymczasowe, odpowiadające przepisom i warunkom zawartym w instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia.
3.
Wykonane na zlecenie inwestora linie tymczasowe, odpowiadające zatwierdzonej dokumentacji, w uzgodnieniu z terenowymi zakładami sieci elektrycznych, podlegają przekazaniu tym zakładom do czasowej odpłatnej eksploatacji i konserwacji na podstawie zlecenia inwestora. Dotyczy to tymczasowych linii zasilających, przyłączonych do stałej stacji transformatorowej bądź tymczasowej placu budowy, lecz na wydzielonym obwodzie. Stan tymczasowy od chwili przyjęcia przez zakłady sieci elektrycznych nie może trwać dłużej niż 1 rok. W wyjątkowych uzasadnionych przypadkach przesunięcie terminu uzgadnia Minister Budownictwa Miast i Osiedli z Ministrem Energetyki.
4.
W przypadku gdy nie ma możności zasilania budynku w energię elektryczną zgodnie z przepisami ust. 1, 2 i 3, należy wykonać prowizoryczne przyłącze do istniejącej na placu budowy sieci elektrycznej. Konserwacja takich przyłączy należy do przedsiębiorstwa wykonawczego i przyłącza te nie podlegają przekazaniu zakładom sieci elektrycznych. Dopuszczalny czas trwania przyłączy prowizorycznych i warunki szczegółowe określa instrukcja stanowiąca załącznik do zarządzenia.
§  3.
1.
W przypadku niemożności wykonania inwestycji stałej sieci elektrycznej zewnętrznej zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją, jak np. ze względu na trudności terenowe, zakłady sieci elektrycznych będą przyjmować zmienioną linię zgodnie z dokumentacją z naniesionymi poprawkami, uzgodnionymi z zakładem zbytu energii i zakładem sieci elektrycznych.
2.
Sieć elektryczna zewnętrzna stała, wykonana zgodnie z dokumentacją, może być przekazywana etapowo zakładom sieci elektrycznych jako majątek trwały, jeżeli stanowi co najmniej jedną linię zasilającą poszczególny przekazywany budynek, pod warunkiem uprzedniego przekazania stacji zasilającej ten obwód.
§  4.
1.
Pomiarów i rozliczeń za zużytą przez odbiorców energię elektryczną w przypadkach objętych § 2 ust. 1, 2 i 3 dokonuje się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Pomiarów i rozliczeń za zużytą przez odbiorców energię elektryczną w przypadku objętym § 2 ust. 4 dokonują zakład zbytu energii i miejskie przedsiębiorstwo inkasa zgodnie z warunkami zawartymi w instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia.
§  5.
Zarządzenie obowiązuje przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Energetyki oraz przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Gospodarki Komunalnej na terenach działalności tych przedsiębiorstw w zakresie gospodarki energetycznej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Energetyki: B. Jaszczuk

Minister Gospodarki Komunalnej: F. Baranowski

Minister Budownictwa Miast i Osiedli: R. Piotrowski

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE POBORU ENERGII ELEKTRYCZNEJ W BUDYNKACH NOWOODDAWANYCH DO UŻYTKU

I.

Instalacja elektryczna wewnętrzna.

1.
Instalacje elektryczne wewnętrzne zgłasza do odbioru komisyjnego w zakładzie zbytu energii wykonawca.
2.
Umowy o zakładanie liczników zawiera z zakładami zbytu energii właściwy odbiorca energii, tj. administracja osiedla lub użytkownik lokalu.
3.
Odbiór komisyjny instalacji powinien być protokolarny. Odbioru dokonuje organ kontrolny zakładu zbytu energii w obecności przedstawicieli inwestora, wykonawcy i administracji osiedla.
4.
Protokół przyjęcia instalacji przez zakłady zbytu energii powinien być załączony do akt ostatecznego odbioru budynku przez inwestora oraz do akt przekazania obiektu użytkownikowi.
5.
W przypadku nieprzyjęcia instalacji komisja ustala protokolarnie termin usunięcia usterek i ponownego odbioru.

II.

Sieć elektryczna zewnętrzna niskiego napięcia (linie zasilające i przyłącza).

1.
Linia zasilająca tymczasowa powinna odpowiadać następującym warunkom:
1)
linia taka powinna być wydzielona z ogólnej sieci elektrycznej, zasilającej plac budowy;
2)
zasilanie linii następuje z istniejącej na terenie stacji transformatorowej stałej lub prowizorycznej, tj. zasilającej plac budowy, przez przyłączenie do tablicy rozdzielczej niskiego napięcia przed licznikiem głównym mierzącym energię dla potrzeb budowy;
3)
do linii wydzielonej zasilającej budynek lub budynki przekazane do użytku nie mogą być podłączane odbiory dla potrzeb placu budowy bez uprzedniej zgody zakładu zbytu energii i po zastosowaniu indywidualnego pomiaru zużycia energii;
4)
na trasie przebiegu linii nie mogą być prowadzone roboty budowlane bez uzyskania zgody zakładów sieci elektrycznych;
5)
linia powinna odpowiadać pod względem technicznym i bezpieczeństwa obowiązującym przepisom dla linii stałych,
2.
Tryb odbioru i przekazania linii do czasowej eksploatacji jest następujący:
1)
należy sporządzić na tak wykonaną linię dokumentację techniczną inwentaryzacyjną (rysunki, wykaz materiałów i urządzeń); opracowuje ją wykonawca na zlecenie inwestora;
2)
odbiór i przekazanie do czasowej odpłatnej eksploatacji i konserwacji zakładom sieci elektrycznej następuje protokolarnie.
3.
Okres trwania zasilania linią tymczasową ustali inwestor przy przekazywaniu jej zakładom sieci elektrycznej indywidualnie w każdym przypadku, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie może on przekraczać okresu jednego roku przewidzianego zarządzeniem.
4.
Warunki wykonania przyłączy prowizorycznych w myśl § 2 ust. 4 zarządzenia muszą być następujące:
1)
zasilanie w energię elektryczną użytkowników budynku dokonane być powinno przez przyłączenie się do sieci elektrycznej zasilającej plac budowy;
2)
pomiar energii zużywanej przez każdego użytkownika w tak podłączonym budynku powinien odbywać się przez liczniki traktowane jako podliczniki w stosunku do licznika głównego dla placu budowy;
3)
przyłącze powinno odpowiadać obowiązującym przepisom (rodzaj użytych materiałów, przekroje przewodów i zabezpieczenia);
4)
czas trwania takiego sposobu zasilania w energię elektryczną nie może przekraczać czterech miesięcy; w przypadku przewidywania dłuższego terminu należy zbudować oddzielną tymczasową linię zasilającą zgodnie z zasadami ust. 1, 2 i 3 niniejszego rozdziału;
5)
zasilanie budynku w sposób prowizoryczny nie może stanowić przeszkody przy przekazywaniu go do użytku, z tym zastrzeżeniem, że odbiorcy powinni być powiadomieni przez administrację o konieczności ograniczenia pobierania energii;
6)
w przypadku niemożności wykonania przyłączy prowizorycznych dla podłączenia dodatkowych odbiorców, co powinno być stwierdzone na piśmie przez generalnego wykonawcę i zakład zbytu energii z uzasadnieniem warunków technicznych, inwestor zobowiązany jest do zlecenia wykonania linii tymczasowych po uprzednim sporządzeniu dokumentacji technicznej z zachowaniem pozostałych zasad, podanych w ust. 1, 2 i 3 niniejszego rozdziału;
7)
w przypadku braku właściwej mocy transformatora i niemożności jego wymiany na większy należy zawrzeć porozumienie stron zainteresowanych, tj. zakładu sieci elektrycznych, zakładu zbytu energii, wykonawcy i administracji osiedla, o dostawie energii elektrycznej ograniczonej w czasie i wysokości pobierania mocy; o uzgodnieniu takim administracja osiedla obowiązana jest powiadomić użytkowników.

III.

Pomiary i rozliczenia za zużytą energię.

1.
Pomiar energii elektrycznej i rozliczenie za jej zużycie w przypadku objętym § 2 ust. 4 zarządzenia dokonywane powinny być następująco:
1)
na terenach, które objęte są działalnością miejskich przedsiębiorstw inkasa - pomiaru i rozliczenia powinno dokonywać miejskie przedsiębiorstwo inkasa;
2)
na terenach, które objęte są działalnością inkasa resortu energetyki - pomiaru i rozliczenia powinien dokonywać właściwy terenowy organ inkasa zgodnie z ustalonym ogólnie trybem;
3)
rozliczenie z wykonawcą budowlanym powinno obejmować różnicę z wyniku pomiaru licznika placu budowy i sumy pomiarów na licznikach odbiorców - użytkowników w blokach mieszkalnych z uwzględnieniem różnicy taryf;
4)
dostawa energii w tym przypadku traktowana jest jako tymczasowa i w umowie z odbiorcą należy zaznaczyć, że dostawcą bezpośrednim energii elektrycznej odpowiedzialnym za ciągłość i jakość dostawy nie jest zakład zbytu energii, lecz plac budowy, a licznik w lokalu jest podlicznikiem w celu kontroli i umożliwienia inkasa przez zakład zbytu energii.
2.
Z chwilą wybudowania linii zasilającej stałej lub tymczasowej i po odbiorze ich przez zakłady sieci elektrycznej następuje zmiana w umowie przez zniesienie klauzuli wynikającej z ust. 1 pkt 4 niniejszego rozdziału.
* Z dniem 1 stycznia 1965 r. przepisy nin. zarządzenia tracą moc w zakresie unormowanym zarządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 24 sierpnia 1964 r. w sprawie zasad przyłączania do wspólnej sieci urządzeń do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, rozdzielania i odbioru energii elektrycznej i cieplnej oraz paliw gazowych (M.P.64.62.286).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024