Prowadzenie rejestru rowerów i warunki sprawdzania znajomości przepisów o ruchu drogowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 25 lutego 1954 r.
w sprawie prowadzenia rejestru rowerów i warunków sprawdzania znajomości przepisów o ruchu drogowym.

Na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 15 grudnia 1953 r. w sprawie ruchu rowerów na drogach publicznych (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 7) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Posiadacz roweru obowiązany jest w terminie 14 dni od wejścia w posiadanie roweru zgłosić go do rejestru rowerów w prezydium miejskiej (dzielnicowej) bądź gminnej rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania posiadacza roweru.
2.
Zgłoszenia dokonuje się pisemnie na formularzu "Zgłoszenie roweru do rejestru", sporządzonym według wzoru stanowiącego załącznik nr 1.
§  2.
1.
Prezydium rady narodowej (§ 1 ust. 1) rejestruje rowery na podstawie otrzymanych zgłoszeń, wpisując je kolejno do "Rejestru rowerów", prowadzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 2.
2.
Rejestr rowerów powinien być założony w formie księgi z kolejno ponumerowanymi stronami.
§  3.
1.
Po wpisaniu roweru do rejestru posiadacz roweru otrzymuje potwierdzenie wpisu do rejestru rowerów zwane "kartą rowerową" według wzoru stanowiącego załącznik nr 3.
2.
Karta rowerowa (ust. 1) jest ważna na okres 3 lat od daty jej wydania; po upływie czasu ważności posiadacz roweru obowiązany jest wystąpić o nową kartę rowerową w trybie, przewidzianym w § 1.
§  4.
W przypadku utraty posiadania roweru dotychczasowy posiadacz obowiązany jest w terminie 14 dni zawiadomić o tym prezydium rady narodowej, które wydało kartę rowerową, i jednocześnie zwrócić tę kartę.
§  5.
1.
W przypadku zniszczenia lub zagubienia karty rowerowej posiadacz roweru powinien zawiadomić o tym pisemnie prezydium rady narodowej, które wydało kartę.
2.
Zawiadomienie o zniszczeniu lub zagubieniu karty rowerowej (ust. 1) stanowi podstawę do wydania wtórnika karty rowerowej.
§  6.
1.
Po stwierdzeniu, iż kierujący rowerem dwukrotnie przekroczył przepisy o ruchu na drogach publicznych, prezydium rady narodowej, właściwe ze względu na rejestrację roweru, wezwie kierującego rowerem do stawienia się w tymże prezydium celem sprawdzenia znajomości przepisów na drogach publicznych w zakresie ustalonym przepisami §§ 3, 4, 5, 6, 7 i 9 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 15 grudnia 1953 r. w sprawie ruchu rowerów na drogach publicznych (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 7).
2.
W przypadku stwierdzenia nieznajomości przepisów, wymienionych w ust. 1, prezydium rady narodowej wyznaczy ponowny termin (2-tygodniowy) w celu powtórnego sprawdzenia znajomości tych przepisów.
§  7. 1
1.
Niezależnie od indywidualnych sprawdzeń znajomości przepisów określonych w § 6, właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może - w razie stwierdzenia wzmożenia się liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą rowery - zarządzić sprawdzenie na obszarze całego województwa znajomości przez osoby kierujące rowerami przepisów o ruchu na drogach publicznych. Sprawdzenie może dotyczyć wszystkich osób kierujących lub tylko niektórymi rodzajami rowerów.
2.
Sprawdzenia znajomości przepisów określonych w ust. 1 dokonuje upoważniony przez właściwy do spraw komunikacji organ prezydium miejskiej lub powiatowej rady narodowej, członek komisji egzaminacyjnej dla kierowców lub inna upoważniona osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje.
3.
Sprawdzenie znajomości przepisów określonych w ust. 1 dokonywane będzie:
1)
u osób zgłaszających rowery do rejestracji - przed wpisaniem roweru do rejestru;
2)
u osób posiadających już karty rowerowe:
a)
w razie wezwania ich w tym celu przez organ określony w ust. 2 albo
b)
w razie skierowania ich przez biuro gromadzkiej rady narodowej albo przez właściwy organ prezydium rady narodowej osiedla.
4.
W razie stwierdzenia nieznajomości przepisów określonych w ust. 1 stosuje się przepis § 6 ust. 2.
5.
Okoliczność sprawdzenia znajomości przepisów ruchu na drogach publicznych organ określony w § 1 ust. 1 potwierdzi wydaniem osobie zainteresowanej zaświadczenia według wzoru stanowiącego załącznik nr 4, a ponadto posiadaczom motocykla z silnikiem o pojemności skokowej do 50 cm3 (motoroweru) lub roweru albo wózka poruszanego silnikiem pomocniczym o takiej pojemności oraz wózka poruszanego siłą nóg - również tabliczki rowerowej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5.
6.
Okoliczność sprawdzenia znajomości przepisów określonych w ust. 1 oraz wydania osobie zainteresowanej odpowiedniego zaświadczenia i tabliczki rowerowej (ust. 5) powinna być odnotowana w rejestrze rowerów w rubryce "uwagi". Okoliczność wydania tabliczki rowerowej powinna być odnotowana (z oznaczeniem jej numeru) również w karcie rowerowej (§ 3).
7.
Za sprawdzenie znajomości przepisów określonych w ust. 1 nie pobiera się opłat.
8.
Tabliczki określone w ust. 5 wydawane będą zainteresowanym osobom za zwrotem kosztów w wysokości ustalonej przez właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
9.
Zaświadczenie określone w ust. 5 wydaje się również osobom wezwanym w celu sprawdzenia znajomości przepisów o ruchu na drogach publicznych w trybie określonym w § 6.
10.
Zaświadczenie wymienione w ust. 5 osoba kierująca rowerem obowiązana jest posiadać przy sobie i okazywać na żądanie organów kontroli drogowej łącznie z kartą rowerową.
§  8. 2
1.
Treść napisu na tabliczce rowerowej wymienionej w § 7 ust. 5 składa się:
1)
z dwóch dużych liter,
2)
z czterocyfrowej liczby kolejnej.
2.
Początkowe litery w napisie na tabliczce rowerowej określonej w ust. 1 odpowiadają literom początkowym w znaku rejestracyjnym i w znaku próbnym samochodu lub motocykla, wyznaczonym dla oznaczenia poszczególnych województw (miast wyłączonych z województw) zarządzeniem Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 19 czerwca 1956 r. w sprawie wymiarów i wyglądu tablic rejestracyjnych oraz tablic ze znakami próbnymi dla pojazdów mechanicznych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 70, poz. 858 i z 1958 r. Nr 56, poz. 325). Drugie litery w napisie na tabliczce rowerowej właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wyznacza, z wyjątkiem liter D, J, Ł, U, Ż, jako serie dla poszczególnych powiatów, miast i dzielnic miast, jeżeli ilość rowerów to uzasadnia.
3.
Dla każdego województwa (miasta wyłączonego z województwa) wyznacza się liczby do oznaczenia nimi poszczególnych motocykli z silnikami o pojemności skokowej do 50 cm3 (motorowerów), rowerów poruszanych silnikami pomocniczymi o takiej pojemności i wózków wymienionych w § 7 ust. 5 od 0001 do 9999.
§  9. 3
1.
Tabliczka rowerowa wymieniona w § 7 ust. 5 powinna być przymocowana do motocykla z silnikiem o pojemności skokowej do 50 cm3 (motoroweru) i roweru poruszanego silnikiem pomocniczym o takiej pojemności - z tyłu za siodełkiem, prostopadle do osi podłużnej pojazdu, a do wózków poruszanych silnikiem pomocniczym o pojemności skokowej do 50 cm3 lub siłą nóg - z tyłu za siodełkiem lub z tyłu po lewej stronie wózka w taki sposób, by była dobrze widoczna. Tabliczka powinna być utrzymywana w stanie pozwalającym na łatwe jej odczytanie.
2.
Od zmroku do świtu tabliczka umieszczona na motocyklu z silnikiem o pojemności skokowej do 50 cm3 (motorowerze) oraz na rowerze i wózku poruszanym silnikiem pomocniczym o takiej pojemności powinna być dokładnie oświetlona.
3.
W razie zniszczenia albo zagubienia tabliczki rowerowej lub zaświadczenia określonego w § 7 ust. 5 stosuje się przepisy § 5.
§  10. 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wpisano do rejestru rowerów

w dniu ........................... 19 .. r.

za nr ..........................................

................................................. dnia ...... 19 .. r.

Prezydium Miejskiej*), Dzielnicowej*),

Gminnej*) Rady Narodowej

w ..........................

ZGŁOSZENIE ROWERU DO REJESTRU

.......................................................................................................................................................

(nazwisko i imię posiadacza roweru)

.......................................................................................................................................................

(miejsce zamieszkania: miejscowość, ulica, nr domu)

zgłasza niżej opisany (rower, wózek, rower z silnikiem pomocniczym, wózek z silnikiem pomocniczym, trójkołowy, motocykl)*)

1. rower*), wózek*) - nazwa producenta ................................ nr fabryczny ...........................

2. wózek z silnikiem pomocniczym*) - nazwa producenta .................. nr fabryczny ..............

3. motocykl*) marki ................................................ nr fabryczny ...........................................

______

*) Niepotrzebne skreślić.

...................................

(podpis posiadacza)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

REJESTR ROWERÓW

Lp. Data zgłoszenia Nazwisko i imię posiadacza bądź nazwa urzędu, instytucji, przedsiębiorstwa itp. Dokładny adres Nazwa producenta, marka, nr fabryczny i rodzaj roweru (rower, wózek, rower z silnikiem pomocniczym itp.) Uwagi
1 2 3 4 5 6

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

(Strona pierwsza)

.....................................................................................

(nazwa urzędu - pieczęć podłużna)

KARTA ROWEROWA ważna do dn. ............................................................................. 19 .. r.

Potwierdza się, że zgłoszony został do ewidencji

......................................................................................................................................................

(rower, motocykl do 50 cm3, wózek itp.)

nazwa producenta ........................................................................................................................

......................................................................................................................................................

marki ........................................................................ nr fabr. ......................................................

przez posiadacza ..........................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

zamieszkałego ..............................................................................................................................

......................................................................................................................................................

(miejscowość, ulica, nr domu)

Wpisano do rejestru dn. ....................... 19 .. r.

nr .........................

m.p.

.................................................

(podpis)

(Strona druga)

POUCZENIE

1. Kierujący rowerem na drodze publicznej obowiązany jest posiadać przy sobie kartę rowerową i okazywać ją na żądanie organów kontroli drogowej.

2. Posiadacz roweru obowiązany jest zawiadomić prezydium rady narodowej, które wydało kartę rowerową, o zmianie swego miejsca zamieszkania.

3. Kierujący rowerem (pkt 1) powinien przestrzegać przepisów o ruchu na drogach publicznych, zachowywać należytą ostrożność i umiarkowaną szybkość, aby nie zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi ruchu, oraz stosować się do znaków ruchu drogowego i sygnałów przeznaczonych do kierowania ruchem.

4. Winni nieprzestrzegania przepisów o ruchu na drogach publicznych karani będą w drodze karno-administracyjnej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

1 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 marca 1959 r. (M.P.59.27.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 1959 r.
2 § 8 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 marca 1959 r. (M.P.59.27.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 1959 r.
3 § 9 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 marca 1959 r. (M.P.59.27.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 1959 r.
4 § 10 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 21 marca 1959 r. (M.P.59.27.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 1959 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024