Zasady obliczania stażu pracy lekarzy i lekarzy dentystów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 8 listopada 1954 r.
w sprawie zasad obliczania stażu pracy lekarzy i lekarzy dentystów.

Na podstawie § 1 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie uposażenia lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 48, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenie "staż pracy" oznacza okres pracy, stanowiący podstawę przyznania lekarzowi (lekarzowi dentyście) stawki uposażenia.
§  2.
1.
Do stażu pracy zalicza się następujące okresy po dacie uzyskania przez lekarza (lekarza dentystę) prawa wykonywania zawodu:
1)
okresy wykonywania zawodu lekarza (lekarza dentysty) w jednostkach gospodarki uspołecznionej,
2)
okresy zatrudnienia w służbie zdrowia wojskowej lub bezpieczeństwa publicznego,
3)
okresy zatrudnienia w administracji służby zdrowia,
4)
okresy odbywania zasadniczej służby wojskowej lub służby wojskowej w rezerwie.
2.
Okresy przerw w pracy, określonej w ust. 1 pkt 1-3, zalicza się do stażu pracy, o ile nie przekraczają one jednorazowo jednego roku.
3.
Wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) może zaliczyć do stażu pracy okresy wykonywania zawodu lekarza (lekarza dentysty) za granicą, o ile zostaną one udowodnione w sposób wiarygodny, z tym że w przypadku ukończenia za granicą studiów lekarskich lub stomatologicznych okresy te liczy się od dnia ukończenia studiów.
3a. 1
Do stażu pracy lekarza zalicza się uprzednio posiadany staż pracy w zawodzie lekarza dentysty.
3b. 2
Do stażu pracy lekarzy, którzy przed uzyskaniem uprawnień zawodowych lekarzy posiadali dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie nauk przyrodniczych, psychologii, pedagogiki, higieny psychicznej, technologii żywienia i żywności oraz byli zatrudnieni zgodnie ze swymi kwalifikacjami w zakładach społecznych służby zdrowia na stanowiskach ustalonych przez Ministra Zdrowia, zalicza się uprzednio posiadany staż pracy pracownika z wyższym wykształceniem.
4.
Minister Zdrowia może zaliczyć do stażu pracy okresy zatrudnienia lekarza (lekarza dentysty) nie przewidziane w ust. 1-3.
5.
Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do obliczania stażu pracy za czas przed dniem 1 stycznia 1952 r. Jako staż pracy z tego okresu przyjmuje się czas od dnia ukończenia studiów lekarskich (stomatologicznych) w kraju lub za granicą do dnia 31 grudnia 1951 r.
§  3.
1.
Obliczenia stażu pracy dokonuje się w karcie obliczeniowej stażu pracy - według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Kartę obliczeniową stażu pracy obowiązana jest prowadzić komórka kadrowa, właściwa dla zakładu społecznego służby zdrowia, w którym lekarz (lekarz dentysta) jest zatrudniony, a w przypadku zatrudnienia w dwóch lub więcej zakładach - komórka kadrowa właściwa dla zakładu podstawowego zatrudnienia, za który uważa się:
1)
zakład opieki zdrowotnej zamkniętej,
2)
w przypadku gdy lekarz (lekarz dentysta) nie jest zatrudniony w zakładzie określonym w pkt 1 - inny zakład społeczny służby zdrowia, w którym jest on zatrudniony w największym wymiarze godzin,
3)
w razie zatrudnienia w kilku zakładach społecznych służby zdrowia w równym wymiarze godzin - zakład społeczny służby zdrowia obrany przez lekarza (lekarza dentystę) jako jego zakład podstawowego zatrudnienia.
3.
W przypadku zmiany przez lekarza (lekarza dentystę) miejsca zatrudnienia lub zamiany zakładu podstawowego zatrudnienia komórka kadrowa prowadząca dotychczas kartę obliczeniową stażu pracy przekazuje ją wraz z załącznikami (§ 4 ust. 3) komórce kadrowej właściwej ze względu na nowe miejsce zatrudnienia.
§  4.
1.
Podstawę wpisu do karty obliczeniowej stażu pracy stanowią:
1)
co do okresu pracy w danym zakładzie - umowa o pracę,
2)
co do okresu pracy w innych jednostkach gospodarki uspołecznionej lub w administracji służby zdrowia (§ 2 ust. 1 pkt 1 i 3) - zaświadczenie właściwej komórki kadrowej,
3)
co do okresu zatrudnienia w służbie zdrowia wojskowej lub bezpieczeństwa publicznego oraz co do odbywania służby wojskowej (§ 2 ust. 1 pkt 2 i 4) - zaświadczenie właściwego organu wojskowego lub bezpieczeństwa publicznego,
4)
co do okresu wykonywania zawodu za granicą (§ 2 ust. 3) - decyzja wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady. narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi),
5)
co do stażu pracy przed dniem 1 stycznia 1952 r. (§ 2 ust. 5) - dyplom ukończenia studiów.
2.
W przypadku gdy lekarz (lekarz dentysta) był zatrudniony w tym samym okresie w kilku miejscach pracy, dla udokumentowania stażu pracy za ten okres wystarcza przedłożenie dokumentu poświadczającego zatrudnienie w tym okresie w jednym miejscu pracy.
3.
Dokumenty wymienione w ust. 1 powinny być przez kierownika komórki kadrowej prowadzącej kartę obliczeniową załączone do karty obliczeniowej stażu pracy w oryginałach lub odpisach uwierzytelnionych.
4.
Sposób wypełniania karty obliczeniowej stażu pracy podaje przykładowo załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  5.
1.
Podstawę przyznania stawki uposażenia w zakładach społecznych służby zdrowia nie będących podstawowymi miejscami zatrudnienia lekarza (lekarza dentysty) stanowi wystawione według wzoru wskazanego w załączniku nr 2 do zarządzenia zaświadczenie komórki kadrowej prowadzącej kartę obliczeniową stażu pracy.
2.
Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1, komórki kadrowe wydają zainteresowanym lekarzom (lekarzom dentystom) na ich wniosek.
§  6.
Przy ustalaniu na dzień 1 listopada 1954 r. uprawnień lekarza (lekarza dentysty) do stawki II L lub wyższej stawki uposażenia bierze się za podstawę jego staż pracy na dzień 30 czerwca 1954 r.
§  7.
W przypadku gdy przy obliczaniu stażu pracy na dzień 1 listopada 1954 r. zajdzie potrzeba udokumentowania okresu od dnia 1 stycznia 1952 r. do dnia podjęcia pracy w danym zakładzie, komórka kadrowa obowiązana jest wystąpić do wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, stwierdzającego staż pracy za ten okres. Wydział zdrowia powinien wydać to zaświadczenie według wzoru, stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia, nie później niż w ciągu tygodnia od daty otrzymania wniosku.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1954 r.

Minister Zdrowia: J. Sztachelski

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 2 ust. 3a dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1957 r. (M.P.57.69.427) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1957 r.
2 § 2 ust. 3b dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 2 września 1958 r. (M.P.58.70.413) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1958 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024