Nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielczości pracy oraz zasady współdziałania Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy z organami administracji państwowej.

UCHWAŁA NR 710
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 1954 r.
w sprawie nadzoru nad gospodarczą działalnością spółdzielczości pracy oraz zasad współdziałania Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy z organami administracji państwowej.

W związku z utworzeniem Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy jako organizacji centralnej zrzeszającej wszystkie spółdzielnie pracy - w celu stworzenia warunków prawidłowego wykonania przez ten Związek jego statutowych zadań w ramach gospodarki narodowej - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Bezpośredni nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielni pracy sprawuje Centralny Związek Spółdzielczości Pracy.
§  2.
Dotychczasowy zakres działania Ministrów: Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Żeglugi w dziedzinie określonej w § 1 przechodzi do Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy, z zastrzeżeniem współdziałania z zainteresowanymi ministrami w sprawach wymienionych w §§ 7 i 8.
§  3.
W sprawach wynikających ze statutowego zakresu działania Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy może występować bezpośrednio do właściwych naczelnych organów administracji państwowej. Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy współdziała z właściwymi organami administracji państwowej, a w szczególności opracowuje projekty planów gospodarczych spółdzielczości pracy oraz planów inwestycyjnych i przedkłada je Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego celem włączenia ich do projektu narodowego planu gospodarczego, a projekty planów finansowych - także Ministerstwu Finansów.
§  4.
1.
W sprawach działalności inwestycyjnej spółdzielczości pracy Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy wykonuje funkcje inwestora centralnego.
2.
W sprawach działalności inwestycyjnej zrzeszonych spółdzielni wojewódzkie i krajowe związki spółdzielni pracy wykonują funkcje inwestorów naczelnych.
§  5.
1.
Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy kontroluje wykonanie funduszu płac zrzeszonych spółdzielni pracy oraz wydaje decyzje w zakresie zezwoleń na wypłatę środków na pokrycie przekroczeń tego funduszu, w ramach uprawnień kierowników urzędów centralnych.
2.
W zakresie zezwoleń na wypłatę środków na pokrycie przekroczeń funduszu płac zarządy wojewódzkich i krajowych związków spółdzielni pracy posiadają uprawnienia zarządów byłych central spółdzielni, określone zarządzeniem Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 9 września 1953 r. w sprawie przekazania prezesom central spółdzielni i central spółdzielczo-państwowych niektórych uprawnień do wydawania zezwoleń na wypłatę środków na pokrycie przekroczeń funduszu płac w przedsiębiorstwach spółdzielczych (Monitor Polski Nr A-87, poz. 1075).
§  6.
W sprawach dotyczących spółdzielczości pracy, a związanych z uprawnieniami rad narodowych do kierowania terenową działalnością gospodarczą, wojewódzkie związki spółdzielni pracy współdziałają bezpośrednio z prezydiami wojewódzkich rad narodowych, a w szczególności przedkładają projekty wojewódzkiego planu gospodarczego spółdzielczości pracy i terenowego planu inwestycyjnego wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego w celu skoordynowania i włączenia do terenowych planów województwa.
§  7.
1.
W zakresie spółdzielczości transportowej Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy, uzgadnia z Ministrem Transportu Drogowego i Lotniczego:
1)
projekty planów usług transportowo-spedycyjnych, obsługi i naprawy pojazdów mechanicznych oraz planów produkcji części zamiennych, akcesoriów i urządzeń;
2)
założenia projektów inwestycyjnych w zakresie zajezdni, warsztatów naprawczych oraz stacji obsługi.
2.
Szczegółowe zasady współdziałania w sprawach określonych w ust. 1 zostaną określone wspólnie przez Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy po uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 30 listopada 1954 r.
§  8.
1.
W zakresie spółdzielczości rybołówstwa morskiego Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy uzgadnia z Ministrem Żeglugi:
1)
projekty planów połowów morskich, przetwórstwa i zaopatrzenia techniczno-materiałowego;
2)
projekty planów inwestycyjnych;
3)
projekty zmian cen i płac;
4)
sprawy polityki osadnictwa oraz lokalizacji obiektów produkcyjnych.
2.
Minister Żeglugi zabezpieczy spółdzielczości pracy rybołówstwa morskiego:
1)
planowe wykonanie nowych jednostek oraz remontu taboru spółdzielczego przez stocznie podległe Ministerstwu Żeglugi;
2)
pokrycie planowych potrzeb w zakresie typowych materiałów rybackich, rozprowadzanych centralnie dla rybołówstwa morskiego przez Morską Centralę Zaopatrzenia;
3)
pomoc organizacyjną dla dalszego rozwoju spółdzielni pracy rybołówstwa morskiego;
4)
korzystanie z doświadczeń oraz pomoc Morskiego Instytutu Rybackiego i Instytutu Morskiego (Morskiego Instytutu Technicznego);
5)
korzystanie z serwisu radiowego Centralnego Zarządu Rybołówstwa Morskiego;
6)
przydział absolwentów zasadniczej (kutrowej) szkoły rybackiej resortu Ministerstwa Żeglugi;
7)
pomoc w szkoleniu rybaków morskich.
3.
Szczegółowe zasady współdziałania w sprawach określonych w ust. 1 i 2 oraz koordynacja spraw połowów i skupu, przetwórstwa i dostaw ryby świeżej zostaną określone wspólnie przez Ministra Żeglugi oraz Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy po uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 30 listopada 1954 r.
§  9.
1.
Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy opracowuje i zgłasza w przepisanym trybie projekty aktów prawodawczych dotyczących swojego statutowego zakresu działania.
2.
Projekty aktów prawodawczych opracowane przez naczelne organy administracji państwowej podlegają uzgodnieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielczości Pracy w sprawach objętych jego statutowym zakresem działania.
§  10.
Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczego opracuje w terminie do dnia 31 marca 1955 r. projekt aktu ustawodawczego regulującego całokształt zagadnień spółdzielczości.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz zainteresowanym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1954 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.107.1421

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielczości pracy oraz zasady współdziałania Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy z organami administracji państwowej.
Data aktu: 26/10/1954
Data ogłoszenia: 16/11/1954
Data wejścia w życie: 16/11/1954, 01/10/1954