Warunki wypłaty premii za wykonanie planów produkcyjnych.

UCHWAŁA NR 356
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 maja 1954 r.
o warunkach wypłaty premii za wykonanie plenów produkcyjnych.

§  1.
1.
Wypłata premii należnej pracownikom inżynieryjno-technicznym i administracyjnym, zatrudnionym w państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstwach przemysłowych, handlowych i usługowych, z tytułu wykonania i przekroczenia:
1)
planu produkcji, usług lub obrotu,
2)
planu inwestycyjnego - w odniesieniu do pracowników służb inwestycyjnych,
3)
planu wydajności

może być dokonywana na podstawie obowiązujących regulaminów premiowania, w ramach zatwierdzonego na dany miesiąc planu funduszu płac, skorygowanego stosownie do obowiązujących przepisów o bankowej kontroli funduszu płac (uchwała nr 53 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie wzmocnienia kontroli funduszu piać w gospodarce socjalistycznej - Monitor Polski Nr A-15, poz. 210 - i uchwała nr 54 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie zasad bankowej kontroli płac w państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstwach przemysłowych, handlowych i usługowych na rozrachunku gospodarczym - Monitor Polski z 1953 r. Nr A-15, poz. 211, Nr A-33, poz. 431, Nr A-72, poz. 867 i Nr A-110, poz. 1492 oraz z 1954 r. Nr A-36, poz. 499). Zasady ustalone dla przedsiębiorstw należy stosować również w odniesieniu do zakładów pracy, które zgodnie z obowiązującymi przepisami o bankowej kontroli funduszu płac przedkładają bezpośrednio w banku finansującym zapotrzebowanie na środki płatnicze, przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń pracownikom.

2.
Wypłata premii kwartalnej nie może spowodować przekroczenia skorygowanego funduszu płac za cały kwartał, za który premia przysługuje.
3.
Wypłata premii, określonej w ust. 1, może nastąpić po zarezerwowaniu środków na wypłatę należności z tytułu:
1)
płac robotników,
2)
stałych elementów wynagrodzenia pracowników inżynieryjno technicznych, administracyjnych, finansowo księgowych i inwestycyjnych.
4.
W przedsiębiorstwach, w których plany funduszu płac nie uwzględniają podziału na fundusz płac dla poszczególnych grup pracowników, właściwi ministrowie (kierownicy centralnych urzędów) wydadzą zarządzenia ustalające sposób zarezerwowania środków na wypłatę należności, o których mowa w ust. 3.
5.
Należności z tytułu premii określonych w ust. 1, wstrzymane na skutek przekroczenia skorygowanego funduszu płac, nie mogą być wypłacane z oszczędności funduszu płac, osiągniętych w następnych mięsiwach.
§  2.
W przypadkach gdy kwota przeznaczona do wypłaty premii, ustalona zgodnie z § 1, nie wystarcza na wypłatę premii w pełnej wysokości, przewidzianej w danych warunkach regulaminem premiowania, wówczas dyrektor przedsiębiorstwa zawiadamia o tym dyrektora jednostki bezpośrednio nadrzędnej. Dyrektor jednostki bezpośrednio nadrzędnej określa wysokość premii dla dyrektora i jego zastępców, a dyrektor przedsiębiorstwa dla pracowników przedsiębiorstwa (zakładu pracy). Łączna wysokość wyznaczonej premii nie może przekraczać kwoty obliczonej zgodnie z § 1.
§  3.
Wypłaty premii przysługującej pracownikom na podstawie obowiązujących regulaminów premiowania z tytułu:
1)
oszczędności w zużyciu materiałów i paliwa,
2)
przekroczenia zaplanowanych wskaźników jakości i obniżki kosztów własnych

usprawiedliwiają wypłaty ponad zatwierdzony i skorygowany fundusz płac na dany miesiąc i nie mogą spowodować wstrzymania przez banki wypłaty środków na płace.

§  4.
W wyjątkowych przypadkach, kiedy względne przekroczenie funduszu płac przy wykonaniu lub przekroczeniu planu produkcji (obrotu, usług) nastąpiło z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa, które nie miało wpływu na usunięcie tych przyczyn, lub jeśli to przekroczenie funduszu płac zapobiegło powstaniu znaczniejszych strat dla gospodarki narodowej, minister (kierownik centralnego urzędu) może zezwolić na wypłatę premii określonej w § 1 ust. 1, jednak w wysokości niewyższej od premii, jaka by przysługiwała zgodnie z obowiązującymi regulaminami premiowania za wykonanie planu produkcji (obrotu, usług) w wysokości skutkującej wypłatę premii. Przekroczenia te uznaje się za usprawiedliwione.
§  5.
1.
Minister Energetyki może zezwolić na wypłatę premii przewidzianej w obowiązujących regulaminach premiowania za wykonanie planu produkcji pracownikom zakładów wytwarzających energię elektryczną, jeżeli niewykonanie planu produkcji mierzonej w kWh było wynikiem decyzji organów Państwowej Dyspozycji Mocy, ograniczającej pobór mocy elektrycznej z danego zakładu. Wypłata premii w takich przypadkach nie może spowodować przekroczenia zatwierdzonego na dany miesiąc planu funduszu płac.
2.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, przysługują również ministrom sprawującym nadzór nad zakładami przemysłowymi wytwarzającymi energię elektryczną.
§  6.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Finansów może na wniosek właściwego ministra zezwolić - jeżeli to jest uzasadnione wyjątkowymi okolicznościami, a w szczególności progresywnym systemem płac, obowiązującym w przeważającej części w danej gałęzi gospodarki - na inny od określonego uchwałami nr 53 i 54 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. sposób korygowania funduszu płac w zależności od wykonania planów produkcji (obrotu, usług).
§  7.
Przepisy uchwały obowiązują poczynając od wypłaty premii za miesiąc wrzesień 1954 r., o czym należy zawiadomić pracowników przedsiębiorstw w terminie do dnia 1 sierpnia 1954 r.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów oraz właściwym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024