Tryb i warunki zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunki przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 12 lipca 1954 r.
w sprawie trybu i warunków zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunków przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.

Na podstawie art. 1 ust. 4 i 6 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o uprawie tytoniu i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 34, poz. 144) zarządza się, co następuje:
§  1.
Instytuty naukowo-badawcze, nazywane dalej "instytutami", mogą w granicach ich zadań statutowych uprawiać bez uzyskiwania specjalnych zezwoleń rośliny tytoniowe dowolnych odmian i w dowolnych ilościach w celach naukowo-badawczych. O rozpoczętej uprawie tytoniu instytuty obowiązane są zawiadomić Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego w terminie do 30 czerwca roku uprawy, podając miejsce uprawy, gatunek i odmiany uprawianych roślin tytoniowych, powierzchnię uprawy lub ilość zasadzonych roślin każdej odmiany oraz rodzaj i zakres doświadczeń uprawowych.
§  2.
Instytuty obowiązane są udostępnić wyznaczonym przez dyrektora Centralnego Zarządu Przemysłu Tytoniowego pracownikom przemysłu tytoniowego oględziny doświadczalnych plantacji tytoniu oraz udzielać im objaśnień i informacji w sprawach prowadzonych uprawowych doświadczeń tytoniowych.
§  3.
1.
Liście tytoniowe, nie zużyte do badań naukowych, instytuty obowiązane są wysłać do przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego wskazanego przez Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego, adresując do najbliższej od przedsiębiorstwa stacji kolejowej. Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego powiadomi najpóźniej do końca września roku uprawy instytuty, prowadzące uprawę tytoniu, o terminach i miejscach dostawy tytoniu, nie zużytego do badań naukowych.
2.
Dostawa tytoniu ma nastąpić na koszt instytutu. Przedsiębiorstwo przemysłu tytoniowego ocenia dostarczony tytoń według obowiązujących zasad klasyfikacyjnych i należność obliczoną według cen uchwalonych przez Prezydium Rządu przekazuje w ciągu 7 dni na rzecz instytutu.
§  4.
Do wyrażenia zgody na uprawę rośliny tytoniowej przez szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe dla celów szkoleniowych upoważnione są następujące przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego:
1)
na obszarze województw: bydgoskiego, gdańskiego, poznańskiego, koszalińskiego i szczecińskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Grudziądzu;
2)
na obszarze województw: białostockiego, olsztyńskiego i warszawskiego oraz m. st. Warszawy - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Ełku;
3) 1
na obszarze m. Łodzi oraz województw łódzkiego i kieleckiego z wyjątkiem powiatu pińczowskiego i powiatu kazimierskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Jędrzejowie;
4) 2
na obszarze województwa krakowskiego oraz powiatu pińczowskiego i powiatu kazimierskiego województwa kieleckiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Krakowie;
5)
na obszarze województw: opolskiego, stalinogrodzkiego, wrocławskiego i zielonogórskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Wodzisławiu Śląskim.
6) 3
na obszarze województwa lubelskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Lublinie;
7) 4
na obszarze województwa rzeszowskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Leżajsku.
§  5.
1.
Wnioski o udzielenie zgody na uprawę tytoniu w myśl § 4 należy składać w wytwórniach w terminie do końca kwietnia roku uprawy.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę szkoły rolniczej lub rolniczej instytucji oświatowej;
2)
miejsce uprawy tytoniu;
3)
odmiany roślin tytoniowych;
4)
zamierzoną powierzchnię plantacji lub ilość roślin tytoniowych.
3.
Właściwa wytwórnia obowiązana jest załatwić wniosek w ciągu 14 dni.
§  6.
Szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe, które uzyskały zgodę na uprawę tytoniu, upoważnione są również do wyhodowania rozsady tytoniowej w ilości potrzebnej do obsadzenia dozwolonej plantacji lub też do nabycia tej ilości rozsady u osób upoważnionych do jej hodowli.
§  7.
Nie zużyte liście tytoniowe, zebrane z plantacji, o których mowa w § 4, powinny być dostarczone wytwórni w trybie i na warunkach określonych w § 3.
§  8.
1.
O ile kierownictwo instytutu naukowo-badawczego, szkoły rolniczej lub rolniczej instytucji oświatowej nie ma warunków odpowiednich do zbioru liści, ich wysuszenia i prawidłowego przygotowania do odstawy, powinno zarządzić, i dopilnować zniszczenia uprawianych roślin.
2.
Kierownik instytutu, szkoły lub instytucji oświatowej obowiązany jest sporządzić przy udziale przedstawiciela miejscowej rady narodowej protokół o zniszczeniu tytoniu i sposobie zniszczenia.
3.
Tytoń wyhodowany na małych plantacjach, obejmujących mniej niż 10 m2 lub mniej niż 50 roślin, należy z reguły niszczyć po wykorzystaniu plantacji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
2 § 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
3 § 4 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
4 § 4 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.94.1036

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i warunki zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunki przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.
Data aktu: 12/07/1954
Data ogłoszenia: 08/10/1954
Data wejścia w życie: 08/10/1954