Tryb przyznawania i wypłacania stypendiów dla lekarzy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 31 marca 1954 r.
w sprawie trybu przyznawania i wypłacania stypendiów dla lekarzy.

Na podstawie § 7 uchwały nr 993 Prezydium Rządu z dnia 15 listopada 1952 r. w sprawie stypendiów dla lekarzy odbywających specjalizację (Monitor Polski Nr A-99, poz. 1517) zarządza się, co następuje:
§  1.
Stypendium może być przyznane lekarzowi, który:
1)
zamierza odbyć specjalizację w dziedzinie medycyny objętej planem stypendialnym,
2)
wykazuje uzdolnienie i zamiłowanie w zakresie obranej dziedziny medycyny oraz należytą postawę społeczno-polityczną,
3)
wniósł podanie i został zakwalifikowany do otrzymania stypendium przez wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub rektora akademii medycznej.
§  2.
Informacji o dziedzinach medycyny objętych planem stypendialnym (§ 1 pkt 1) udzielają osobom zainteresowanym wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rektorzy akademii medycznych - na podstawie danych uzyskanych z Instytutu Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich.
§  3.
1.
Lekarz wykonujący zawód, który ubiega się o stypendium, powinien wnieść podanie do wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej, w którym jest zarejestrowany.
2.
Student V roku studiów na wydziale lekarskim akademii medycznej, który bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu pragnie rozpocząć odbywanie specjalizacji, powinien w terminie między 1 a 30 czerwca wnieść podanie o przyznanie stypendium do rektora akademii medycznej.
§  4.
1.
W podaniu o przyznanie stypendium należy wskazać dziedzinę zamierzonej specjalizacji oraz miejscowość, w której ubiegający się pragnie odbywać specjalizację.
2.
Do podania należy załączyć życiorys w dwóch egzemplarzach oraz dwa wypełnione egzemplarze ankiety personalnej.
§  5.
1.
Z zastrzeżeniem przypadków określonych w ust. 3 wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej - po zasięgnięciu opinii przewodniczącego zespołu specjalistów wojewódzkich oraz rady zakładowej (miejscowej) właściwej ze względu na miejsce zatrudnienia lekarza, a rektor akademii medycznej - po zasięgnięciu opinii profesora właściwego ze względu na zamierzoną dziedzinę specjalizacji i komisji kwalifikacyjnej dla pomocniczych pracowników nauki, wydaje decyzję o zakwalifikowaniu osoby zainteresowanej do otrzymania stypendium lub o odmowie zakwalifikowania.
2.
Osoba ubiegająca się o stypendium powinna być zawiadomiona o decyzji (ust. 1) w ciągu miesiąca od dnia wniesienia podania.
3.
W przypadku gdy podanie zawiera braki formalne, a w szczególności zostało wniesione niezgodnie z przepisami § 1 pkt 1 lub § 3, wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub rektor akademii medycznej zwraca podanie wraz z odpowiednim wyjaśnieniem.
§  6.
1.
Wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej w przypadku zakwalifikowania lekarza do otrzymania stypendium przedstawia akta sprawy Ministrowi Zdrowia za pośrednictwem Instytutu Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich.
2.
Rektor akademii medycznej przedstawia Ministrowi Zdrowia za pośrednictwem Instytutu Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich akta dotyczące studenta zakwalifikowanego do otrzymania stypendium - niezwłocznie po dopełnieniu przez niego wszystkich warunków wymaganych do otrzymania dyplomu.
§  7.
1.
Instytut Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich zawiadamia zainteresowanych lekarzy za pośrednictwem wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub akademii medycznej o decyzji Ministra Zdrowia w sprawie przyznania stypendium.
2.
Zawiadomienie o decyzji przyznającej stypendium powinno określać termin i zakład, w którym lekarz ma przystąpić do odbywania specjalizacji, oraz powinno być doręczone lekarzowi nie później niż na dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia specjalizacji. Odpis takiego zawiadomienia powinien być doręczony zakładowi, w którym lekarz ma odbywać specjalizację.
3.
W przypadku nieprzystąpienia przez lekarza bez uzasadnionych przyczyn do odbywania specjalizacji w wyznaczonym terminie decyzja o przyznaniu stypendium traci ważność.
§  8.
1.
Zakład, w którym lekarz pobierający stypendium odbywa specjalizację, jest obowiązany:
1)
wypłacać lekarzowi stypendium miesięcznie z góry,
2)
zwracać mu koszty przejazdów związanych z odbywaniem specjalizacji - według zasad obowiązujących pracowników państwowych pobierających uposażenie grupy I do VIII,
3)
przekazywać właściwemu oddziałowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki na ubezpieczenie społeczne lekarza, o ile nie jest on objęty tym ubezpieczeniem z innego tytułu.
2.
Fundusze na cele określone w ust. 1 przekazuje zakładowi Instytut Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024