Dokumentacja kosztorysowa dla dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 kwietnia 1954 r.
w sprawie dokumentacji kosztorysowej dla dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-mootażowe.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190) i § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz w związku z § 40 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych (Monitor Polski Nr A-18, poz. 324) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Banki specjalne, w przypadku nieprzedłożenia przez inwestorów kosztorysów, kosztorysów częściowych lub wykazów uzgodnionych między inwestorem a wykonawcą cen jednostkowych, powinny wezwać inwestorów bezpośrednich do złożenia tych dokumentów w terminie ustalonym przez bank. W razie niemożności dotrzymania ustalonego terminu inwestor zobowiązany jest przesłać bankowi w ciągu dni 14 od dnia wezwania banku oświadczenie określające termin, w którym dokumenty te zostaną złożone. W oświadczeniu tym inwestor powinien podać przyczyny niemożności dotrzymania terminu poprzednio ustalonego przez bank. Termin ustalony przez bank nie może w odniesieniu do obiektów rozpoczynanych lub kontynuowanych w III kwartale 1954 r. wykraczać poza dzień 31 lipca 1954 r.
2.
O niezłożeniu w terminie ustalonym przez bank dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w ust. 1, bank powiadamia ministra (kierownika urzędu centralnego) nadzorującego inwestora, składając równocześnie wniosek o ukaranie winnych naruszenia dyscypliny inwestycyjnej w myśl uchwały nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej objętej planami inwestycyjnymi, począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, poz. 124).
3.
Odpis orzeczenia o ukaraniu winnych ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) prześlą Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów, Ministrowi Kontroli Państwowej i centrali właściwego banku specjalnego w terminie 2 miesięcy od daty otrzymania wniosku banku, wymienionego w ust. 2.
§  2.
1. 2
Banki specjalne finansują roboty budowlano-montażowe wykonane do dnia 31 lipca 1954 r. mimo braku kosztorysów, kosztorysów częściowych lub wykazów uzgodnionych cen jednostkowych w granicach limitu przewidzianego we właściwym składniku tytułu inwestycyjnego na roboty budowlano-montażowe.
2.
Banki specjalne nie zaliczają kar za zwłokę za okres do dnia 15 kwietnia 1954 r. z tytułu żądań zapłaty, dotyczących faktur nie pokrytych z powodu braku dokumentacji kosztorysowej.
3.
Faktury za roboty budowlano-montażowe wykonane po dniu 1 stycznia 1954 r., zwrócone przez banki specjalne z powodu braku dokumentacji kosztorysowej, mogą być złożone przy żądaniach zapłaty ponownie do inkasa.
§  3. 3
1.
Roboty budowlano-montażowe wykonywane po dniu 31 lipca 1954 r. mogą być rozliczane wyłącznie na warunkach, ustalonych w § 40 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych (Monitor Polski Nr A-18, poz. 324).
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy robót, dla których zgodnie z uchwałą nr 415 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie wprowadzenia w 1954 r. prawidłowych podstaw rozliczeń w budownictwie (Monitor Polski Nr A-64, poz. 832) uzyskano zezwolenie właściwego ministra lub właściwego wiceprezesa Rady Ministrów na rozliczanie robót na podstawie umownych kosztorysów uproszczonych (tabel scalonych elementów budowy).
§  4. 4
1.
W przypadku braku w dniu 31 lipca 1954 r. kosztorysów, kosztorysów częściowych, wykazów uzgodnionych cen jednostkowych lub zezwoleń, o których mowa w § 3 ust. 2, przedsiębiorstwa budowlano-montażowe są obowiązane w dniu tym przerwać roboty przy obiektach, dla których brak tych dokumentów, ograniczając się do wykonania robót zabezpieczających. Jeżeli w powyższym terminie brak będzie omawianych dokumentów dla wszystkich obiektów wykonywanych na danym placu budowy, przedsiębiorstwa budowlano-montażowe są obowiązane przystąpić do likwidacji placu budowy na koszt inwestora.
2.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie w przypadku gdy inwestor w terminie określonym w zezwoleniu, o którym mowa w § 3 ust. 2, nie dostarczy wykonawcy kosztorysu, kosztorysu częściowego lub wykazu uzgodnionych cen jednostkowych.
§  5.
1.
Banki specjalne przyjmują umowy o wykonanie robót budowlano-montażowych do finansowania

mimo braku kosztorysów, kosztorysów częściowych lub wykazów uzgodnionych cen jednostkowych dla całości programu rzeczowego, objętego umową, pod warunkiem złożenia tych dokumentów dla obiektów już realizowanych i ustalenia w umowie terminów dostarczenia tych dokumentów dla obiektów rozpoczynanych w terminach późniejszych, przed rozpoczęciem robót na tych obiektach.

2.
W odniesieniu do obiektów wykonywanych w I półroczu 1954 r. banki specjalne przyjmują umowy do finansowania również wówczas, gdy dla tych obiektów brak dokumentów, o których mowa w ust. 1, przed rozpoczęciem na nich robót.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 lipca 1954 r. (M.P.54.A-69.865) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1954 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 lipca 1954 r. (M.P.54.A-69.865) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1954 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 zarządzenia z dnia 10 lipca 1954 r. (M.P.54.A-69.865) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1954 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 i 4 zarządzenia z dnia 10 lipca 1954 r. (M.P.54.A-69.865) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1954 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024