Gospodarka butlami do gazów technicznych.

UCHWAŁA Nr 740
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 30 października 1954 r.
w sprawie gospodarki butlami do gazów technicznych.

W celu usprawnienia gospodarki butlami do gazów technicznych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Gospodarowanie butlami do gazów technicznych należy do Ministra Przemysłu Chemicznego.
§  2.
1.
Ilekroć w uchwale mowa jest o butlach, należy przez to rozumieć butle stalowe, służące jako zbiorniki przenośne do tlenu, acetylenu, bezwodnika kwasu węglowego, wodoru, powietrza sprężonego, azotu, argonu, gazów sprężonych, skroplonych lub rozpuszczonych pod ciśnieniem.
2.
Ilekroć w uchwale mowa jest o zakładach produkcyjnych, należy przez to rozumieć zakłady produkujące gazy techniczne, wymienione w wykazie ustalonym przez Ministra Przemysłu Chemicznego.
3.
Ilekroć w uchwale mowa jest o Biurze Zbytu, należy przez to rozumieć Ministerstwo Przemysłu Chemicznego - Centralny Zarząd Zbytu, Biuro Zbytu Gazów Technicznych, Materiałów i Sprzętu Spawalniczego.
§  3.
Butle bez względu na ich wartość uważa się za składniki majątku trwałego.
§  4.
Butle jako składniki majątku trwałego mogą posiadać:
1)
zakłady produkcyjne,
2)
zakłady produkujące butle do gazów technicznych, zakłady lecznicze i apteki, instytuty naukowo-badawcze, zakłady naukowe oraz inne jednostki państwowe i spółdzielcze, posiadające butle jako składową część urządzeń technicznych a w szczególności: wyposażenia statków morskich i rzecznych, agregatów przeciwpożarowych, sygnalizacji świetlnej w portach, urządzeń stanowiących wyposażenie pociągów i wagonów ratunkowych samochodów przystosowanych do napędu gazem płynnym lub gazem wysokoprężnym,
3) 1
przedsiębiorstwa obrotu produktami naftowymi, podległe Centralnemu Zarządowi Obrotu Produktami Naftowymi "CPN" - w odniesieniu do butli stalowych do gazu płynnego propanu.
§  5.
Jednostki państwowe i spółdzielcze, nie mające w myśl § 4 prawa posiadania butli, w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie uchwały:
1)
zwrócą posiadane próżne butle zakładom produkcyjnym, od których je otrzymały w związku z dostawą gazów technicznych,
2)
przekażą najbliżej położonemu odpowiedniemu zakładowi produkcyjnemu znajdujące się u nich próżne butle, w których posiadanie weszły w inny sposób, aniżeli wymieniony w pkt 1, lub które nie mogą być zwrócone zakładom produkcyjnym określonym w tym punkcie,
3)
zawiadomią właściwy (pkt 1 i 2) zakład produkcyjny o posiadanych butlach napełnionych gazem podając ich ilość, rodzaj i pojemność, wybite na butli cechy, oraz przekażą je lub zwrócą niezwłocznie po opróżnieniu, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały.
§  6.
Jednostki państwowe posiadające butle i jednostki spółdzielcze posiadające butle które zgodnie z dekretem z dnia 26 października 1949 r. o wykupie butli do gazów technicznych (Dz. U Nr 55, poz. 439) podlegały wykupowi na rzecz Skarbu Państwa, przekazują butle nieodpłatnie w sposób określony w §§ 2 i 3 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 27 maja 1949 r. w sprawie zasad wzajemnego przekazywania maszyn urządzeń technicznych, środków transportowych i innych przedmiotów majątku trwałego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski Nr A-59, poz. 800).
§  7.
1.
Zakłady produkcyjne w ciągu 40 dni od dnia wejścia w życie uchwały podadzą do wiadomości Biura Zbytu ilość, rodzaj i pojemność butli posiadanych, przejętych oraz zgłoszonych w trybie § 5 pkt 3 według stanu na dzień 30 po dniu wejścia w życie uchwały.
2.
Zakłady produkcyjne na podstawie danych, o których mowa w ust. 1, zaprowadzą ewidencję butli jako składników majątku trwałego.
3. 2
(skreślony).
§  8.
1.
Zakłady produkcyjne obowiązane są podawać do wiadomości Biura Zbytu dane dotyczące planowanej produkcji gazów technicznych i inne dane uzasadniające potrzebę posiadania butli.
2.
O zmianie danych, o których mowa w ust. 1, zakład produkcyjny obowiązany jest zawiadomić Biuro Zbytu w ciągu 7 dni od dnia zajścia zmiany.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadkach przestoju lub awarii w zakładach produkcyjnych.
§  9.
Do Biura Zbytu należy czuwanie nad prawidłową gospodarką butlami, a w szczególności:
1)
ustalanie ilości butli potrzebnych na okres roku dla zakładów produkcyjnych oraz opracowanie rocznych i kwartalnych bilansów parku butlowego,
2)
ustalanie corocznie dla każdego zakładu wskaźnika częstotliwości obiegu butli,
3)
składanie właściwym organom wniosków o wydanie decyzji w zakresie przekazania butli wskazanym zakładom w trybie uchwały powołanej w § 6,
4)
wydawanie decyzji zakładom produkcyjnym w przedmiocie użyczenia butli innym zakładom produkcyjnym na okres czasu nie przekraczający 6 miesięcy w przypadkach gospodarczo uzasadnionych, a w szczególności w razie planowanej przerwy w produkcji gazów technicznych lub awarii w zakładzie produkcyjnym,
5)
ustalanie na podstawie opinii zainteresowanych zakładów produkcyjnych rejonów obiegu butli,
6)
ustalanie kolejności numerów butli dla zakładów produkcyjnych,
7)
prowadzenie ewidencji ilościowej butli posiadanych i użyczanych przez zakłady produkcyjne.
§  10.
W ciągu 2 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały Biuro Zbytu władne jest nakazać zakładom produkcyjnym przekazanie butli innym zakładom produkcyjnym, bez zachowania przepisu § 9 pkt 3. Przekazanie następuje według zasad § 6.
§  11. 3
(skreślony).
§  12.
Uchwała nie dotyczy jednostek podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego co do butli stanowiących środki trwałe tych jednostek.
§  13.
Uchwała nr 16 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami (Monitor Polski Nr A-9, poz. 82) nie ma zastosowania do butli.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1955 r.
1 § 4 pkt 3 dodany przez § 1 uchwały nr 707 z dnia 3 września 1955 r. (M.P.55.84.998) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1955 r.
2 § 7 ust. 3 skreślony przez § 1 uchwały nr 163 Rady Ministrów z dnia 12 września 1988 r. w sprawie uchylenia upoważnień naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (M.P.88.28.250) z dniem 1 stycznia 1989 r.
3 § 11 skreślony przez § 1 uchwały nr 163 Rady Ministrów z dnia 12 września 1988 r. w sprawie uchylenia upoważnień naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (M.P.88.28.250) z dniem 1 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024