Egzaminy kwalifikacyjne na nauczycieli języków obcych w szkołach wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 21 stycznia 1954 r.
w sprawie egzaminów kwalifikacyjnych na nauczycieli języków obcych w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 67 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) oraz §§ 5 i 6 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1953 r. w sprawie określenia kwalifikacji wymaganych od nauczycieli języków obcych zatrudnionych w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 281) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakres egzaminów wymienionych w §§ 2-4 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1953 r. w sprawie określenia kwalifikacji wymaganych od nauczycieli języków obcych zatrudnionych w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 281) ustala się w sposób następujący:
1)
egzamin ze znajomości języka obcego obejmuje następujące części:
a)
pisemne opracowanie tematu związanego z życiem współczesnym i kulturą danego narodu,
b)
wykazanie się znajomością gramatyki opisowej w zakresie programu obowiązującego na odpowiednim kierunku filologicznych studiów uniwersyteckich,
c)
wykazanie się znajomością historii literatury danego narodu w zakresie programu opracowanego w tym celu przez komisje programowe Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego,
d)
wykazanie się praktyczną znajomością języka (czytanie i rozmowa na tematy z życia współczesnego i kultury współczesnej danego narodu, znajomość podstawowej terminologii i pojęć związanych z zakresem specjalności szkoły wyższej, w której kandydat ma być zatrudniony);
2)
egzamin z metodyki nauczania języka obcego obejmuje program studiów obowiązujący na odpowiednim kierunku filologicznych studiów uniwersyteckich z uwzględnieniem specyfiki nauczania danego języka obcego w szkołach wyższych.
§  2.
Egzaminy odbywają się w szkołach wyższych. Wykaz szkół wyższych ze wskazaniem wydziałów filologicznych i katedr, których pracownicy nauki mogą przeprowadzać egzaminy, ustala załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Osoba, która obowiązana jest do złożenia egzaminów określonych w § 2 ust. 2, § 3 i § 4 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1953 r., składa podanie o przeprowadzenie egzaminów do szkoły wyższej, w której pracuje lub zamierza pracować. Szkoła ta przesyła podanie do jednej ze szkół wyższych, o których mowa w § 2.
§  4.
Egzaminy składa się przed komisją egzaminacyjną powołaną przez rektora szkoły wyższej w składzie: dziekana wydziału filologicznego lub upoważnionego przez niego samodzielnego pracownika nauki - jako przewodniczącego oraz 3 członków samodzielnych pracowników nauki:
1)
egzaminatora odpowiedniej filologii,
2)
egzaminatora z metodyki nauczania,
3)
egzaminatora - pracownika nauki (biegle znającego dany język) tej specjalności, w zakresie której egzaminowany będzie uczył języka obcego.
§  5.
1.
Komisja ocenia oddzielnie wyniki poszczególnych części egzaminu, wymienionych w § 1 pkt 1, oraz egzamin, wymieniony w § 1 pkt 2, posługując się czterostopniową skalą stopni: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny.
2.
O wyniku egzaminów decyduje komisja większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Egzaminy uważa się za złożone z wynikiem uprawniającym do podjęcia pracy lub dalszego jej wykonywania, jeżeli egzamin z praktycznej znajomości języka (§ 1 pkt 1 lit. d) złożony został z wynikiem co najmniej dobrym, a pozostałe egzaminy - z wynikiem co najmniej dostatecznym.
4.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
§  6.
1.
Osobie, która złoży egzamin z wynikiem uprawniającym do podjęcia pracy lub dalszego jej wykonywania, komisja wydaje zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Sekretariat wydziału filologicznego prowadzi rejestr wydanych zaświadczeń.
3.
Kopie zaświadczeń wydanych przez komisje przechowuje się w aktach wydziału filologicznego.
§  7.
Zdający uiszcza opłatę egzaminacyjną w wysokości 80 zł. Opłatę zarachowuje się na dochody budżetowe Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Szkolnictwa Wyższego może zwolnić od opłaty egzaminacyjnej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ SZKÓŁ WYŻSZYCH, W KTÓRYCH PRZEPROWADZA SIĘ EGZAMINY KWALIFIKACYJNE NA NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH W SZKOŁACH WYŻSZYCH

I.

Uniwersytet Warszawski - Wydział Filologiczny:

1. katedra języka rosyjskiego,

2. " historii literatury rosyjskiej i radzieckiej,

3. " filologii ukraińskiej,

4. " " słowiańskiej,

5. " " angielskiej,

6. " " romańskiej,

7. " " klasycznej,

8. " " węgierskiej,

9. " " ludów Azji Środkowej,

10. " " wschodu starożytnego,

11. " turkologii,

12. " sinologii,

13. " semitystyki,

14. " indianistyki.

II.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Wydział Filologiczny:

1. katedra filologii rosyjskiej,

2. " " słowiańskiej,

3. " nowszych literatur słowiańskich,

4. katedra filologii romańskiej,

5. " " klasycznej I (hellenistyki),

6. " " " II (latynistyki),

7. " " orientalnej.

III.

Uniwersytet Poznański - Wydział Filologiczny:

1. katedra języków germańskich,

2. " historii literatury niemieckiej,

3. " filologii bałtyckiej.

IV.

Uniwersytet Łódzki - Wydział Filologiczny:

1. katedra filologii rosyjskiej.

V.

Uniwersytet Wrocławski im. Bolesława Bieruta - Wydział Filologiczny:

1. katedra filologii rosyjskiej,

2. " " germańskiej.

3. " " klasycznej I (hellenistyki),

4. " " " II (latynistyki).

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZAŚWIADCZENIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024