Zasady ustalania cen detalicznych oraz tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEJ KOMISJI CEN
z dnia 9 lipca 1954 r.
w sprawie zasad ustalania cen detalicznych oraz trybu postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.

Na podstawie § 16 uchwały nr 352 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie uruchomienia oddziałów produkcji artykułów powszechnego użytku z odpadów w kluczowych przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-59, poz. 791) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) - wydziały handlu, zwane dalej "wydziałami handlu PWRN", do ustalania cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.
§  2.
Wnioski o ustalenie ceny detalicznej artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej składają przedstawiciele przemysłu łącznie z wzorami (próbkami) do wydziału handlu PWRN właściwego dla miejsca siedziby producenta.
§  3.
Przy ustalaniu cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej uwzględnia się następujące zasady:
1)
ceny detaliczne artykułów powszechnego użytku identycznych co do gatunku, jakości i rodzaju z artykułami produkowanymi z surowców i materiałów pełnowartościowych powinny być ustalane w wysokości równej cenom artykułów wytwarzanych z pełnowartościowych surowców i materiałów;
2)
ceny detaliczne artykułów powszechnego użytku nie posiadających swoich odpowiedników w produkcji przemysłu kluczowego powinny być ustalane, w relacji do cen artykułów podobnych lub zbliżonych, z tym że poziom cen musi być zgodny z sytuacją rynkową tak aby nie dopuścić do powstawania nadmiernych remanentów bądź też spekulacji;
3)
od zasad ustalania cen podanych w ust. 1 i 2 odstąpić można tylko w przypadku, gdy chodzi o artykuły wybitnie deficytowe na rynku. Wówczas można ustalić ceny na poziomie wyższym od cen takich samych artykułów produkowanych przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego z pełnowartościowych surowców, lecz nie wyższym niż wynikający z kalkulacji producenta;
4)
na identyczne artykuły powszechnego użytku niezależnie od zakładu produkcyjnego ustala się jedną cenę.
§  4.
1.
W decyzji ustalającej ceny detaliczne należy podawać obowiązujące dla danego artykułu rabaty: hurtowy i detaliczny.
2.
Wydziały handlu PWRN przesyłają odpisy decyzji ustalających ceny detaliczne do wiadomości Państwowej Komisji Cen.
3.
Za opiniowanie kalkulacji na artykuły powszechnego użytku nie pobiera się żadnych opłat.
4.
Wydziały handlu PWRN prowadzą ewidencję ustalonych cen detalicznych z uwzględnieniem krótkiego opisu technicznego danego artykułu.
§  5.
1.
W rozliczeniach pomiędzy zakładami przemysłowymi a odbiorcą producent fakturuje towar po cenach detalicznych pomniejszonych o odpowiednie rabaty:

dla detalu o rabat detaliczny,

dla hurtu o rabat detaliczny i hurtowy.

2.
Oddziały zaopatrzenia robotniczego otrzymują towar po cenach detalicznych pomniejszonych o rabat detaliczny.
§  6.
Od decyzji wydziału handlu PWRN ustalającej ceny detaliczne przysługuje zakładowi produkcyjnemu odwołanie do Państwowej Komisji Cen za pośrednictwem wydziału handlu PWRN w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1954 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-67.853

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady ustalania cen detalicznych oraz tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.
Data aktu: 09/07/1954
Data ogłoszenia: 19/07/1954
Data wejścia w życie: 01/08/1954