Kierowanie do pracy absolwentów zasadniczych szkół zawodowych kończących naukę w 1954 r.

ZARZĄDZENIE Nr 47
PREZESA RADY MINISTRÓW ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 10 marca 1954 r.
w sprawie kierowania do pracy absolwentów zasadniczych szkół zawodowych kończących naukę w 1954 r.

Na podstawie § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1951 r. w sprawie prowadzenia szkolnictwa zawodowego oraz zakresu działania Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego (Dz. U. Nr 36, poz. 277) i § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych są obowiązane poczynić wszelkie starania, aby absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, podległych ministrom, Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego i innym urzędom centralnym, którzy ukończą naukę w 1954 r., zostali zatrudnieni na ich terenie.
§  2.
1.
W tym celu prezydia wojewódzkich rad narodowych, posługując się podległymi im wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego i samodzielnymi oddziałami zatrudnienia, przy współpracy z dyrekcjami okręgowymi szkolenia zawodowego, sporządzą do dnia 1 maja 1954 r. orientacyjne plany zatrudnienia absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w zakładach pracy, położonych na terenie danego województwa, według wzorów stanowiących załączniki nr 3 i nr 4 oraz zestawienie nadwyżek absolwentów i nie zrealizowanego zapotrzebowania zakładów pracy według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia.
2.
Orientacyjne plany zatrudnienia absolwentów zasadniczych szkół zawodowych powinny być oparte na:
1)
planie zapotrzebowania na absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, zgłoszonym przez wszystkie zakłady pracy znajdujące się na terenie danego województwa, oraz na
2)
danych o ilości absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, opracowanych przez dyrekcje okręgowe szkolenia zawodowego dla wszystkich zasadniczych szkół zawodowych, podległych ministrom, Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego i innym urzędom centralnym.
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 5 maja 1954 r. przesyłają sporządzone orientacyjne plany zatrudnienia absolwentów do wykonania zakładom pracy - według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia, dyrekcjom okręgowym szkolenia zawodowego - według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia oraz do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Zatrudnienia) - zestawienie nadwyżek absolwentów i nie zrealizowanego zapotrzebowania zakładów pracy według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia.
§  3.
Przy opracowywaniu orientacyjnych planów zatrudnienia absolwentów należy kierować się następującymi zasadami:
1)
zatrudnienie jest oparte o dobrowolną umowę o pracę;
2)
w pierwszej kolejności należy zaspokajać potrzeby górnictwa, hutnictwa, przemysłu chemicznego, rolnictwa (państwowe gospodarstwa rolne, państwowe i gminne ośrodki maszynowe) i rzemiosła;
3)
absolwentów o specjalnościach zawodowych, w których istnieje nadmiar absolwentów w stosunku do zapotrzebowania, można zatrudniać w zawodach pokrewnych;
4)
dążyć do zatrudniania absolwentów na terenie danego województwa z uwzględnieniem w miarę możliwości miejsca stałego zamieszkania absolwenta;
5)
absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, podległych ministrom (urzędom centralnym), powinni być kierowani przede wszystkim do pracy w zakładach pracy, podległych ministrowi (urzędowi centralnemu), któremu szkoła podlega.
§  4.
1.
Ministrowie, Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego i inne urzędy centralne wydadzą polecenia podległym im zasadniczym szkołom zawodowym, aby opracowały w porozumieniu z zakładami pracy, z którymi utrzymują kontakty (szefostwo, umowa o szkolenie itp.), oraz z innymi pobliskimi zakładami propozycje dotyczące zatrudnienia absolwentów szkoły według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia. W terminie do dnia 1 kwietnia 1954 r. propozycje te zasadnicze szkoły zawodowe, podległe ministrom, Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego i innym urzędom centralnym, przedłożą właściwym terenowo dyrekcjom okręgowym szkolenia zawodowego.
2.
Ministrowie (urzędy centralne) wydadzą polecenia podległym im zakładom pracy, aby opracowały zapotrzebowanie na absolwentów według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia i przedłożyły je w terminie do dnia 1 kwietnia 1954 r. prezydiom właściwych terenowo wojewódzkich rad narodowych (wojewódzkie komisje planowania gospodarczego). Jednocześnie ministrowie (urzędy centralne) wydadzą podległym im zakładom pracy wytyczne w sprawie zatrudnienia absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.
§  5.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego (Departament Zatrudnienia) po otrzymaniu planów wymienionych w § 2 ust. 3 sporządzi zestawienie zbiorcze i poczyni starania o zapewnienie pokrycia zapotrzebowania nie pokrytego w ramach poszczególnych województw.
§  6.
1.
Dyrektorzy zasadniczych szkół zawodowych po otrzymaniu orientacyjnych planów zatrudnienia dla ułatwienia kontaktu absolwentów z przedstawicielami zakładów pracy mających zatrudnić absolwentów powołują komisje kierowania absolwentów do pracy.
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
dyrektor szkoły jako przewodniczący;
2)
przedstawiciel zakładu pracy;
3)
nauczyciele zawodu, którzy uczyli absolwentów praktycznej nauki zawodu w ostatniej klasie;
4)
przedstawiciel komitetu rodzicielskiego lub opiekuńczego szkoły.

Ponadto do udziału w posiedzeniach i pracach komisji należy zapraszać przedstawicieli związków zawodowych i komitetów partyjnych.

§  7.
Dyrektor szkoły na 15 dni przed rozpoczęciem prac komisji zawiadomi o powołaniu komisji te zakłady pracy, w których absolwenci mają być zatrudnieni.
§  8.
Kierownicy zakładów pracy, które mają zatrudnić absolwentów, obowiązani są do delegowania na komisję w terminie określonym przez dyrektora szkoły przedstawiciela upoważnionego do zawierania umów o pracę.
§  9.
1.
Po wyrażeniu przez absolwenta zgody na zatrudnienie w zakładzie pracy, wskazanym przez komisję, przedstawiciel zakładu pracy, który ma zatrudnić absolwenta, zawiera z absolwentem w obecności dyrektora szkoły umowę o pracę według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do zarządzenia.
2.
Z posiedzenia komisji należy sporządzić protokół według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do zarządzenia i przesłać w terminie do dnia 1 sierpnia 1954 r. właściwej terenowo dyrekcji okręgowej szkolenia zawodowego.
§  10.
W przypadku konieczności zatrudnienia absolwenta poza stałym miejscem jego zamieszkania, w miejscowości, z której niemożliwy jest codzienny dojazd do pracy, zakład pracy obowiązany jest:
1)
zwrócić absolwentów koszty jednorazowego przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pracy;
2)
przydzielić odpłatne zakwaterowanie w hotelu robotniczym, w domu młodego robotnika lub w innych kwaterach.
§  11.
1.
Zakłady pracy obowiązane są zatrudnić absolwentów zgodnie z zawodem bądź w zawodzie pokrewnym oraz zgodnie z kategorią kwalifikacyjną, wymienionymi w świadectwie ukończenia szkoły.
2.
Absolwent po upływie 3 miesięcy od daty rozpoczęcia pracy może ubiegać się o przyznanie mu przez komisję kwalifikacyjną zakładu pracy wyższej kategorii zaszeregowania od kategorii zaszeregowania wymienionej w świadectwie ukończenia szkoły, jeżeli posiada wiadomości oraz potrafi wykonać wszystkie prace przewidziane dla danej kategorii, o którą się ubiega.
3.
Absolwent, który przy praktycznym wykonywaniu zawodu nie wykaże w ciągu trzech miesięcy od daty rozpoczęcia pracy posiadania kwalifikacji, odpowiadających kategorii zaszeregowania osobistego określonej w świadectwie szkolnym, może być zgodnie z § 3 ust. 3 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad ustalania kategorii zaszeregowania osobistego robotników w zakładach produkcyjnych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-105, poz. 1519 i z 1952 r. Nr A-31, poz. 453) ponownie poddany egzaminowi kwalifikacyjnemu w zakładzie pracy i zaszeregowany zgodnie z wykazanymi kwalifikacjami.
4.
Przepisy ust. 3 nie dotyczą absolwentów zasadniczych szkół górniczych w wieku do lat 18, dla których termin ponownego przekwalifikowania zaczyna się po upływie trzech miesięcy od daty ukończenia 18 lat życia.
§  12.
1.
Absolwent, który w świadectwie szkolnym nie ma podanego stopnia kwalifikacyjnego, powinien być zatrudniony w zawodzie wymienionym w świadectwie i zaszeregowany do III kategorii kwalifikacyjnej.
2.
Dla absolwentów takich należy zorganizować w ramach szkolenia wewnątrzzakładowego szkolenie mające na celu podwyższenie kwalifikacji dających absolwentowi prawo do wyższej kategorii zaszeregowania osobistego.
§  13.
1.
Absolwent skierowany do pracy w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe", który w świadectwie szkolnym otrzymał IV kategorię kwalifikacyjną, powinien być zaszeregowany do XI grupy uposażenia. Absolwenta otrzymującego V kategorię kwalifikacyjną należy zaszeregować do X grupy uposażenia. W przypadku braku w świadectwie szkolnym kategorii kwalifikacyjnej należy zaszeregować absolwenta do XII grupy uposażenia.
2.
W zasadniczych szkołach górniczych należy wpisywać zaszeregowanie do IV kategorii kwalifikacyjnej według kwalifikacji: młodszy górnik, młodszy wrębiarz, młodszy cieśla górniczy, młodszy mechanik górniczy, młodszy elektromonter górniczy. Jeżeli młodszy mechanik górniczy, młodszy elektromonter górniczy będzie zatrudniony na powierzchni, otrzymuje wtedy zaszeregowanie do V kategorii kwalifikacyjnej.
§  14.
1.
Kierownik zakładu pracy obowiązany jest wyznaczyć w przeddzień przybycia absolwenta do pracy stanowisko, na którym absolwent ma pracować.
2.
Przez okres pierwszego miesiąca każdy z absolwentów powinien znajdować się podczas pracy pod opieką wykwalifikowanego robotnika.
§  15.
1.
Zakład pracy wyznaczy pracownika, któremu zostanie powierzona szczególna opieka nad sprawami socjalno-bytowymi absolwentów.
2.
Zaleca się, aby rady zakładowe zgodnie z wytycznymi Centralnej Rady Związków Zawodowych otoczyły opieką absolwentów, szczególnie w okresie pierwszych trzech miesięcy ich pracy w zakładzie, i współdziałały z kierownictwem zakładu pracy w wykonywaniu przepisów niniejszego zarządzenia.
3.
W ciągu trzech dni od daty zgłoszenia się absolwenta do pracy zakład pracy wypłaci mu na jego żądanie zaliczkę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
4.
Zaliczkę należy potrącić absolwentowi z należnego mu wynagrodzenia w ratach w ciągu 6 następnych miesięcy.
§  16.
Nadzór nad akcją właściwego zatrudnienia absolwentów sprawują ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), którym podlegają zakłady pracy i zasadnicze szkoły zawodowe, oraz Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

Załącznik wypełniają wszystkie zasadnicze szkoły zawodowe w porozumieniu z kierownictwem zakładów pracy i przesyłają do dnia 1 kwietnia 1954 r. do dyrekcji okręgowych szkolenia zawodowego.

PROPOZYCJE ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W SPRAWIE ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW W 1954 R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

Załącznik wypełnia zakład pracy ewentualnie w porozumieniu z zasadniczymi szkołami zawodowymi i przedkłada do dnia 1 kwietnia 1954 r. wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego.

PLAN ZAPOTRZEBOWANIA ZAKŁADU PRACY NA ABSOLWENTÓW ZASADNICZYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH W 1954 R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

Załącznik wypełniają dyrekcje okręgowe szkolenia zawodowego do dnia 1 maja 1954 r. i do dnia 5 maja 1954 r. przesyłają do zasadniczych szkół zawodowych.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4.

Załącznik wypełniają wojewódzkie komisje planowania gospodarczego do dnia 1 maja 1954 r. i do dnia 5 maja 1954 r. przesyłają do zakładów pracy
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 5.

Załącznik wypełniają wojewódzkie komisje planowania gospodarczego do dnia 1 maja 1954 r. i przesyłają w terminie do dnia 5 maja 1954 r. Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Zatrudnienia).

ZESTAWIENIE NADWYŻEK ABSOLWENTÓW I NIE ZREALIZOWANEGO ZAPOTRZEBOWANIA ZAKŁADÓW PRACY NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ..........................

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 6.

UMOWA O PRACĘ

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 7.

Załącznik wypełniają komisje kierowania do pracy absolwentów i przesyłają do dyrekcji okręgowych szkolenia zawodowego w terminie do dnia 1 sierpnia 1954 r.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA KOMISJI KIEROWANIA DO PRACY ABSOLWENTÓW ZASADNICZYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH, DZIAŁAJĄCEJ PRZY ...........................

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024