Jednorazowe bilety służbowe na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi.

PISMO OKÓLNE NR 10
MINISTRA-SZEFA URZĘDU RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 1954 r.
w sprawie jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi.

Okólnik nr 40 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1952 r. w sprawie zasad używania środków lokomocji do przejazdów miejscowych we władzach, urzędach i przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr A-20, poz. 249) określił między innymi zasady nabywania, rozdziału oraz wykorzystania jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacji.
Przeprowadzona w niektórych ministerstwach kontrola zaopatrzenia, rozprowadzenia, ewidencji i zużytkowania jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi wykazała następujące najczęstsze uchybienia:
a)
brak należytej ewidencji biletów zakupywanych, pobieranych i wydawanych pracownikom;
b)
nieprzestrzeganie terminowego rozliczania się poszczególnych komórek organizacyjnych i pracowników z otrzymanych biletów;
c)
brak nadzoru i kontroli ze strony komórek finansowo-księgowych oraz kierowników poszczególnych komórek korzystających z biletów nad ich prawidłową ewidencją i zużytkowaniem,
d)
przydzielanie biletów osobom nie uprawnionym do korzystania.

W celu usunięcia powyższych uchybień i zapewnienia właściwego zaopatrzenia, rozprowadzenia, ewidencji oraz zużytkowania jednorazowych biletów służbowych na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi należy przestrzegać następujących zasad:

1)
Zamówienia na jednorazowe bilety służbowe na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi powinny ministerstwa, urzędy centralne oraz instytucje i przedsiębiorstwa państwowe składać w dyrekcjach miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych nie później niż do dnia 15 miesiąca poprzedzającego następny kwartał.
2)
Właściwe komórki finansowo-księgowe prowadzą ewidencję biletów zakupywanych, wydawanych i wykorzystanych.
3)
Dysponowanie jednorazowymi biletami służbowymi należy do kierowników komórek organizacyjnych lub osób przez nich upoważnionych.
4)
Bilet może być przydzielony pracownikowi tylko w uzasadnionych przypadkach, wymagających załatwienia czynności służbowej.
5)
Pracownik wyjeżdżający służbowo powinien pokwitować ilość otrzymanych biletów w kontrolce delegacji służbowych miejscowych (wzór w załączniku).
6)
Kontrolka, jako dokument stanowiący podstawę do rozliczenia się z pobranych i wykorzystanych biletów, powinna być przechowywana w sekretariatach komórek organizacyjnych.
7)
Zamówienia na jednorazowe bilety służbowe, nadsyłane do właściwej komórki finansowo-księgowej, mogą być realizowane tylko w przypadku rozliczenia się z poprzednio pobranych i wykorzystanych biletów służbowych.
8)
Pracownik otrzymujący bilet jednorazowy służbowy powinien sprawdzić, czy skasowano na nim w sposób widoczny atramentem datę ważności biletu oraz czy bilet posiada na odwrocie pieczątkę zakładu pracy.
9)
Bilety bez skasowanej w sposób widoczny atramentem daty ważności biletu oraz bez pieczątki zakładu pracy są stosownie do przepisów taryfowych miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych nieważne i będą zabierane przez służbę ruchu.
10)
Osoby dysponujące jednorazowymi biletami służbowymi, winne wydania biletu bez skasowania na nim daty i bez stempla zakładu pracy, niezależnie od odpowiedzialności służbowej należy pociągać w trybie obowiązujących przepisów do odpowiedzialności materialnej celem pokrycia należności, przewidzianej w przepisach taryfowych miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych, za jazdę bez ważnego biletu.
11)
Kierownicy właściwych komórek finansowo-księgowych powinni czuwać nad prawidłowym prowadzeniem ewidencji biletów służbowych.

Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów: K. Mijal

ZAŁĄCZNIK 

............................................................

(nazwa komórki organizacyjnej)

KONTROLKA DELEGACJI SŁUŻBOWYCH MIEJSCOWYCH

w miesiącu ............................................... 1954 r.

Lp. Data Nazwisko i imię Miejsce docelowe delegacji Ilość wydanych biletów Podpis delegowanego
tramwajowych trolejbusowych autobusowych

.............................................. ………..…………………………….

(prowadzący kontrolkę) (kierownik komórki organizacyjnej)

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-48.669

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Jednorazowe bilety służbowe na przejazd miejskimi środkami komunikacyjnymi.
Data aktu: 07/05/1954
Data ogłoszenia: 24/05/1954
Data wejścia w życie: 24/05/1954