(Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów w ogłoszonym niżej tekście uchwały pominięto postanowienia o charakterze przejściowym).Postawione resortowi rolnictwa zadania w dziedzinie szybkiego rozwoju produkcji rolnej celem zaspokojenia rosnących potrzeb ludności pracującej i przemysłu przetwórczego w niezbędne ilości produktów żywnościowych i surowców rolniczych wymagają gruntownej zmiany dotychczasowej organizacji i metod pracy oraz podniesienia poziomu kierowania rozwojem rolnictwa w centralnym i terenowym aparacie rolnictwa, a w szczególności w służbie rolnej rad narodowych.
Dotychczasowe kierownictwo produkcją rolniczą oderwane było często od bezpośrednich wytwórców, od gromad i gminnych ośrodków maszynowych, od spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych i wskutek tego nie potrafiło udzielać dostatecznej i konkretnej pomocy ani skutecznie oddziaływać na wzrost produkcji rolniczej.
Brak niezbędnej ilości kadr fachowych oraz niski poziom ich kwalifikacji - 3,5% z wyższym wykształceniem w całej służbie rolnej szczebla powiatowego oraz 5,1% agronomów i 5% zootechników z wyższym wykształceniem w całej służbie agronomicznej i zootechnicznej powiatu, jak również niewłaściwe rozstawienia tych kadr - powodowały słabe rozeznanie potrzeb i możliwości produkcji rolnej w danym terenie.
Ministerstwo Rolnictwa nie wykazało dostatecznej troski o dokwalifikowanie polityczne i zawodowe swoich kadr terenowych, a prezydia rad narodowych nie otoczyły tych kadr należytą opieką i często odrywały pracowników służby rolnej od ich właściwych funkcji, kierując ich do prac nie związanych z produkcją rolną.
Przestarzały system płac, nie uwzględniający kwalifikacji zawodowych, oraz dotychczasowe stawki wynagrodzenia nie tworzyły dostatecznego materialnego zainteresowania w wynikach wykonywanej pracy i powodowały dużą płynność kadr, a szczególnie w grupie gminnych instruktorów rolnych.
Powyższy stan rzeczy wymaga niezwłocznego zasilenia terenowej służby rolnej nowymi wykwalifikowanymi kadrami, właściwego ich rozstawienia oraz takiej organizacji terenowej służby rolnej, która skupiłaby wszystkie środki kierowania, oddziaływania, instruktażu i pomocy masom pracującego chłopstwa w walce o wzrost produkcji rolnej w zarządach rolnictwa, przybliżając poprzez zootechników rejonowych i agronomów rejonowych kierownictwo do produkcji.
W związku z powyższym Rada Ministrów postanawia:
______
*) Pominięto.
ZAŁĄCZNIKI
* Z dniem 1 lutego 1955 r. przepisy nin. uchwały oraz załączniki nr 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9 i 10 do nin. uchwały tracą moc z zakresie sprzeczym z uchwałą nr 25 Rady Ministrów w sprawie zmian organizacyjnych w zarządach rolnictwa z dnia 15 stycznia 1955 r. (M.P.55.11.123).
1 Ust. 16 pkt 3 lit. b) uchylona przez § 10 pkt 2 uchwały nr 59 z dnia 28 stycznia 1956 r. w sprawie zmian w organizacji terenowej służby wodno-melioracyjnej (M.P.56.19.256) z dniem 9 marca 1956 r.