Szczegółowy tryb finansowania państwowych ośrodków maszynowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 maja 1954 r.
w sprawie szczegółowego trybu finansowania państwowych ośrodków maszynowych.

Na podstawie § 11 lit. a) uchwały nr 128 Prezydium Rządu z dnia 27 marca 1954 r. w sprawie organizacji finansowej i trybu finansowania państwowych ośrodków maszynowych (Monitor Polski Nr A-32, poz. 466) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kredyty budżetowe przeznaczone na finansowanie państwowych ośrodków maszynowych są otwierane przez Ministra Finansów Ministerstwu Rolnictwa - Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych jednorazowo na każdy okres kwartalny w wysokości wynikającej z planu gospodarczo-finansowego na dany kwartał, objętego zbiorczym planem rocznym.
2.
Ministerstwo Rolnictwa - Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych przekazuje otwarte kredyty budżetowe zarządom państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa na zasadach wymienionych w ust. 1 z podziałem na poszczególne pozycje budżetowe.
3.
Zarządy państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa przekazują kredyty budżetowe podległym państwowym ośrodkom maszynowym na zasadach określonych w ust. 1 i 2.
§  2.
1.
Oddziały Narodowego Banku Polskiego uruchamiają poszczególnym państwowym ośrodkom maszynowym zaliczkowo do 75% kredytów przekazanych na dany kwartał.
2.
Dalsze środki finansowe oddział Narodowego Banku Polskiego uruchamia na podstawie wniosku państwowego ośrodka maszynowego w ramach stojących do dyspozycji na dany kwartał kredytów budżetowych. Wniosek powinien być sporządzony w oparciu o aktualne sprawozdanie z wykonania planu rzeczowego oraz przewidywane wykonanie do końca kwartału.
§  3.
1.
W przypadku stwierdzenia przez zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa lub przez oddział Narodowego Banku Polskiego finansujący dany państwowy ośrodek maszynowy, że wykorzystanie zaliczkowo uruchomionych kredytów budżetowych zostało przekroczone przez państwowy ośrodek maszynowy w stosunku do rzeczowego wykonania usług, oddział Narodowego Banku Polskiego blokuje otwarte kredyty budżetowe w wysokości sumy przekroczenia odnośnej pozycji, zawiadamiając o tym niezwłocznie zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
2.
W przypadku stwierdzenia przez zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa lub przez oddział Narodowego Banku Polskiego, że państwowy ośrodek maszynowy wykorzystał kredyty budżetowe niezgodnie z przeznaczeniem, oddział Narodowego Banku Polskiego blokuje uruchomione kredyty w wysokości sumy wydatkowanej niezgodnie z przeznaczeniem w tej pozycji, do której należy wydatek sfinansowany niezgodnie z przeznaczeniem, zawiadamiając o tym niezwłocznie zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
3.
Zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim -zarządzie rolnictwa obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie właściwy oddział. Narodowego Banku Polskiego o każdym stwierdzonym przez siebie przypadku przekroczenia przez państwowy ośrodek maszynowy kredytów budżetowych (ust. 1) lub wykorzystania tych kredytów niezgodnie z ich przeznaczeniem (ust. 2).
4.
Odblokowania kredytów dokonuje oddział Narodowego Banku Polskiego na podstawie decyzji kierownika zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa, który obowiązany jest zarządzić jednocześnie zbadanie gospodarki państwowego ośrodka maszynowego i podjąć kroki w kierunku zlikwidowania nieprawidłowości.
§  4.
1.
W przypadku przekroczenia kwartalnego planu produkcyjnego państwowy ośrodek maszynowy może uzyskać kredyt bankowy w rozmiarach odpowiadających przekroczeniu planowanych zadań rzeczowych na podstawie uzasadnionego wniosku zaopiniowanego pozytywnie przez zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
2.
Spłaty kredytów bankowych dokonują oddziały Narodowego Banku Polskiego z kredytów budżetowych otwartych na następny kwartał zawiadamiając o tym zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
§  5.
1.
Kredyty budżetowe nie wykorzystane przez państwowy ośrodek maszynowy do końca kwartału, jak również sumy zablokowane przez oddział Narodowego Banku Polskiego w związku z wykorzystaniem kredytów budżetowych niezgodnie z przeznaczeniem lub przekroczeniem kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług powinny być z końcem każdego kwartału odprowadzone przez oddział Narodowego Banku Polskiego na rachunek zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
2.
Z rachunku tego zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa przekazuje środki dla tych państwowych ośrodków maszynowych, których kredyty budżetowe zostały w części zużyte na spłatę kredytów bankowych (§4 ust. 2).
§  6.
1.
Po sporządzeniu przez państwowe ośrodki maszynowe bilansów kwartalnych oddziały Narodowego Banku Polskiego dokonują rozliczenia wykorzystanych przez państwowe ośrodki maszynowe kredytów budżetowych. W przypadku gdy wykorzystanie środków finansowych było wyższe niż to wynika z rzeczowego wykonania usług lub wydatkowanie nastąpiło niezgodnie z przeznaczeniem, oddziały Narodowego Banku Polskiego blokują otwarte i nie wykorzystane kredyty budżetowe danego kwartału lub w razie ich wyczerpania kolejną zaliczkę w wysokości odpowiadającej sumie przekroczenia.
2.
Zablokowane kredyty budżetowe oddział Narodowego Banku Polskiego przekazuje na rachunek zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
§  7.
1.
Środki nagromadzone z tytułu rozliczeń wymienionych w §§ 5 i 6 zarządy państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa - po przekazaniu dla państwowych ośrodków maszynowych środków, o których mowa w § 5 ust. 2 - odprowadzają na rachunek Ministerstwa Rolnictwa - Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych.
2.
Z rachunku tego Ministerstwo Rolnictwa - Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych przekazuje odpowiednie środki zarządom państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa, wykazującym niedobór środków budżetowych w związku ze spłatą kredytów bankowych udzielonych państwowym ośrodkom maszynowym.
3.
Pozostała kwota na rachunku Ministerstwa Rolnictwa - Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych stanowi rezerwę, której wykorzystanie uzależnione jest od decyzji Ministra Finansów.
§  8.
W IV kwartale nie mogą być udzielane kredyty bankowe.
§  9.
Przepisy niniejsze nie mają zastosowania do kredytów budżetowych przewidzianych na płace w pozycjach budżetowych "b", "c, "d".
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024