Opłaty za przemiał gospodarczy zbóż oraz ceny za zboże, pochodzące z tytułu opłat za przemiał gospodarczy i wpłat na rzecz Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych.

UCHWAŁA NR 283
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1954 r.
w sprawie opłat za przemiał gospodarczy zbóż oraz cen za zboże, pochodzące z tytułu opłat za przemiał gospodarczy i wpłat na rzecz funduszu Remontów Młynów Gospodarczych.

Na podstawie art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) oraz w związku z § 2 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie artykułów i usług, których ceny, opłaty lub stawki taryfowe albo wytyczne dla ich ustalenia określa Rada Ministrów (Dz. U. Nr 31, poz. 125), Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Opłaty za przemiał gospodarczy zbóż pobiera się w gotówce lub w naturze.
§  2.
1.
Do uiszczania opłat za przemiał gospodarczy w gotówce uprawnieni są:
a)
gospodarstwa otrzymujące zboże w ramach planów gospodarczych na zlecenie "Polskich Zakładów Zbożowych" (PZZ),
b)
gospodarstwa pomocnicze szpitali, sanatoriów, prewentoriów, uzdrowisk, szkół państwowych, instytucji naukowych, oddziałów zaopatrzenia robotniczego oraz zakładów opiekuńczych i wychowawczych,
c)
państwowe gospodarstwa rolne, przerabiające zboże na paszę dla własnego pogłowia zwierzęcego,
d)
pracownicy państwowych gospodarstw rolnych, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami nabyli zboże w miejscu pracy,
e)
w powiatach, w których zniesiono miarki i odsypy:

– gospodarstwa rolne, które obowiązek dostaw zbóż wykonały w całości,

– gospodarstwa rolne zwolnione od obowiązkowych dostaw zbóż,

– gospodarstwa rolne nie podlegające obowiązkowi dostaw zbóż.

2.
Gospodarstwa i osoby, wymienione w ust. 1, mogą uiścić opłaty za przemiał zbóż także w naturze.
3.
Tryb i warunki uiszczania opłat w gotówce określi Minister Skupu.
§  3.
Opłaty za przemiał zboża zlecony przez jednostki kierowane i nadzorowane przez Centralny Zarząd Przemysłu Młynarskiego wolno pobierać tylko w gotówce.
§  4.
1.
Opłaty w gotówce za 100 kg zboża dostarczonego do przemiału gospodarczego wynoszą:
a)
przy przemiale żyta na mąkę 60% 16,50 zł
b)
przy przemiale żyta na mąkę 82% 15,- zł
c)
przy przemiale żyta na mąkę 97,5% 12,75 zł
d)
przy przemiale pszenicy na mąkę 50% 22,- zł
e)
przy przemiale pszenicy na mąkę 72% 18,- zł
f)
przy przemiale pszenicy na mąkę 97,5% 15,75 zł
g)
przy przemiale jęczmienia lub innych zbóż na mąkę 67% 15,- zł
h)
przy przerobie jęczmienia na kaszę 46% 21,- zł
i)
przy przerobie jęczmienia na kaszę 63% 16,50 zł
j)
przy przerobie gryki na kaszę nie prażoną 15,- zł
k)
przy przerobie gryki na kaszę prażoną 16,50 zł
l)
przy przerobie prosa na kaszę 15,- zł
ł)
przy śrutowaniu żyta, jęczmienia lub innych ziarn 6,75 zł
2.
Za zboże dostarczone do przemiału w rozumieniu ust. 1 uważa się ilość zboża, która pozostaje po odliczeniu ilości zboża odstąpionej na rzecz Państwa (odsypów).
§  5.
1.
Opłaty za przemiał zboża zlecony przez jednostki kierowane i nadzorowane przez Centralny Zarząd Przemysłu Młynarskiego (§ 3) wynoszą różnicę pomiędzy opłatami, o których mowa w § 4, a częścią tych opłat, przypadającą na rzecz Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych.
2.
Koszty dostawy zboża i odbioru produktów przemiału, o których mowa w ust. 1, określa w ramach obowiązujących przepisów umowa stron.
§  6.
Gospodarstwa i osoby nie wymienione w § 2 uiszczają opłaty za przemiał gospodarczy wyłącznie w naturze.
§  7.
1.
Opłaty w naturze za przemiał gospodarczy zbóż wynoszą:
a)
przy przemiale żyta na mąkę 60% - 14% żyta,
b)
przy przemiale żyta na mąkę 82% - 12,5% żyta,
c)
przy przemiale żyta na mąkę 97,5% - 10,5% żyta,
d)
przy przemiale pszenicy na mąkę 50% - 11% pszenicy,
e)
przy przemiale pszenicy na mąkę 72% - 9% pszenicy,
f)
przy przemiale pszenicy na mąkę 97,5% - 8% pszenicy,
g)
przy przemiale jęczmienia lub innych zbóż na mąkę 6-7% - 12% odpowiedniego zboża,
h)
przy przerobie jęczmienia na kaszę 46% - 16% jęczmienia,
i)
przy przerobie jęczmienia na kaszę 63% - 12,5% jęczmienia,
j)
przy przerobie gryki na kaszę nie prażoną - 7% gryki,
k)
przy przerobie gryki na kaszę prażoną - 7,5% gryki,
l)
przy przerobie prosa na kaszę - 0,5% prosa,
ł)
przy śrutowaniu żyta, jęczmienia lub innych zbóż - 7% odpowiedniego zboża,

dostarczonych do przemiału.

2.
Za zboże dostarczone do przemiału w rozumieniu ust. 1 uważa się ilość zboża, która pozostaje po odliczeniu ilości zboża odstąpionej na rzecz Państwa (odsypów).
3.
Opłaty w naturze za przemiał zboża należy pobierać w tym zbożu, które zostało dostarczone do przemiału, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 4.
4.
W razie dostarczenia do przemiału gospodarczego zboża pośledniego lub stęchłego opłatę za przemiał pobiera się w zbożu normalnej jakości.
§  8.
Zezwala się punktom wymiany zboża na produkty przemiału, położonym w promieniu powyżej 7 km od młyna, na pobieranie oprócz opłat ustalonych za przemiał - dodatkowych opłat w wysokości 6 zł przy wymianie 100 kg zbóż.
§  9.
Jednostki dokonujące gospodarczego przemiału zbóż obowiązane są przekazywać zboże pobrane tytułem opłat w naturze oraz wygospodarowane do punktów odbioru zboża.
§  10.
Punkty odbioru zboża obowiązane są wypłacić dostawcy należność za zboże, o którym mowa w § 9, według następujących cen za 100 kg:
a)
żyta 120 zł
b)
pszenicy standardu I 200 zł
c)
pszenicy standardu II 175 zł
d)
pszenicy standardu III 150 zł
e)
pszenicy czerwono-szklistej 215 zł
f)
jęczmienia standardu I 130 zł
g)
jęczmienia standardu II 105 zł
h)
owsa standardu I 110 zł
i)
owsa standardu II 95 zł
j)
mieszanki kłosowej lub kłosowo-strączkowej 96 zł
k)
gryki 220 zł
l)
prosa 180 zł
§  11.
Jednostki przyjmujące zboże odstąpione na rzecz Państwa (odsypy) wypłacają należność za to zboże obliczoną według cen ustalonych dla obowiązkowych dostaw zbóż.
§  12.
Punkty odbioru zboża obowiązane są wypłacić dostawcy należność za zboże, pochodzące z odsypów (§ 11), obliczoną według cen ustalonych dla obowiązkowych dostaw zbóż.
§  13.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 596 Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1953 r. w sprawie skupu zbóż z dostaw ponadobowiązkowych i cen za zboże, pochodzące z tytułu opłat za przemiał gospodarczy (miarki) i wpłat na Fundusz Remontów Młynów Gospodarczych,
2)
przepisy rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1950 r. w sprawie przemiału zbóż (Dz. U. z 1951 r. Nr 2, poz. 16 i z 1952 r. Nr 23, poz. 153) w części dotyczącej opłat za przemiał zlecony,
3)
zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 19 września 1951 r. w sprawie wysokości opłat za przemiał gospodarczy oraz w sprawie wpłat na rzecz Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-89, poz. 1228, Nr A-98, poz. 1341, z 1952 r. Nr A-38, poz. 560 i Nr A-85, poz. 1347),
4)
zarządzenie nr XXIII Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 3 stycznia 1953 r. w sprawie wysokości opłat za przemiał gospodarczy.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Skupu.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1954 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-56.761

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Opłaty za przemiał gospodarczy zbóż oraz ceny za zboże, pochodzące z tytułu opłat za przemiał gospodarczy i wpłat na rzecz Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych.
Data aktu: 18/05/1954
Data ogłoszenia: 12/06/1954
Data wejścia w życie: 01/07/1954